Zaloguj się

Skanujesz i wiesz: etykieta logistyczna GS1 w magazynie

Standardy GS1 służą identyfikacji, gromadzeniu i współdzieleniu informacji na temat produktów, lokalizacji, jednostek logistycznych, zasobów i relacji usługowych. Standard etykiety został opracowany przez organizację GS1 przy współpracy z wiodącymi producentami, detalistami i operatorami logistycznymi. To gwarantuje jego uniwersalność, otwartość na wiele branż i szeroki wachlarz zastosowań.

Etykieta logistyczna GS1 jest jednym z podstawowych narzędzi stosowanych do oznaczania i monitorowania przepływu jednostek logistycznych. Za pośrednictwem etykiety przedsiębiorstwa (producent, hurtownik, detalista, dystrybutor, przewoźnik, operator logistyczny) przekazują sobie informacje w ustandaryzowany, czyli jednoznacznie w skali świata, zrozumiały sposób.

Etykieta, identyfikując jednostki logistyczne, ułatwia użytkownikom śledzenie ruchu i pochodzenia jednostek logistycznych w całym łańcuchu dostaw oraz przekazywanie informacji w sposób ustandaryzowany. Tam, gdzie nie ma rozwiniętej elektronicznej wymiany danych (EDI), etykieta jest jedynym sposobem na efektywną i jednoznacznie rozumianą komunikację.

Etykieta logistyczna wspomaga również realizację procesów zachodzących w magazynie, tj. przyjęcia, składowania, kompletacji czy wydania. Dzięki automatyzacji procesu przyjęcia, opartej o standardową etykietę, wyeliminowane zostają błędy powstające przy wzrokowym odczytywaniu i ręcznym rejestrowaniu zawartości palety. Odebrane palety są natychmiastowo gotowe do rozmieszczania w przestrzeni magazynowej. Dodatkowo możliwa jest automatyczna weryfikacja kompletności zamówień, a następnie skuteczne ich wydanie.

Skanowanie etykiety logistycznej GS1 z opakowań transportowych w magazynie może dać takie same korzyści, jak skanowanie kodu kreskowego z opakowań produktów w supermarkecie. Wykorzystanie standardowej etykiety ułatwia również integrację procesową w łańcuchu dostaw i stwarza możliwość szybkiego dostosowania się do wymagań odbiorców wykorzystujących globalne standardy GS1.

Włączenie etykiety w procesy magazynowe pomoże zwiększyć ich efektywność. Ponadto, pozytywne konsekwencje zintegrowanego i pełnego wdrożenia etykiety mogą być wielorakie – od znaczącego poprawienia zgodności zapasów w magazynie, do zwiększenia udziału w rynku.

Wdrożenie etykiety logistycznej w procesach magazynowych dzieli się na dwa etapy:


•    ETAP I - obejmuje: analizę obecnych procesów magazynowych i symulację przewidywanych zmian po wdrożeniu etykiet logistycznych oraz przygotowanie rekomendacji usprawnień i szczegółowy kosztorys. Etap ten realizowany jest w oparciu o standard BPMN (ang. Business Process Modelling Notation), dzięki czemu w bardzo szybkim czasie, po zebraniu podstawowych danych w firmie, konsultanci potrafią wskazać obszary usprawnień i spodziewane efekty wdrożenia.
W efekcie końcowym etapu I, powstaje raport zawierający:
-    analizę stanu obecnego wraz z rekomendacjami w zakresie usprawnienia procesów magazynowych
-    rzetelną analizę korzyści z takiej inwestycji (w tym analizę zwrotu inwestycji ROI).


•    ETAP II - to praktyczne wdrożenie w firmie, które składa się z następujących elementów:
-    zorganizowanie grupy projektowej w firmie,
-    wybór  lub współpraca z istniejącym dostawcą rozwiązań IT,
-    uruchomienie i nadzór nad wdrożeniem,
-    szkolenia użytkowników,
-    analiza rzeczywistych efektów wdrożenia.

Efektem końcowym etapu II jest pełne wdrożenie etykiety logistycznej i jej integracja w usprawnione procesy magazynowe. Projektowi może towarzyszyć wdrożenie systemu WMS (ang. Warehouse Management System), jeśli firma go nie posiada, lub tylko modyfikacja obecnie stosowanych rozwiązań IT.

Etykieta logistyczna GS1 jest niczym innym, jak kawałkiem papieru, za pomocą którego możliwe jest przekazywanie informacji w ustandaryzowany, czyli jednoznacznie w skali świata zrozumiały sposób. Ma to miejsce z jednej strony w relacjach pomiędzy partnerami handlowymi, np. między producentem a detaliczną siecią handlową. Z drugiej strony warto także stosować etykietę logistyczną GS1, wspartą odpowiednimi narzędziami informatycznymi oraz urządzeniami do wydruku i odczytu, wewnątrz własnego przedsiębiorstwa. Wprowadzenie tak rozumianego systemu automatycznej identyfikacji pozwala na osiąganie wymiernych korzyści w obszarze zarządzania magazynem wyrobów gotowych czy zaopatrzenia, jak również w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa jako całości.

Osoba do kontaktu:
Piotr Frąckowiak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 61 850-49-79, kom. 697 096 128

Ostatnio zmieniany w środa, 30 listopad 2016 15:11
Zaloguj się by skomentować