Zaloguj się

Ubytek w wadze kontenera

Klient zarzucił firmie transportowej, że z kontenera zniknęło 500 kg używanych ubrań, które miały być w tym kontenerze przewożone. Jednak kontener był zaplombowany przez klienta i plomby nie zostały naruszone. Czy istnieje ryzyko, że przewoźnik będzie musiał płacić karę klientowi?


Odpowiedź eksperta: Mimo, że w pytaniu nie ma wielu szczegółów, można założyć, że w normalnych warunkach przewoźnik nie powinien ponosić odpowiedzialności. Odpowiedź na pytanie odszukać można w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe. Zgodnie z przepisami ustawy (art. 66 ust. 2) za ubytki w wadze kontenera nie odpowiada przewoźnik, jeżeli spełnione są jednocześnie trzy warunki:

 

  1. kontener został zamknięty przez nadawcę;
  2. plomby założył sam nadawca;
  3. stan kontenera, jak również stan plomb w momencie wydania przesyłki odbiorcy nie jest naruszony.


Pierwsze dwa warunki nie wymagają komentarza. Jeśli chodzi o trzeci, to warto dodać, że wymóg nienaruszalności odniesiono do kontenera, a nie do jego zawartości. Związane jest to z istotą kontenera, który w tym wypadku traktowany jest jako pewnego rodzaju opakowanie. Jeżeli wszystkie trzy warunki zostaną spełnione to uważa się, że szkoda nie powstała w czasie przewozu, a tym samym przewoźnik za nią nie odpowiada. Oczywiście nawet w takiej sytuacji klient może próbować udowadniać, że jeden (lub więcej) warunków opisanych wcześniej nie był spełniony. Wtedy jednak będzie musiał to samodzielnie udowodnić, co może się okazać zadaniem bardzo trudnym.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 maj 2016 11:27
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe