Zaloguj się

Baltic Ports Conference

Rodzaj wydarzenia: konferencja

Data rozpoczęcia: 2022-09-07

Data zakończenia: 2022-09-08

Miejsce konferencji: Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Gdynia

Organizator: Baltic Ports Organisation

Do Gdyni zawita kolejna edycja konferencji Baltic Ports Conference, corocznego zgromadzenia członków i partnerów organizacji Baltic Ports Organization. Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych spotkań przedstawicieli sektora portowego w regionie Morza Bałtyckiego.
Jednym z motywów przewodnich konferencji będzie obecna sytuacja geopolityczna w regionie oraz jej wpływ na rynek transportu morskiego. Prelegenci reprezentujący Atlantic Council oraz szwedzki instytut RISE przedstawią analizę zmian geopolitycznych w regionie i związane z nią wyzwania czekające kraje Europy w najbliższej przyszłości, również w kontekście bezpieczeństwa łańcuchów logistycznych.

Eksperci koncernu doradczego Ernst&Young przybliżą uczestnikom sankcje nałożone na Rosję oraz ich znaczenie dla różnych obszarów transportu - sektora drogowego, kolejowego i oczywiście morskiego. Kwestie geopolityczne, sankcje oraz ich znaczenie dla rozwoju transportu morskiego będą również omawiane podczas paneli dyskusyjnych, w których udział wezmą przedstawiciele Portów w Helsinkach, Rostocku i Rydze, a także reprezentanci ESPO, Unifeeder oraz CBSS.

Choć sytuacja geopolityczna w regionie Morza Bałtyckiego jest na ten moment wiodącym tematem, nie jest jedynym źródłem wyzwań dla sektora transportu morskiego. Zapowiadana transformacja energetyczna to kolejny ważny dla rozwoju tego sektora element układanki.
Jaki wpływ na postrzeganie kopalnych źródeł energii mają międzynarodowe sytuacje kryzysowe? Czy realizacja celów zakładanych przez Unię Europejską w ramach Nowego Zielonego Ładu będzie przebiegać zgodnie z planem? Na te pytania odpowiedzą eksperci z SEA-LNG, a o tym gdzie porty powinny szukać nowych źródeł zysków w związku z procesem transformacji energetycznej opowiedzą przedstawiciele Portu w Kłajpedzie.
Zmiany to oczywiście nie tylko wyzwania, ale również nowe możliwości. O tym, jakie inwestycje o charakterze prośrodowiskowym mają największy potencjał i pozwolą portom zachować wysoki poziom konkurencyjności dyskutować będą m.in. reprezentanci Portów Tallinnie oraz Gdyni.