Zaloguj się

Odzyskanie pieniędzy za zrealizowaną usługę

Pewna firma zajmuje się działalnością przewozową. W lipcu 2013 r. zawarto umowę na przewóz towarów do Niemiec. Towar został dowieziony, niestety firma, która zleciła ten przewóz stwierdziła, że ma trudności finansowe i nie jest w stanie zapłacić za przewóz. Okazało się, że firma w podobny sposób potraktowała przynajmniej kilku innych podwykonawców. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy, gdy podpisana umowa była zawarta prawie 3 lata temu?


Odpowiedź eksperta: Sytuacja, o której mowa w pytaniu, związana jest z przedawnieniem długów. Polega ona na tym, że jeśli jakaś osoba powinna nam zapłacić pieniądze (np. za zrealizowanie umowy) to po upływie określonego czasu nie będziemy mogli skutecznie żądać od niej zapłaty takiej kwoty. Zasady przedawnienia w polskim prawie zostały ustanowione w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Zgodnie z tą ustawą termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata. Oznacza to, że po trzech latach odzyskanie długu może się okazać niemożliwe. Przykładowo jeśli z umowy wynikało, że zapłata ma nastąpić 1 lipca 2013 r. to dług taki przedawni się 1 lipca 2016 r. Z treści zadanego pytania wynika, że opisany dług może się przedawnić w ciągu kilku najbliższych miesięcy. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej skierować sprawę do sądu.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 maj 2016 12:41
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Zaloguj się by skomentować