Zaloguj się

Stawki celne przy imporcie towarów po brexicie

Polecamy! Stawki celne przy imporcie towarów po brexicie

Firma produkcyjna, która poza Polską działa również m.in. na obszarze Wielkiej Brytanii, swoje towary wyprodukowane w Polsce sprzedaje z polskiej spółki do spółki brytyjskiej, która następnie odsprzedaje je do klientów z UK (np. Tesco, ASDA itp.). Aktualnie towar był sprzedawany z 0% VAT i był traktowany jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. W związku z brexitem towary firmy będą musiały zostać odprawione w Wielkiej Brytanii, a ich spółka brytyjska będzie musiała zapłacić cło oraz VAT w imporcie, co wpłynie na cenę końcową dla klienta brytyjskiego.
Czy znana już jest klasyfikacja celna, według której towary firmy mają być deklarowane do Brytyjskiego Urzędu Celnego po brexicie? Czy została określona stawka celna, od której będzie zależna wysokość cła do zapłaty w UK?

Odpowiedź eksperta: 13 marca 2019 r. Brytyjski Urząd Celno-Podatkowy opublikował Tymczasowe stawki celne (taryfy) na przywóz po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Zgodnie z opublikowaną informacją, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez żadnego porozumienia (tzw. "no-deal scenario") przedsiębiorcy brytyjscy, importujący towar z UE, będą zobowiązani do złożenia deklaracji importowej do towarów importowanych do brytyjskiego Urzędu Celnego (tj. HMRC) oraz zapłaty cła według określonych stawek celnych (taryfy) określonych w opublikowanym materiale. Tymczasowe stawki celne zaczną obowiązywać od dnia 29 marca 2019 r. od godz. 23:00 przez kolejne 12 miesięcy. Aby sprawdzić wielkość taryfy celnej należy wejść na stronę HMRC.
W przypadku preferencyjnej stawki celnej, należy pamiętać, że będzie ona miała zastosowanie tylko i wyłącznie, jeśli kraj pochodzenia towaru:
- ma umowę o wolnym handlu z Wielką Brytanią;
- jest częścią Uogólnionego schematu preferencji.
W przypadku stawek taryfowych dla najbardziej uprzywilejowanych państw (MFN), warto pamiętać, że jeśli preferencyjna stawka taryfowa nie ma zastosowania, przedsiębiorca brytyjski zobowiązany jest zapłacić cło według stawki opublikowanej w ww. komunikacie. Jeśli natomiast obowiązuje stawka kontyngentu taryfowego, istnieje możliwość złożenia wniosku o przywóz ograniczonej kwoty po obniżonej stawce celnej (taryfy). Zadeklarowanie kontyngentu będzie możliwe za pomocą numeru zamówienia TRQ.
Podsumowując, tymczasowe stawki celne zostały opublikowane przez Rząd Brytyjski, ale będą one miały zastosowanie tylko i wyłącznie, jeśli Wielka Brytania opuści struktury Unii Europejskiej bez porozumienia. Dokumenty zaprezentowane są wersjami roboczymi. Ostateczne wersje zostaną przesłane wraz z właściwym prawodawstwem, które będzie podlegać zatwierdzeniu przez Parlament Zjednoczonego Królestwa. W sytuacji braku znalezienia swojego towaru w tymczasowej bazie taryfowej, jest to równoznaczne z tym, że będą one miały zerową stawkę celną (taryfę). Warto pamiętać, że sytuacja wokół brexitu nie jest stabilna i należy się liczyć z faktem, że codziennie pojawiają się nowe fakty, które wpływają na ostateczny wygląd operacji celnych na obszarze Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią struktur UE.

 

Podstawa prawna:

- https://www.gov.uk/guidance/check-temporary-rates-of-customs-duty-on-imports-after-eu-exit
- https://www.gov.uk/government/publications/temporary-rates-of-customs-duty-on-imports-after-eu-exit

 

Stan prawny publikacji (data): 2019-03-18

Ostatnio zmieniany w piątek, 05 kwiecień 2019 09:47
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Zaloguj się by skomentować