logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Programowanie nie dzieli - Europejski Tydzień Kodowania

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegłym roku w Europejskim Tygodniu Kodowania wzięło udział 46 krajów, a działający w nich ambasadorzy objęli opieką ponad 7500 inicjatyw związanych z programowaniem i nowymi technologiami. Polska stała się liderem w ilości zorganizowanych wydarzeń. W ciągu 8 dni w kraju zorganizowano aż 2200 spotkań.

   Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej współpracujących z Komisją Europejską. Akcja realizowana jest przez wolontariuszy w całej Europie i ma na celu szeroko rozumianą promocję programowania. Polska od początku jest zaangażowana w rozwijanie tej inicjatywy.

- Programowanie to język nowych mediów i technologii, dlatego warto go poznawać - mówi Blanka Fijołek CSR & Sponsorship Senior Manager w Samsung Electronics Polska, ambasadorka Code Week w Polsce. - W tym szczególnym tygodniu: Tygodniu Kodowania popularyzujemy umiejętności programistyczne i głośno mówimy o korzyściach jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat. Pamiętając jednocześnie że w praktyce, Tydzień Kodowania trwa cały rok, bo kodować  powinniśmy przecież codziennie.

   Nowe technologie są obecne w każdej już niemal dziedzinie życia, a na rynku pracy wciąż brakuje ludzi potrafiących programować. Komisja Europejska szacuje, że w 2020 r. w Unii będzie brakować do 825 tys. programistów i specjalistów IT. W Polsce zaś, jak prognozuje Ministerstwo Cyfryzacji będzie to ok. 50 tys. W świetle tych danych nie dziwi ogromne zainteresowanie inicjatywami mającymi na celu naukę programowania. W kraju działa wiele organizacji pozarządowych, które realizują warsztaty dla dzieci i dorosłych, a organizowane przez nie zajęcia przeżywają prawdziwe oblężenie.

- Kiedy w 2012 roku otwierałem pierwsze dojo w Zambrowie nie spodziewałem się rewolucji - mówi Kamil Sijko, założyciel Fundacji CoderDojo Polska, ambasador Code Week w Polsce. - Dziś już wiem, że rewolucja trwa, a nasi wolontariusze i rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na nasze zajęcia to awangarda programowania. W tej chwili w Polsce działa 11 dojo i cały czas powstają kolejne. To niesamowicie cieszy.

   Ten potencjał wykorzystuje Europejski Tydzień Kodowania. Każdy, zarówno firma, jak i organizacja, szkoła, przedszkole, biblioteka czy osoba prywatna może zgłosić i wypromować swoją inicjatywę w jego ramach. Wystarczy zorganizować wydarzenie powiązane tematycznie z nowymi technologiami czy nauką programowania i wpisać je na stronie: events.codeweek.eu.
    W ubiegłym roku 2/3 wszystkich zgłoszonych inicjatyw stanowiły wydarzenia organizowane przez Mistrzów Kodowania w szkołach w całym kraju. W tym roku poza szkołami zaproszone są do działania też firmy, organizacje pozarządowe, biblioteki i osoby prywatne.
   W tym roku Europejski Tydzień Kodowania realizowany jest oddolnie, a jego koordynatorem została Fundacja CoderDojo Polska. Polskimi ambasadorami akcji zostali Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska i Kamil Sijko z Fundacji CoderDojo. Zapraszamy na facebook/CodeWeekPL oraz na www.codeweek.org.pl

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 wrzesień 2016 08:03

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj