logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

e-Deklaracje ruszyły na dobre

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Od 1 stycznia 2008 r. ruszył system e-Deklaracje, który umożliwia składanie 32 deklaracji podatkowych drogą elektroniczną przez każdego podatnika i płatnika, który ma certyfikat kwalifikowany i zgłosi na formularzu zawiadomienia ZAW-E1 do urzędu skarbowego zamiar składania deklaracji w tej formie. Dotychczas z tej możliwości korzystali podatnicy o przychodach powyżej 5 mln euro rocznie.   
    
Formularz zawiadomienia ZAW-E1 pobiera się z portalu www.e-deklaracje.gov.pl i dostarcza się do urzędu skarbowego w formie papierowej. W zawiadomieniu podatnik wpisuje własne dane lub wskazuje osobę upoważnioną do składania deklaracji w jego imieniu.
Następnie podatnik - lub osoba upoważniona do składania deklaracji w jego imieniu - przesyła już drogą elektroniczną, poprzez służący do tego portal www.e-deklaracje.gov.pl, zgłoszenie ZAW-E2, w którym potwierdza wolę składania deklaracji w formie elektronicznej. Ponieważ zgłoszenie to jest elektroniczne, podatnik, aby je przesłać, musi opatrzyć je bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Weryfikacji poprawności zawiadomienia i zgłoszenia dokonuje naczelnik urzędu skarbowego, poprzez wydanie zaświadczenia ZAS-E, w którym potwierdza możliwość składania przez podatnika dokumentów elektronicznych i ma na to miesiąc (Ordynacja podatkowa, art.3 c § 3). Od momentu wystawienia zaświadczenia ZAS-E podatnik ma już możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną.

Zgodnie z Rozporządzeniem z 24 grudnia 2007 r. z dniem 1 stycznia 2008 r. za pośrednictwem internetu będzie można złożyć 32 rodzaje deklaracji, np. VAT-7, VAT-UE i CIT-8, a z dniem 1 kwietnia 2008 r. już łącznie 44 deklaracje, m.in. także deklaracje składane przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego: PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36l, PIT/O, PIT/D. Następnymi etapami będą: 1 lipca 2008 r., kiedy będzie można złożyć kolejne 17 deklaracji, m.in. PIT-11, i 1 stycznia 2009 r. – gdy dojdzie następnych 20 deklaracji, m.in. PIT-40, PIT-28. W sumie więc w ciągu roku liczba ta rozszerzy się do 81 deklaracji.

Są dwa sposoby składania deklaracji podatkowych:
1. poprzez portal www.e-deklaracje.gov.pl, gdzie podatnicy znajdą interaktywne formularze podatkowe wraz z instrukcją, które po wypełnieniu i opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym można przesłać do systemu.
2. bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych dzięki aplikacjom dostarczonym przez zewnętrznych producentów oprogramowania, którzy korzystając z otwartego standardu dokumentu podatkowego dostosowali lub dostosują swoje aplikacje tak, aby mogły obsługiwać proces składania deklaracji podatkowych.

Należące do Unizeto Technologies SA - Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM oferuje niezbędne do skorzystania z systemu e-Deklaracje certyfikaty kwalifikowane.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

4. edycja konferencji Dąbrowa Górnicza - Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive - Kierunek Dąbrowa Górnicza, która...

OT Logistics przystępuje do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom"

OT Logistics przystępuje do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom"

Grupa Kapitałowa OT Logistics przystąpiła do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom", której celem jest wspieranie pracowników...

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Inteligentny system oświetlenia, kompletacja głosowa czy bezpieczna wielowarstwowa podłoga – to tylko niektóre z innowacji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj