logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Zastosowanie kodów GS1 i QR w transporcie Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Transport w obecnych systemach społeczno-gospodarczych jest uznawany za dziedzinę o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Warunki w jakich funkcjonuje transport są ciągle zmienne, zależne od gospodarki oraz usługobiorców transportu.

Analiza tych zmian w aspekcie teoretycznym i przejawy ich w gospodarce są bardzo ważne dla działalności przedsiębiorstw transportowych. Sprawna wymiana informacji związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa transportowego jest kluczowa dla zapewnienia niezbędnej konkurencyjności. W transporcie najważniejszymi parametrami są: bezpieczeństwo przewożonych osób i towarów, punktualność dostaw, komfort i cena usługi transportowej.

Możliwości wykorzystania zasobów firmy zależą od czynników wewnętrznych takich jak np.: organizacja i zarządzanie oraz zewnętrznych związanych np. z zapotrzebowaniem na usługi, regulacjami prawnymi i warunkami otoczenia (np. warunki klimatyczne). Poprawne funkcjonowanie systemu transportowego uzależnione jest od sprawnego i efektywnego planowania, realizacji zadań operacyjnych i wspierających. Równie istotny jest poziom organizacji procesów utrzymania systemu w zdatności funkcjonalnej i zadaniowej. Związane jest to z warunkami systemu, warunkami użytkowania i obsługiwania pojazdów oraz otoczenia. Natomiast innowacje w zakresie logistyki dostaw, rozwiązań narzędziowych oraz usług dodatkowych są w dużej mierze determinowane stopniem upowszechniania nowych kanałów komunikacji. Systemy informatyczne pozwalają na szybsze działanie procesu logistycznego, zarządzania, sprzedaży i obsługi klienta.

Obecnie w transporcie liczy się dostęp do prawdziwej i aktualnej informacji o środkach transportu, przemieszczanym produkcie, czy usłudze. Zadanie to spełnia system znakowania towaru etykietami z kodem kreskowym, znacznikami pasywnymi lub aktywnymi. Najważniejszym systemem znakowania opakowań konsumenckich jest umieszczenie w określonym miejscu opakowania kodu towarowego GS1 (dawniej EAN). Innym standardem coraz powszechniej stosowanym nie tylko w transporcie jest system kodów graficznych 2D, znanych pod nazwą QR (ang. Quick Response - szybka odpowiedź).
W artykule na podstawie dostępnej literatury przedstawiono i przeanalizowano znaczenie kodów kreskowych GS1 i graficznych QR w logistyce i transporcie towarów i usług. W dalszej części pracy opisano wybrane obszary funkcjonowania dla kodów kreskowych i graficznych, a także korzyści wynikające z ich stosowania.

Artykuł zawiera 13270 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 19 listopad 2015 09:07
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Poczta Polska i SwipBox uruchamiają 200 nowych automatów paczkowych

Poczta Polska i SwipBox uruchamiają 200 nowych automatów paczkowych

Poczta Polska, przy współpracy ze SwipBox, oddała do użytku pierwsze automaty paczkowe w Warszawie. Do...

Italinox-Polska nowym najemcą w parku MLP Czeladź

Italinox-Polska nowym najemcą w parku MLP Czeladź

Dystrybutor materiałów ze stali odpornych na korozję wynajął ponad 3500 m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej...

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania ma nowego Dyrektora. 15 lipca na to...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj