logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Jak zwolnić się od odpowiedzialności za winę w wyborze przewoźnika?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Stan faktyczny: Jesteśmy niedużą firmą spedycyjną z siedzibą w województwie mazowieckim. Ostatnio w wyniku kradzieży samochodu z towarem otrzymaliśmy wiadomość od klienta o skierowaniu wobec nas roszczeń w związku z nieodpowiednim wyborem firmy transportowej.

W jaki sposób możemy zwolnić się od odpowiedzialności za winę w wyborze przewoźnika?


Odpowiedź eksperta: Art. 799 kodeksu cywilnego, stanowi, że spedytor jest odpowiedzialny za przewoźników i dalszych spedytorów, którymi posługuje się przy wykonaniu zlecenia, chyba że nie ponosi winy w wyborze. Przepis ten jest podstawą kierowania roszczeń przeciwko spedytorom, którzy w sposób nierzetelny weryfikują  i wybierają przewoźników uprawnionych do dokonywania przewozów. Ciężar dowodu, czyli obowiązek udowodnienia braku winy w wyborze w takim przypadku ciąży na spedytorze. Przepisy kodeksu cywilnego nie precyzują, w jaki sposób można uchylić się od odpowiedzialności w tym zakresie. Śledząc jednak linię orzeczniczą sądów powszechnych należy zwrócić uwagę na to, że spedytor winien jest wykazać należytą staranność w wyborze przewoźnika. Sąd Najwyższy w wyroku z 27.01.2004 r. o sygn. II CK 389/02 stwierdził iż „Należyta staranność spedytora w rozumieniu art. 355 k.c. w związku z art. 799 k.c. jest zachowana jeśli wykaże, że powierzył określone usługi przewozowe przewoźnikowi, którego profesjonalizm i jakość świadczonych usług budziły zaufanie.” Samo prowadzenie działalności w określonej branży nie jest podstawą do wnioskowania, że taki podmiot zapewnia wykonanie zobowiązania. Z tego powodu nie można za decydujące uznać faktu sprawdzenia danych KRS, czy też polisy przewoźnika. Liczy się w tym zakresie bowiem wyłącznie wiedza o sposobie prowadzenia działalności przewoźnika. Katalog działań spedytora nie jest zamknięty ani sprecyzowany przez przepisy prawa czy też orzecznictwo sądów. Nie został wypracowany wzorzec działań podejmowanych przez spedytorów skutkujący uchyleniem się od odpowiedzialności w razie powstania szkody. Niewątpliwie jednak powinni kierować się oni zdrowym rozsądkiem oraz swoim doświadczeniem, a także wykazać się dociekliwością w zakresie szkodowości danego przewoźnika.

W danej sprawie spedytor winien wykazać się wiedzą na temat ewentualnych wcześniejszych kradzieży, doświadczenia przewoźnika związanego z transportem danego rodzaju oraz wykazać, że dołożył wszelkich starań prowadzących do weryfikacji firmy, której powierzył przewóz.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 kwiecień 2016 13:19
Kamila Krassowska

Z wykształcenia prawnik, aplikantka adwokacka I roku przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W latach 2013-2014 uczestnik szkoły prawa amerykańskiego przy Uniwersytecie Warszawskim. Poza prawem transportowym interesuje się prawem zamówień publicznych oraz prawem spółek.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Bezpieczeństwo żywności - technologia X-RAY w branży mleczarskiej

Bezpieczeństwo żywności - technologia X-RAY w branży mleczarskiej

Wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń w produktach mlecznych nie jest łatwe z wielu przyczyn. Utrudnione może być...

70 procent placówek pocztowych zlokalizowanych jest w średnich i małych…

70 procent placówek pocztowych zlokalizowanych jest w średnich i małych miejscowościach

Często placówki pocztowe są tam, gdzie nie ma żadnych innych instytucji finansowych czy państwowych. Blisko...

Pociąg zastąpi samolot na trasie z Brukseli do Amsterdamu

Pociąg zastąpi samolot na trasie z Brukseli do Amsterdamu

Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze zastąpią jeden ze swoich lotów oferowanych codziennie na trasie z Brukseli...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj