logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Termin przedawnienia kosztów windykacji oraz rodzaje odsetek Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zleceniodawca otrzymał notę na równowartość 40 euro za opóźnienie w transakcjach handlowych. Tymczasem faktura została opłacona na czas, zgodnie z terminem otrzymania (jeszcze w zeszłym roku), stąd zamierza ją zignorować. Jaki jest okres przedawnienia w przypadku takiej wierzytelności? Czy mimo postanowień zlecenia, które przewoźnik podpisuje (termin 60 dniowy), nadal możemy otrzymać notę z tytułu 30 dni? Kiedy można wystawiać notę na koszty windykacji?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z treścią przesłanego zlecenia termin płatności jest liczony od momentu otrzymania dokumentów. Do ustalenia czy faktura została zapłacona w terminie, niezbędny jest więc numer przesyłki by ustalić na stronie Poczty Polskiej kiedy doszło do doręczenia przesyłki.


Następnie warto odpisać drugiej stronie i wyjaśnić dlaczego nota jest niezasadna, bo nie ma sensu spotykać się w sądzie, jeżeli faktura została zapłacona w terminie. Natomiast sąd od profesjonalisty może wymagać aktywności, więc w mojej ocenie lepiej jest odrzucić notę i ją odesłać wraz z pismem niż ją przemilczeć.

Odpowiadając na pytania:
1. Zarówno koszty windykacji (równowartość 40 euro) jak i odsetki, jeżeli roszczenie główne się nie przedawniło, bo zostało np. zapłacone, przedawniają się w terminie 3 lat od dnia kiedy odsetki stały się wymagalne, czyli od dnia następnego po upływie terminu zapłaty faktury; są to roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

2. Zgodnie z art. 5 ustawy o terminach w transakcjach handlowych, jeżeli strony transakcji handlowej przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego. Oznacza to, że po upływie 30 dni od dnia doręczenia faktury, można naliczać odsetki ustawowe (5%), ale jeżeli termin w zleceniu jest dłuższy niż 30 dni, to po jego upływie nie można jeszcze naliczać kosztów windykacji (równowartość 40 euro);

3. Jeżeli upłynie choćby 1 dzień od terminu wskazanego w zleceniu drugiej stronie należą się koszty windykacji oraz odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych, które są wyższe od odsetek ustawowych, bo wynoszą 9,5%; jeżeli druga strona wystąpi z pozwem to będzie to jej zasądzone.

Sugeruję baczną kontrolę terminów, tak aby nie doszło do choćby jednego dnia opóźnienia. Jeśli zleceniodawca chce uniknąć ryzyka zasądzenia jakichkolwiek odsetek, to trzeba byłoby skrócić termin płatności do 30 dni.


Podstawa prawna:

Stan prawny publikacji (data): 2018-12-03

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 grudzień 2018 15:42
Marta Matuszewska

Radca prawny zajmujący się obsługą prawną przedsiębiorstw w zakresie transportu, spedycji, logistyki w całym łańcuchu dostaw. Posiada doświadczenie w obsłudze przewoźników oraz podmiotów zajmujących się logistyką i spedycją. Doradza także przedsiębiorcom korzystającym z usług przewoźników i innych podmiotów z branży.


Ekspert, z-ca redaktora naczelnego i Project Manager portalu www.PrawoiLogistyka.pl. Wykładowca w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Wieloletni pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania. Szkoleniowiec, który biegle posługuje się językiem angielskim. Jako zwolennik nowoczesnych rozwiązań, współtwórca projektu iRadcowie w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Prywatnie miłośnik podróży.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

InPost współpracuje z Empikiem

InPost współpracuje z Empikiem

Operator logistyczny InPost został partnerem logistycznym w programie Empik Premium. Za opłatą od 6,67 zł...

Znana truckerka ambasadorką kampanii #Herotrucker

Znana truckerka ambasadorką kampanii #Herotrucker

Iwona Blecharczyk, popularna w branży TSL jako Trucking Girl, od lat angażuje się w tego...

Geis PL w nowej lokalizacji Grodzisk Mazowiecki

Geis PL w nowej lokalizacji Grodzisk Mazowiecki

Grupa Geis modernizuje i przenosi terminale dystrybucyjne w Bydgoszczy i Szczecinie, a w czwartym kwartale...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj