logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Zatrudnienie cudzoziemca na stanowisku kierowcy w Polsce

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Firma transportowa przygotowuje się do wzięcia udziału w kilku przetargach, które umożliwiłyby pozyskanie dodatkowych kilku stałych zleceń. W związku z tym, że część kierowców firmy przebywa na zwolnieniu chorobowym, firma planuje okresowe zatrudnienie cudzoziemców (Ukraińców). Jakich formalności firma transportowa musi dokonać, żeby zatrudnić jako kierowcę cudzoziemca? Czy potrzebuje on zezwolenie na pracę?

Odpowiedź eksperta: Co do zasady obywatele państw trzecich powinni posiadać zezwolenie na pracę w Polsce, które wydawane jest przez właściwego wojewodę. Przepisy prawne regulują jednak sytuacje, w których cudzoziemcy zwalniani są z tego obowiązku. Wskazane są one między innymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia. § 1 pkt 20 rozporządzenia ustanawia krąg osób (cudzoziemców) mogących podjąć pracę bez zezwolenia, są nimi obywatele: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji lub Armenii wykonujący pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy (niezależnie od liczby podmiotów powierzających im wykonywanie pracy w tym okresie). Warunkiem jest, aby przed podjęciem pracy przez cudzoziemca powiatowy urząd pracy, właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, zarejestrował pisemne oświadczenie tego podmiotu o zamiarze powierzenia wykonywania pracy temu cudzoziemcowi, określające nazwę zawodu, miejsce wykonywania pracy, datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy, rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy oraz wysokość wynagrodzenia brutto, informujące o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o lokalny rynek pracy oraz o zapoznaniu się z przepisami związanymi z pobytem i pracą cudzoziemców. Przepisy mówią o tym, że praca wykonywana jest na podstawie pisemnej umowy, na warunkach określonych w oświadczeniu.
Rozporządzenie pozwala więc podjąć prace przez wymienionych cudzoziemców w trybie uproszczonym, a wzory odpowiednich oświadczeń dostępne są w powiatowych urzędach pracy oraz na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Należy jednak pamiętać o obowiązku zawarcia umowy z cudzoziemcem w formie pisemnej i o tym, że obowiązek ten dotyczy również umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia oraz umowa o dzieło.


 

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 sierpień 2016 13:44
Kamila Krassowska

Z wykształcenia prawnik, aplikantka adwokacka I roku przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W latach 2013-2014 uczestnik szkoły prawa amerykańskiego przy Uniwersytecie Warszawskim. Poza prawem transportowym interesuje się prawem zamówień publicznych oraz prawem spółek.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj