logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Jak poprawnie znakować jednostki handlowe? Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po kilkumiesięcznej pracy globalnej grupy roboczej złożonej z przedstawicieli 25 firm z całego świata (m.in. PepsiCo, Nestle, L’OREAL, P&G, Unilever, Ebay, Google, Alibaba.com, TESCO, Walmart, Carrefour, MetroGroup), stworzone zostały uproszczone zasady zarządzania numerami GTIN.

Poznaj 10 podstawowych zasad nadawania numerów GTIN
Obowiązujące od 30 czerwca br. standardy znakowania jednostek handlowych, mają znacznie ułatwić przydzielanie numerów na produkty oraz zarządzanie nimi w łańcuchu dostaw. Zamiast 46 reguł, które obowiązywały do tej pory, stworzono 10 podstawowych wytycznych, które wymagają nadania nowego numeru GTIN.

Przesłankami do stworzenia owych wytycznych było przede wszystkim pogodzenie interesów wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Wyzwaniem jest zapewnienie takiego poziomu identyfikacji produktów, który z jednej strony zaspokoi potrzeby handlu wielokanałowego i klienta kupującego przez Internet, a z drugiej strony sprosta oczekiwaniom innych uczestników łańcucha dostaw. Podczas zakupów w sieci, kluczowa z punktu widzenia klienta jest dokładna i szczegółowa informacja o produkcie i jego wariantach. Z drugiej jednak strony inni uczestnicy łańcucha dostaw podkreślają, że wzrastająca wariantowość produktów nie ma dla nich istotnego znaczenia i utrudnia wymianę danych. Uproszczone wytyczne są zatem pierwszym krokiem działań, które docelowo zmierzają do wypracowania rozwiązania, umożliwiającego skuteczne identyfikowanie wariantów produktów i łatwe zarządzanie informacją o nich w Internecie.

Jak poprawnie nadawać numery GTIN?
Przydzielając numery GTIN na produkty każda firma powinna kierować się globalnie ustalonym 10 zasadom, które zostały stworzone w celu zapewnienia spójnej identyfikacji jednostek handlowych na całym świecie. Dodatkowo w momencie podejmowania decyzji dotyczącej prawidłowej identyfikacji produktów, należy mieć świadomość różnic wynikających z wprowadzenia na rynek nowego produktu, a modyfikacji produktu, który już istnieje w ofercie danego producenta, czy właściciela marki.
Nowy produkt, to produkt, który do tej pory nie istniał w ofercie danego producenta, jest czymś nowym na rynku i nie miał nigdy wcześniej przypisanego numeru GTIN. Zgodnie z zasadami, każdy nowy produkt powinien mieć przypisany unikalny numer GTIN w celu możliwości prawidłowego rozróżnienia go od produktu obecnie istniejącego w ofercie.

Artykuł zawiera 11900 znaków.

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 grudzień 2016 15:18
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Logicor podpisał trzy umowy przedłużenia najmu - łącznie na 37 000 m kw. powierzchni magazynowej...

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

DB Schenker wyznacza nowe kierunki ekologicznej logistyki miejskiej. Po ulicach norweskiego Bergen poruszają się pierwsze...

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Firma Agility uruchomiła platformę Shipa Freight, pierwszą w pełni zintegrowaną usługę spedycyjną online, która umożliwia...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj