Zaloguj się

Zakup opon zimowych, poradnik przy zakupie

W okresie zimowym lód i śnieg stawiają przed samochodem poważne wyzwania. Nagłe zmiany warunków drogowych, przemieniając asfalt w śliski teren, znacząco wpływają na kontrolę i przyczepność pojazdu. Dlatego też opracowano opony zimowe, które poprawiają stabilność na trasie i precyzję prowadzenia, gwarantując bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych użytkowników na drodze.

Lepsza trakcja i stabilność
Opony zimowe są specjalnie projektowane, aby sprostać wyzwaniom zimowych warunków drogowych. Ich kluczową cechą jest głęboki bieżnik, który zapewnia lepszą przyczepność do nawierzchni. Dzięki temu opony te oferują doskonałą trakcję i stabilność pojazdu, zwłaszcza na mokrych, zaśnieżonych lub oblodzonych drogach.

Krótsza droga hamowania
Opony zimowe, dzięki technologiom antypoślizgowym, umożliwiają szybsze zatrzymanie pojazdu na śniegu lub lodzie w przeciwieństwie do opon letnich czy całorocznych. Krótsza droga hamowania jest kluczowa w sytuacjach nagłego zatrzymania pojazdu i unikania kolizji lub wypadków. Wiele testów przeprowadzonych przez niezależnych producentów i portale motoryzacyjne pokazują, że droga hamowania w przypadku opon zimowych może być nawet o kilkanaście metrów krótsza niż w przypadku opon letnich.

Ochrona przed aquaplaningiem
Opony zimowe, zostały zaprojektowane z myślą o bezpiecznej jeździe w warunkach deszczu, błota, lodu i śniegu, posiadają specjalny bieżnik wyposażony w liczne rowki i kanały. Te elementy skutecznie odprowadzają wodę, zmniejszając ryzyko wystąpienia zjawiska tzw. aquaplaningu, czyli sytuacji, w której opona traci przyczepność do nawierzchni z powodu nagromadzenia wody na drodze.

Zdjęcie 2

Czym kierować się przy zakupie ogumienia zimowego?
Zakup opon zimowych może nie wydawać się taki prosty, jak się wydaje, oprócz wybrania odpowiedniego rozmiaru opony, przed zakupem powinniśmy zadbać o sprawdzenie odpowiednich parametrów tak, aby w pełni zagwarantować bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Indeksy nośności i prędkości
Indeks nośności definiuje maksymalne obciążenie, które opona może wytrzymać. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta w tej kwestii - zbyt słaba opona może nie poradzić sobie z wagą pojazdu.
W przypadku indeksu prędkości również należy ściśle stosować się do zaleceń producenta samochodu. Niemniej jednak, w przypadku opon zimowych, przepisy pozwalają na obniżenie indeksu prędkości. Opona o niższym indeksie jest lżejsza, co może lepiej sprawdzić się w głębokim śniegu.

Sprawdzeni producenci
Opony zimowe powinny zapewniać odpowiednią przyczepność na mokrej i śliskiej nawierzchni oraz możliwie krótką drogę hamowania. Niektóre zestawy opon wyróżniają się także niskim poziomem hałasu oraz zmniejszonym zużyciem paliwa. Warto jednak unikać modeli niskiej jakości, które mogą więcej szkody niż pożytku. Dlatego też warto wybierać produkty renomowanych producentów, takich jak Kormoran, Nokian, Uniroyal, Goodyear czy Continental, które z łatwością znajdziemy np. na platformie https://erli.pl/do-samochodow-osobowych-zimowe,8975

Bieżnik
To, jak istotny dla opony zimowej jest głęboki bieżnik, pokazują od analizy zachowania samochodu podczas hamowania na drodze, zalecana minimalna głębokość bieżnika opony zimowej to od 4 mm do 5 mm.

Sprawdzaj etykiety energetyczne

Na każdej fabrycznie nowej oponie znajduje się etykieta energetyczna. Uwzględnione są na niej informacje na temat trzech osiągów danej opony:

  • efektywność paliwowa (symbole A, B, C, D, E, F, G, gdzie A oznacza najbardziej oszczędną);
  • przyczepność na mokrej nawierzchni (symbole A, B, C, D, E, F, G, gdzie A oznacza najkrótszą drogę hamowania);
  • zewnętrzny hałas toczenia (wartość w decybelach);

Homologacja opon zimowych
Uznane opony produkowane są przez firmy oponiarskie we współpracy z producentami samochodów. Cały proces może zająć kilkadziesiąt miesięcy, ale dzięki temu opony są idealnie dopasowane do wymagań konkretnego modelu samochodu. Tak wykonane opony zapewniają najlepszą współpracę m.in. z zawieszeniem, skrzynią biegów, hamulcami i układami bezpieczeństwa. Jedyny oficjalny symbol gwarantujący, że dana opona jest oponą zimową, jest tzw. symbol alpejski, mający trzy zaśnieżone szczyty górskie w tle, taki symbol potwierdza, że opona zimowa została przetestowana zgodnie z normami.

Koniec sezonu to strzał w dziesiątkę
Jeśli planujesz zakup opon po sezonie, musisz liczyć się z ryzykiem, że wybrany produkt ze względu na dużą popularność szybko się wyprzeda. Dlaczego? To proste, producentom, którym nie udało się sprzedać całego nakładu, w celu pozbycia się go, obniżają ceny. Pamiętajmy, zakup opon zimowych z poprzedniego sezonu to nie grzech i o ile opona była dobrze przechowywana, nie traci ona swoich właściwości. Dlatego, aby zaoszczędzić czas i pieniądze, najlepiej wybrać odpowiedni moment na złożenie zamówienia – najlepsze oferty opon można znaleźć tuż przed i tuż po sezonie wymiany opon np. na platformie Erli.pl.

Zaloguj się by skomentować