logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Czy wywóz towarów do magazynu firmy, mieszczącego się poza UE, jest eksportem wg ustawy o VAT?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pewna firma przemieszcza towary z magazynu w Polsce do magazynu mieszczącego się w Egipcie. Następnie dystrybuuje towary do swoich klientów w Egipcie i poza Egiptem. Przemieszczenie odbywa się na zasadach Incoterms FCA. Firma traktuje takie transakcje przemieszczania towarów do swojego magazynu poza UE jako eksport na terenie kraju w zakresie VAT i tak je rozlicza. Czy jest to jednak prawidłowa procedura? Czy takie transakcje należy rozliczać jako eksport?

Odpowiedź eksperta: Aby móc odpowiedzieć na zadane pytanie, należy wyjść od wskazania co podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- eksport towarów;
- import towarów na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast eksportem w rozumieniu ustawy o VAT jest dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

- dostawcę lub na jego rzecz, lub

- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych (art. 2 pkt 8 ustawy).

Zgodnie z Interpretacją Indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lutego 2018 r. (0115-KDIT1-3.4012.849.2017.2. MD) "podatek od towarów i usług jest daniną o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu nim w danym państwie (na terytorium) podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane – na tle przepisów o miejscu świadczenia – za wykonane w tym państwie (na terytorium). Zatem określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania". Miejsce świadczenia usług natomiast zostało uregulowane w dziale V ustawy o VAT. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów jest w przypadku:

- towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy;
- towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy;
[...].

A więc sytuacja opisana we wstępie niniejszego artykułu wygląda następująco: wywóz towarów następuje z Polski do Egiptu, gdzie towar jest wywożony, odprawa celna eksportowa jest dokonywana w Polsce, komunikat IE599 jest generowany w porcie, gdzie kontener z towarem jest ładowany na statek, a następnie towar dopływa do portu przeznaczenia, gdzie jest rozładowywany, deklaracja podatkowa jest dokonywana i cło jest płacone, a następnie dostarczane do magazynu firmy, skąd towary są dystrybuowane do klientów firmy. W świetle interpretacji podatkowej nr 0115-KDIT1-3.4012.849.2017.2. MD w tak przedstawionym stanie faktycznym należałoby stosować zasadę terytorialności, obowiązującą w systemie VAT. Zgodnie z nią wywóz tych towarów z terytorium Polski do magazynu położonego na terytorium Egiptu nie wiąże się z przeniesieniem na klienta prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przeniesienie tego prawa następuje po dokonaniu importu dokonanego przez firmę na terytorium Egiptu, tj. z chwilą wydania towarów z magazynu na rzecz tego klienta. Natomiast zbycie tego towaru wraz ze skutkiem przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel na klienta nie jest wynikiem tzw. dostawy ruchomej, lecz jest ona wynikiem tzw. dostawy nieruchomej, czyli takiej, gdzie określony towar nie jest ani wysyłany, ani nie jest transportowany. Zgodnie z cytowaną opinią "zastosowanie w sprawie znajduje art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów (co może oznaczać również miejsce ich opodatkowania) jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy".

Podsumowując zatem - transakcje przeprowadzane przez opisaną we wstępie firmę nie podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium Polski, w tym w szczególności jako eksport towarów.

 

Podstawa prawna:

 

Stan prawny publikacji (data): 2018-04-09

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 kwiecień 2018 09:00
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj