Zaloguj się

Niefabryczne instalacje gazowe w ciężarówkach już nie tak opłacalne

Polecamy! Niefabryczne instalacje gazowe w ciężarówkach już nie tak opłacalne Fot. Pixabay

W zeszłym roku w pewnej firmie zainstalowano do kilku pojazdów niefabryczną instalację LNG w celu uniknięcia ponoszenia opłat drogowych na terenie Niemiec. W ostatnim czasie dochodzą do nas informacje, że od przyszłego roku nie będzie już zwolnienia z opłat drogowych dla ciężarówek wyposażonych w niefabryczne instalacje gazowe. Czy taka sytuacja będzie miała miejsce?

Odpowiedź eksperta: Od kilku lat pojazdy ciężarowe wyposażone w instalacje gazowe LNG i CNG zyskują na popularności. Jedną z najważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest zwolnienie z opłat drogowych na terenie Niemiec do końca 2023 roku. Jednakże z punktu widzenia przedsiębiorstw, które postanowiły zainwestować w niefabryczne instalacje gazowe mamy do czynienia z istotną zmianą. Mianowicie od 1.10.2021 roku pojazdy napędzane gazem ziemnym są zwolnione od obowiązku dokonywania opłat drogowych w przypadku zaistnienia łącznie dwóch przesłanek. Po pierwsze, jeżeli zostały wyposażone fabrycznie w napęd CNG, LNG lub posiadają silnik dwupaliwowy na LNG/olej napędowy. Po drugie, jeżeli spełniają wymogi klasy emisji spalin (SKL) Euro VI.

Powyższa nowelizacja może w sposób diametralny ograniczyć stosowanie niefabrycznych instalacji gazowych, a co za tym idzie zwiększyć popyt na ciężarówki wyposażone przez producenta w potrzebną instalację.

Odpowiadając na zadane powyżej pytanie: obecnie zwolnienie z opłat drogowych dla pojazdów wyposażonych w instalację LNG/CNG na terenie Niemiec obowiązuje do końca 2023 r. Natomiast od 1.10.2021 r. zostają wprowadzone dodatkowe wymogi przy możliwości zwolnienia, tj. obowiązek zastosowania instalacji fabrycznej i spełnienia przez auto normy spalin Euro VI.

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 07 wrzesień 2021 09:41
Beniamin Niedbalski

Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Zaloguj się by skomentować