Zaloguj się

EKSPERT RADZI

Ile oryginałów listów przewozowych musi wystawić przewoźnik? Polecamy!

Przewoźnik wykonywał zlecenie na transport z Saarbrücken do Poznania. Nadawca otrzymał tylko ksero CMR, a potrzebne mu są dokumenty w oryginale. W związku z tym zwrócił się z prośbą do przewoźnika o dosłanie oryginalnych CMR. Przewoźnik odpisał, że od początku tego roku nie wysyła już oryginalnych dokumentów do klientów. Obowiązują jedynie skany wysyłane do klienta oraz kopie. Powołał się przy tym na art. 5 ust. 1 Konwencji CMR: "list przewozowy wystawia się w trzech oryginalnych egzemplarzach, podpisanych przez nadawcę i przez przewoźnika, przy czym podpisy te mogą być wydrukowane lub też zastąpione przez stemple nadawcy i przewoźnika, jeżeli pozwala na to ustawodawstwo kraju, w którym wystawiono list przewozowy. Pierwszy egzemplarz wręcza się nadawcy, drugi towarzyszy przesyłce, a trzeci zatrzymuje przewoźnik." Ustalenia umowne nie są wiążące, gdyż art. 41 ust. 1 Konwencji CMR mówi, że "jest nieważna i pozbawiona mocy każda klauzula, która pośrednio lub bezpośrednio naruszałaby postanowienia niniejszej Konwencji", dlatego żądanie od przewoźnika dodatkowych oryginałów ponad te, które są przewidziane Konwencją CMR należy uznać za sprzeczne z Konwencją i jako takie na podstawie art. 41 nieważne i niewiążące. Czy stanowisko przewoźnika jest właściwe?

Czy wywóz towarów do magazynu firmy, mieszczącego się poza UE, jest eksportem wg ustawy o VAT?

Pewna firma przemieszcza towary z magazynu w Polsce do magazynu mieszczącego się w Egipcie. Następnie dystrybuuje towary do swoich klientów w Egipcie i poza Egiptem. Przemieszczenie odbywa się na zasadach Incoterms FCA. Firma traktuje takie transakcje przemieszczania towarów do swojego magazynu poza UE jako eksport na terenie kraju w zakresie VAT i tak je rozlicza. Czy jest to jednak prawidłowa procedura? Czy takie transakcje należy rozliczać jako eksport?

Brak infrastruktury parkingowej a możliwość powołania się na art. 12 rozporządzenia 561/2006 Polecamy!

W trakcie wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy kierowcy często borykają się z problemem braku infrastruktury parkingowej. W przypadku, gdy chcą oni w pełni wykorzystać dostępny czas jazdy zdarza się, iż ze względu na brak dostępu do parkingu dopuszczają się naruszeń. Czy w powyższym zakresie kierowca może powołać się na art. 12 rozporządzenia 561/2006? Jakie kary przewidziane są za wskazane naruszenia?

Czy przepisy Konwencji CMR można stosować do krajowych przewozów drogowych?

Firma produkcyjna w ramach dystrybucji swojego towaru współpracuje z kilkoma firmami transportowymi. Niedawno otrzymała wzór nowego zlecenia transportowego, w którym przewoźnik zaznaczył, że do przewozów realizowanych przez jego firmę będą miały zastosowanie tylko i wyłącznie przepisy Konwencji CMR. Firma produkcyjna zleca mu wykonanie przewozów tylko na terenie naszego kraju.
Czy przepisy Konwencji CMR można stosować do krajowych przewozów drogowych?

Odbiorca nie chce odebrać towaru - co może zrobić przewoźnik?

W trakcie wykonywanego transportu z Francji do Niemiec doszło do kolizji na drodze. Na miejscu zdarzenia była policja, a po załatwieniu formalności przewoźnik kontynuował transport. Podczas rozładunku okazało się, że część towaru na palecie (worki z cementem) była uszkodzona, skutkiem czego odbiorca odmówił odbioru całej palety. Przewoźnik skontaktował się z nadawcą po wytyczne, a on kazał wracać ciągnikiem z powrotem do Francji, pomimo tłumaczeń przewoźnika, że uszkodzona naczepa jest niezdolna do jazdy. Klient przewoźnika nie ma dalszej woli porozumienia ani chęci współpracy i wydaje się, że sprawa jest nierozwiązywalna. Co w takiej sytuacji mówią przepisy?

Mobbing - jak postępować w razie zgłoszenia nękania przez pracownika?

Pracownik kilkukrotnie zgłosił Prezesowi firmy, że jest nękany psychicznie i jest stosowany wobec niego mobbing. Sprawa nie jest jednoznaczna, ponieważ nie udało się znaleźć potwierdzenia stosowania mobbingu. Mało tego, przełożony pracownika sądzi, że oskarżenia są bezpodstawne. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Czy bezpodstawne oskarżenia o mobbing mogą posłużyć jako powód wytoczenia sprawy o pomówienie pracodawcy?

Kto odpowiada za tzw. "rozjechanie się" towaru na paletach podczas transportu?

Podczas międzynarodowego transportu dachówki jedna z palet "rozjechała" się, przez co uszkodzeniu uległ przewożony na niej towar. Kierowca wcześniej brał udział w załadunku. Co zrobić w takiej sytuacji? Kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia i jak się ewentualnie bronić przed zarzutami kontrahenta?

Awaria tachografu cyfrowego a odpowiedzialność przewoźnika

Podczas międzynarodowego przewozu towarów kierowca zauważył, że tachograf cyfrowy nie pracuje poprawnie i na wyświetlaczu pojawił się piktogram usterki wczytywania danych. Co w takiej sytuacji ma zrobić kierowca: czy ma zjechać do bazy przedsiębiorstwa, czy należy naprawić tachograf na drodze?

Czy wystarczy wysłać storno by anulować zlecenie?

Firma zawarła umowę przewozu krajowego, jednak okazało się, że towar, po który przyjechała ciężarówka, był niezgodny ze zleceniem. Transport nie mógł się odbyć. Zleceniodawca wysłał STORNO mailem następnego dnia po godz. 12.00 i zapowiedział, że nie zwróci kosztów poniesionych przez zleceniobiorcę. Czy faktycznie wystarczy wysłać storno by anulować zlecenie? Czy jest szansa na odzyskanie straconych pieniędzy?

Tachograf w śmieciarce, czyli czy w przewozie odpadów istnieje obowiązek korzystania z tachografu?

PYTANIE Z FORUM: Nurtuje mnie pewna kwestia związana z rejestracją czasu pracy kierowców za pomocą tachografu w przypadku działalności usługowej jaką jest oczyszczanie. Jeżeli chodzi o tzw. "śmieciarki" ze specjalną zabudową oraz ścianą przesuwną to nie mam wątpliwości, że jest to pojazd specjalny, którego nie obowiązuje rejestracja czasu pracy kierowców. Co z innymi pojazdami typu HDS/kontener, które na własne potrzeby przewożą odpady z punktu wyładunkowego do centrum utylizacji? Czy w tym przypadku zachodzi konieczność stosowania tachografu?
I drugie pytanie, dotyczące zarówno śmieciarek jak i HDS - czy na pracodawcy spoczywa obowiązek zgrywania danych z tachografów cyfrowych i ich przechowywania?


Subskrybuj to źródło RSS
Strony internetowe