Zaloguj się

Przewóz okazjonalny a możliwość umieszczania reklam na pojeździe służącym do przewozu osób

Czy przewoźnik, który prowadzi działalność polegającą na realizacji przewozów osób w pojeździe o pojemności od 7 do 9 osób włącznie z kierowcą na terenie Polski (przykładowo na trasie z Warszawy do Krakowa), będzie mógł umieścić na zewnętrznej części swoich pojazdów reklamę, informację o swojej firmie lub firmowe znaki rozpoznawcze?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z art. 18 ust. 5 o transporcie drogowym na pojeździe przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób (łącznie z kierowcą), wykorzystywanym do transportu osób w przewozie okazjonalnym obowiązuje zakaz:

1) umieszczania i używania w pojeździe taksometru;
2) umieszczania w sposób widoczny i czytelny z zewnątrz pojazdu oznaczeń z nazwą, adresem, telefonem, adresem strony internetowej przedsiębiorcy lub innych oznaczeń mających na celu identyfikację przedsiębiorcy, a także reklam usług taksówkowych i przedsiębiorców świadczących takie usługi;
3) umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych.

Przewóz okazjonalny należy interpretować jako taki przewóz osób, który nie stanowi przewozu regularnego, przewozu regularnego specjalnego albo przewozu wahadłowego (art. 4 pkt. 11 u.t.d). Dodatkowo wykonuje się go pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób łącznie z kierowcą. W związku z powyższym brak jest możliwości umieszczenia reklam czy innych znaków rozpoznawczych swojej firmy na pojeździe wykorzystywanym do profesjonalnego przewozu osób. Celem wprowadzenia przez ustawodawcę takiego zapisu jest możliwość rozróżnienia takich przewozów i przewoźników od m.in. zwykłej taksówki.

  • Stan prawny publikacji (data): 2016-07-11
Ostatnio zmieniany w wtorek, 12 lipiec 2016 08:12
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Zaloguj się by skomentować