Zaloguj się

podcast intro

Rozmawiamy o szeroko pojętej logistyce, szukając jej - przede wszystkim - tuż obok siebie. Będziemy dzielić się z Wami naszą ekspercką wiedzą i doświadczeniem - bez przydługawych wykładów czy nudnych referatów. Do każdego odcinka zapraszamy specjalistów, którzy w ciekawy i inspirujący sposób opowiadają o tym, co ich pasjonuje w logistyce, jakie są aktualne trendy i jakich rozwiązań możemy się spodziewać w najbliższych latach. A wszystko to podane w formie swobodnej rozmowy, okraszonej ciekawymi przykładami, inspirującymi historiami i ciekawostkami, o których nie wszyscy słyszeli.

Cykl "Obok logistyki" w ramach podcastu "O technologii na głos" prowadzą Bartek Matyja, Marcin Tomkowiak i Małgorzata Lamperska z Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Podcast "O technologii na głos" - cykl "Obok logistyki" - No-Code w logistyce

Digitalizacja to nasza codzienność i przyszłość. Nowe rozwiązania programowane są tradycyjnie, ale i przy wykorzystaniu technologii No-Code. Jak bardzo złożone i skomplikowane rozwiązania można budować za jego pomocą? Czy rozwiązania no-code może używać każdy? Jak stosować no-code w logistyce? Na te i wiele innych pytań odpowiada Jacek Zawadzki, CEO 3QCode.

Zapraszamy do odsłuchania naszego podcastu.

Podcast "O technologii na głos" - cykl "Obok logistyki" - Technologia blockchain i jej zastosowania

Blockchain to bardzo rozwojowa technologia, która znajduje coraz więcej zastosowań. Jakie korzyści generuje dla firm i co może zaoferować? Gdzie technologia blockchain przynosi niecodzienne rozwiązania? Z czym wiąże się wdrożenie sieci blockchain i jak różnorodne może mieć zastosowania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Małgorzata Ignaczewska - Program Manager, Biuro Inicjatyw i Projektów, KIR. Rozmowa miała miejsce pod koniec grudnia 2023.

Zapraszamy do odsłuchania naszego podcastu.

Podcast "O technologii na głos" - cykl "Obok logistyki" - Odcinek 72: Podpis elektroniczny - bezpieczeństwo i ekologia

Podpis elektroniczny staje się standardem, z którego korzystamy coraz częściej. Gwarantuje bezpieczeństwo i szybkość działania. Dzięki niemu można ograniczyć ilość zużywanego papieru, ale i usprawnić procesy w firmie.
Czym charakteryzuje się podpis kwalifikowany? Jak użyć e-podpisu mobilnie? Czy można użyć go za granicą? O tym opowiada Elżbieta Włodarczyk, Dyrektor Linii biznesowej Podpis Elektroniczny w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Rozmawiał z nią Marcin Tomkowiak.

Zapraszamy do odsłuchania naszego podcastu.

Podcast "O technologii na głos" - cykl "Obok logistyki" - Odcinek 66: Zielone szlaki logistyki

Budowanie szlaków logistycznych w taki sposób, by jak najmniej obciążały naszą planetę, jest dużym wyzwaniem, ale i koniecznością. Jak to wygląda w praktyce? I dlaczego tworzenie świadomości ekologicznej zaczyna się zanim towar wyruszy w trasę?
O tych i wielu innych zielonych zagadnieniach opowiadają ekspertki – Anna Kowalska-Zientek, Dyrektor ds. jakości DSV - Global Transport and Logistics oraz Marta Kućmińska-Mróz, Dyrektor Działu Klientów Kluczowych DSV - Global Transport and Logistics. Rozmawiał z nimi Marcin Tomkowiak.

Zapraszamy do odsłuchania naszego podcastu.

Podcast "O technologii na głos" - cykl "Obok logistyki" - Odcinek 57: ChatGPT w spedycji

Co czyni ChatGPT tak popularnym narzędziem i jak używany jest w spedycji? Czy da się zastąpić człowieka z jego sieciami powiązań i kontaktów – botami? Jak uregulować prace algorytmów i jaki to może mieć wpływ na branżę TSL? Na te i wiele innych ciekawych pytań odpowiada Kamil Zając, Specjalista ds. Projektu z Polskiego Instytutu Transportu Drogowego w rozmowie z Marcinem Tomkowiakiem.

Zapraszamy do odsłuchania naszego podcastu.

Podcast "O technologii na głos" - cykl "Obok logistyki" - Odcinek 55: 3Z, czyli zwroty, zysk i zrównoważony rozwój

Są firmy, które wdrażają idee gospodarki o charakterze zamkniętym wykorzystując nowoczesne technologie i które starają się zminimalizować wykorzystanie opakowań wtórnych, a także naprawić produkty w ramach zwrotów lub zwiększyć skalę recyclingu. Wychodzą bowiem z założenia, że to, co dobre dla środowiska, opłaca się również w biznesie.
Jak to wygląda w praktyce? Opowiadają Joanna Tomczyk, manager ds. przetargów w GXO na Europę Środkową oraz Łukasz Wolski, dyrektor centrów logistycznych GXO w Poznaniu w rozmowie z Marcinem Tomkowiakiem.

Zapraszamy do odsłuchania naszego podcastu.

Dostępna jest także transkrypcja nagrania: 3Z, czyli zwroty, zysk i zrównoważony rozwój

Podcast "O technologii na głos" - cykl "Obok logistyki" - Odcinek 51: Wyzwania sektora TSL i giełdy transportowe

Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) zmaga się obecnie z wieloma wyzwaniami, z których większość ma bezpośredni wpływ na wzrost kosztów prowadzenia działalności. Rosnące koszty w wielu różnych obszarach niejednokrotnie uniemożliwiają firmom utrzymanie rentowności biznesu. Jakie znaczenie dla polskiej gospodarki ma branża TSL? Jak nowoczesna technologia wspiera przewoźników drogowych? Jak działają giełdy transportowe? O tym opowiada Karolina Olkiewicz, prezes zarządu Spedimo, w rozmowie z Marcinem Tomkowiakiem.

Zapraszamy do odsłuchania naszego podcastu.

Subskrybuj to źródło RSS