logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

RFID na targach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ramach Międzynarodowego Salonu Technik Pakowania i Logistyki „Taropak 2005” (20-23 września 2005) zostanie zaprezentowany „radiowy kod kreskowy” – nowa technologia, budząca już dziś ogromne zainteresowanie potencjalnych użytkowników, niosąca za sobą nieograniczone korzyści w procesie zarządzania łańcuchem dostaw.

„Radiowy kod kreskowy” wprowadza zmianę medium z kodu kreskowego na fale radiowe oraz daje nowe, niespotykane dotąd możliwości opisu produktu.
W nowej technologii nie tyle radio jest istotne, ile sposób zapisu danych w mikrochipie. Termin RFID (Radio Frequency Identification) może wprowadzać w błąd, gdyż to nie fala jest identyfikatorem danych, lecz mikrochip. Fala radiowa jest jedynie medium umożliwiającym odczyt i przekazującym informacje do czytnika i dalej do komputera.
Ściśle określoną część mikrochipa zajmuje 96 bitowy „Elektroniczny Kod Produktu” (EPC – Electronic Product Code), globalny numer identyfikacyjny, kompatybilny z powszechnie używaną numeracją międzynarodowego Systemu GS1.
W celu zapewnienia dalszego rozwoju utworzona została organizacja EPCglobal, Inc. wprowadzająca na rynek i adaptująca w skali globalnej technologię opartą na Elektronicznym Kodzie Produktu. Sieć EPCglobal to połączenie dwóch technologii: identyfikacji poprzez częstotliwość radiową i Internetu, które umożliwiają „widoczność” jednostki zaopatrzonej w tagu EPC w całym łańcuchu dostaw w czasie rzeczywistym. Do EPCglobal w Polsce przystąpiły pierwsze firmy: BCS Polska Sp. z o.o. oraz Jantar Sp. z o.o. Uczestnictwo w sieci EPCglobal wiąże się z aktywną działalnością firm w zakresie opracowania zasad wdrażania w Polsce technologii EPC, wspomagającej organizację procesów logistycznych w oparciu o technologię RFID z uwzględnieniem standardów Systemu GS1. Udział w EPCglobal zapewnia firmom m.in. dostęp do rezultatów badań prowadzonych na świecie oraz udział w pracach grup roboczych EPC.

Podczas targów Instytut Logistyki i Magazynowania wraz z firmami BCS i Jantar przedstawi model funkcjonowania identyfikacji radiowej produktów (pawilon 4, stoisko 6). Z podstawami nowej technologii, ze szczególnym wskazaniem na jej potencjał i możliwości wykorzystania w całym łańcuchu dostaw, będzie się można również zapoznać podczas seminarium „Radiowy Kod Kreskowy – RFID/EPC” 21 września 2005 w pawilonie 15, sala 403 (godz. 11:00-12:30).

Więcej informacji zostanie przedstawione podczas seminarium.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Polscy kierowcy pod lupą europejskich służb kontrolnych

Polscy kierowcy pod lupą europejskich służb kontrolnych

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Transporcie Drogowym, w Polsce do końca listopada 2017 r. powstanie...

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj