logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

GS1 - Globalne standardy identyfikacji - narzędzie wspierające działania promocyjne firm Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wzbudzenie zainteresowania współczesnego konsumenta jakimkolwiek towarem wymaga od marketingowca nie lada wiedzy. Dynamiczny rozwój technologii, ogromna zmiana w obszarze zachowań społecznych, postaw i oczekiwań konsumentów spowodowały, że metody promocji stosowane jeszcze 10–15 lat temu przestały praktycznie funkcjonować.

Działy marketingu, kreacji wizerunku i PR nie pozostają jednak bezczynne. Szybko rozwijają się coraz to nowe formy: content marketing, performance marketing, marketing afiliacyjny, sieciowy, eventowy, shopper marketing i inne. Wykorzystując różne kanały komunikacji mają za zadanie zaskoczyć i dotrzeć do EMOCJI odbiorcy. Agencje kreatywne prześcigają się w pomysłach, jak skupić uwagę konsumenta i zachęcić go do wejścia w interakcję z produktem czy ideą. Starym - nowym elementem, który można do tego wykorzystać, jest kod kreskowy. Weźmy go zatem pod lupę.

Dawno temu w Ameryce
Wszystko zaczęło się jeszcze przed II wojną światową, a na dobre rozwinęło tuż po niej. Lata 50. XX wieku to w Ameryce Północnej okres silnego rozwoju handlu, w tym wielkopowierzchniowego. Przy rosnącej ilości towarów stawianych na półki sklepowe, oznaczanie ceną każdego z nich zaczęło sprawiać spory kłopot. Spowalniało zatowarowanie i podliczanie klienta, i niemal wykluczało sprawne zarządzanie stanami magazynowymi. Były to powody, dla których w 1948 roku do Instytutu Technologii Drexel w Filadelfii zgłosił się jeden z przedsiębiorców z prośbą o pomoc w opracowaniu systemu automatycznego śledzenia zapasów i kasowania produktów. Nad rozwiązaniem pracowało dwóch naukowców: Bob Silver oraz Norman Joseph Woodland. To ten drugi wymyślił kod kreskowy. Od idei do rozwiązania prowadzi czasem daleka droga, ponieważ tutaj opracowanie gotowego rozwiązania, czyli kodu oraz urządzenia odczytującego go, zajęło ćwierć wieku. Dopiero 26 czerwca 1974 roku zeskanowano pierwszy produkt oznakowany ustandaryzowanym kodem kreskowym. Od tego czasu miliony producentów i sprzedawców codziennie korzysta z czarno-białych kresek, aby sprawnie obsługiwać klientów. Na przestrzeni lat kod kreskowy stał się najbardziej powszechnym standardem w handlu i logistyce. Organizacje z USA, Kanady i Europy odpowiadające za kod kreskowy, połączyły swoje siły i w 2005 roku stworzyły globalną organizację GS1, do której dołączyły kraje z pozostałych kontynentów. Doprowadziły tym samym do powstania prawdziwie globalnego języka biznesu. Dzisiaj GS1 obejmuje swym zasięgiem ponad 120 krajów na całym świecie i przyznaje kody dla ponad 2 mln firm. Sklepy duże i małe korzystają z nich bardzo intensywnie, skanując codziennie ponad 5 mld kodów kreskowych.

Artykuł zawiera 9760 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 09 czerwiec 2016 12:08
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania ma nowego Dyrektora. 15 lipca na to...

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Firma SEGRO, deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, nabyła działkę o powierzchni ponad 17...

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych…

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych nieruchomości

Poczta Polska planuje przeznaczyć w tym roku ponad 40% tegorocznego budżetu remontowego na modernizacje zabytkowych...

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj