logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Kto jest zobowiązany do rozładunku towaru?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Pewna firma posiada w okolicach Warszawy magazyn do którego przeważone są podzespoły do produkowanych urządzeń budowlanych. Transporty te docierają od kontrahentów z Wrocławia i Gdańska. Ostatnio jeden z kierowców, który przyjechał z transportem części z Wrocławia stwierdził, że nie będzie rozładowywał towaru, ponieważ nie jest to jego obowiązek. Towar rozładowali pracownicy magazynu. W umowie, która została podpisana z przewoźnikiem nie ma odpowiednich uregulowań odnoszących się do kwestii rozładunku towaru.

Czy są jakieś przepisy, które regulują kwestie tego, kto ma dokonywać rozładunku?


Odpowiedź eksperta: Z treści pytania wynika, że przewozy, z którymi związany jest przedstawiony problem realizowane są na terenie Polski. Powoduje to, że do tych przewozów będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe.
Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 prawa przewozowego jeżeli umowa lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy. Początkowy fragment tego przepisu stanowi, że to strony umowy mogą sobie w dowolny sposób ustalić, kto będzie odpowiadał za czynności ładunkowe (w tym wypadku kto dokona rozładunku). Jeśli brak jest takiej regulacji w umowie miedzy kontrahentami, to tym samym zastosowanie będzie miała dalsza treść art. 43 ust. 1 prawa przewozowego mówiąca, że czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy. Należy to rozumieć w ten sposób, że obowiązkiem nadawcy jest załadunek towaru, a obowiązkiem odbiorcy jest rozładunek towaru.
Z pytania wynika, że konkretnie chodzi o sytuację, w której towar przyjeżdża do odbiorcy. W tym wypadku za rozładunek odpowiedzialna jest firma odbiorcy towaru. Wobec tego kierowca miał rację; nie jest on zobowiązany do rozładunku towaru. Przepisy prawa przewozowego idą jeszcze dalej, ponieważ regulują sposób wykonania rozładunku. W ustawie czytamy, że odbiorca jest obowiązany doprowadzić do czystości i porządku środek transportowy przewoźnika zanieczyszczony w związku z czynnościami ładunkowymi (art. 44 Prawa przewozowego).


Ostatnio zmieniany wtorek, 10 maj 2016 09:19
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj