logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Identyfikowalność w branży mleczarskiej - co zrobić, by było bezpieczniej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnim czasie na rynek trafiły produkty wymagające odwołania ze sklepów. Tylko trzy tygodnie czerwca obfitowały w recall piwa, w którego butelce znajdowały się odłamki szkła i kryzys kawiarni, której klienci zatruli się ciastem i trafili do szpitali. W tym tygodniu do opinii publicznej przedostała się informacja na temat zagrażających zdrowiu konsumentów parówek. Od tego, czy te niebezpieczne produkty trafią do klientów, zależy ich zdrowie i życie. A czy trafią uzależnione jest od skutecznego systemu identyfikowalności producenta.

Wymóg śledzenia przepływu dóbr w łańcuchu dostaw wraz z rejestracją parametrów je identyfikujących (numeru partii produkcyjnych) i lokalizacji jest znany branży mleczarskiej od wielu lat. Mowa tu o identyfikowalności (z ang. traceability), która kojarzy się często z zapewnieniem bezpieczeństwa dostarczanych na rynek produktów. Jednak powodem wprowadzenia tej regulacji było umożliwienie rynkowi szybkiej reakcji w razie awaryjnego wycofania towarów. W niektórych przypadkach możliwość szybkiego i łatwego, od strony technicznej, wycofania jednostki lub grupy jednostek z rynku może uratować życie.

Przykładów związanych z wycofywaniem produktów mleczarskich było sporo w ostatnich latach. Przykład z poprzedniego roku odnosi się do francuskiego koncernu - firmy Lactalis. W styczniu 2017 r. francuski organ ochrony konsumentów odnotował pierwsze 20 zachorowań, a w grudniu ponad 30 niemowląt we Francji zachorowało po karmieniu produktami tej firmy. Wewnętrzne kontrole wskazywały na wykrycie salmonelli, a koncern postanowił rozszerzyć początkową listę produktów i wycofywać kolejne, niezależnie od daty produkcji i numeru partii.

Jak zatem firmy z branży mleczarskiej (producenci, dystrybutorzy) mogą efektywnie realizować wymagania identyfikowalności i jednocześnie w jaki sposób zaspokajać potrzeby konsumentów związane z transparentnością danych o produkcie?

Z pomocą przychodzą globalne standardy identyfikacji i komunikacji GS1, zastosowane we współpracy z automatyczną identyfikacją i efektywną wymianą danych. Organizacja GS1 Polska opracowała darmowy program poprawy identyfikowalności. Aby rozpocząć współpracę w ramach programu należy wejść na stronę GS1 i wypełnić krótką ankietę samooceny identyfikowalności, której wyniki przyniosą długofalowe korzyści i zapewnią bezpieczeństwo produktów oraz konsumentów.

Sprawdź, czy Twój produkt i Twoi klienci są bezpieczni: https://www.gs1pl.org/uslugi-i-narzedzia/ocen-swoj-system-traceability/ankieta-do-oceny-systemu-traceability#ankieta

Ostatnio zmieniany piątek, 22 czerwiec 2018 09:30

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rotacja pracowników droższa niż podwyżki

Rotacja pracowników droższa niż podwyżki

Niektórzy pracodawcy wciąż nie zauważają, z jak dużymi kosztami wiąże się rotacja pracowników. Zakładają, że...

Automatyzacja i digitalizacja siłą Modernlog 2020

Automatyzacja i digitalizacja siłą Modernlog 2020

Logistyka 4.0 to hasło najbliższej, 4 edycji targów Modernlog. U podstaw najnowszych trendów branży leży...

Grupa ORLEN buduje sieć stacji na rynku słowackim

Grupa ORLEN buduje sieć stacji na rynku słowackim

Sieć detaliczna Grupy ORLEN powiększy się o 7 nowych stacji na Słowacji. To kolejny krok...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj