logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

System GS1 w Siłach Zbrojnych RP Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Narzędziami e-gospodarki, usprawniającymi logistykę, w tym gospodarkę magazynową oraz współpracę z partnerami w łańcuchu dostaw, są: automatyczna identyfikacja i gromadzenie danych (ang. Automatic Data Capture - ADC) oraz elektroniczna wymiana danych (ang. Electronic Data Interchange - EDI). Firmy w pierwszych wdrożeniach aplikacji ADC i EDI, zarówno w gospodarce cywilnej, jak i wojskowej, często wykorzystywały rozwiązania wewnętrzne, oparte o własne kody lub komunikaty elektroniczne, które okazały się dużym utrudnieniem przy postępującej integracji łańcucha dostaw.

Z czasem, najpierw w gospodarce cywilnej, a następnie w wojskowej, stopniowo rozpowszechnia się potrzeba stosowania standardów. Standardy te tworzą wspólny język, niezbędny do efektywnej automatyzacji i komunikacji wewnątrz firmy czy instytucji oraz w kontaktach z ich otoczeniem. Globalne standardy GS1, stosowane w Polsce dotąd przez firmy cywilne, z uwagi na decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), ogłoszoną w styczniu 2014 roku, są obecnie wdrażane także przez dostawców do wojska i wkrótce będą wykorzystywane w Siłach Zbrojnych RP oraz w różnym zakresie - również przez tychże dostawców.

Usprawnianie łańcucha logistycznego w armiach NATO
Sektor wojskowy w wielu krajach ma świadomość konieczności wprowadzenia usprawnień w zarządzaniu łańcuchem dostaw celem realizacji w praktyce postulatu śledzenia ruchu i pochodzenia towarów od fabryki do okopu (ang. from factory to foxhole). System GS1 jest akceptowany i implementowany w aplikacjach stosowanych przez NATO oraz szereg armii krajowych (na przykład w USA, Australii, Brazylii, Niemczech), w tym także od kilku lat w Polsce. Szczególnym obszarem współpracy i wdrażania systemu GS1 jest szeroko rozumiana logistyka wojskowa, której zasady i standardy muszą opierać się na najbardziej zaawansowanych technologiach logistycznych, zarówno sektora wojskowego, jak i cywilnego. Zasady współpracy cywilno-wojskowej, a przede wszystkim natowskie wymogi oraz rynkowa zasada outsourcingu, zmuszają Siły Zbrojne RP do aktywnego uczestniczenia w rozwoju logistyki, także w zakresie automatycznej identyfikacji wyrobów, zasobów, usług oraz lokalizacji. Podstawową korzyścią z zastosowania ADC i EDI jest posiadanie informacji o wymaganej szczegółowości danych, bezbłędnych i aktualnych, pozwalających na podejmowanie trafnych decyzji. Z tych względów ADC ma zastosowanie również w szeroko rozumianym śledzeniu zasobów (Asset Tracking System) w jednostkach wojskowych państw NATO, w tym w przyszłości również w polskim wojsku. Celem tego systemu jest bowiem zapewnienie bieżącej i dokładnej informacji o miejscu (lokalizacji) każdego zasobu według ich standardowej identyfikacji. Śledzenie to obejmuje cały łańcuch dostaw (łańcuch wsparcia), począwszy od zakładu produkcyjnego, poprzez fazę magazynowania i dystrybucji, do jednostki wojskowej, kompletowania zestawów zaopatrzeniowych i transportu do miejsca przeznaczenia - do użycia lub do zużycia (u odbiorcy końcowego), różnymi środkami transportu, przy wykorzystaniu poszczególnych form opakowaniowych.

Istota reorganizacji logistyki w polskim wojsku i harmonogram wdrażania ADC
Krajowa organizacja GS1 Polska nawiązała współpracę z wojskiem już w 1999 roku. Jednocześnie w latach 2000 - 2006 wojsko podejmowało bezskuteczne próby wdrażania systemu ADC z użyciem kodów kreskowych według wewnętrznych rozwiązań. Dalsze działania na rzecz wdrożenia standardowych rozwiązań zaowocowały podpisaniem Porozumienia o współpracy z MON i uczestnictwie 60 jednostek wojskowych w systemie GS1 (2005 rok). Zmiany organizacyjno-kompetencyjne w wojsku spowodowały kolejne opóźnienie we wdrażaniu systemu ADC. W międzyczasie podjęto decyzję o reorganizacji logistyki w Siłach Zbrojnych RP polegającej, w największym skrócie, na stopniowej likwidacji małych, rozproszonych magazynów na rzecz uruchomienia 3 magazynów wielkopowierzchniowych: w centrum Polski (w Kutnie), na północy Polski (w Pile) i na południu Polski (w Jastrzębiu Śląskim).

Artykuł zawiera 12 000 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 sierpień 2016 14:01
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Brökelmann Polska z nowym zakładem w Opolu

Brökelmann Polska z nowym zakładem w Opolu

Firma Brökelmann Polska zrealizuje nową inwestycję w Opolu. Nowoczesny zakład obróbki profili aluminiowych i stali,...

Są obawy o przyszłość transportu

Są obawy o przyszłość transportu

Przedstawiciele polskiej branży transportowej nie mają wątpliwości, że czeka ich trudny czas. Dla wielu z...

Mocny początek Panattoni Park Wrocław XI

Mocny początek Panattoni Park Wrocław XI

Panattoni Europe nie zwalnia tempa na Dolnym Śląsku. Niedługo po ogłoszeniu budowy S5 Wrocław North...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj