logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

RFID na targach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ramach Międzynarodowego Salonu Technik Pakowania i Logistyki „Taropak 2005” (20-23 września 2005) zostanie zaprezentowany „radiowy kod kreskowy” – nowa technologia, budząca już dziś ogromne zainteresowanie potencjalnych użytkowników, niosąca za sobą nieograniczone korzyści w procesie zarządzania łańcuchem dostaw.

„Radiowy kod kreskowy” wprowadza zmianę medium z kodu kreskowego na fale radiowe oraz daje nowe, niespotykane dotąd możliwości opisu produktu.
W nowej technologii nie tyle radio jest istotne, ile sposób zapisu danych w mikrochipie. Termin RFID (Radio Frequency Identification) może wprowadzać w błąd, gdyż to nie fala jest identyfikatorem danych, lecz mikrochip. Fala radiowa jest jedynie medium umożliwiającym odczyt i przekazującym informacje do czytnika i dalej do komputera.
Ściśle określoną część mikrochipa zajmuje 96 bitowy „Elektroniczny Kod Produktu” (EPC – Electronic Product Code), globalny numer identyfikacyjny, kompatybilny z powszechnie używaną numeracją międzynarodowego Systemu GS1.
W celu zapewnienia dalszego rozwoju utworzona została organizacja EPCglobal, Inc. wprowadzająca na rynek i adaptująca w skali globalnej technologię opartą na Elektronicznym Kodzie Produktu. Sieć EPCglobal to połączenie dwóch technologii: identyfikacji poprzez częstotliwość radiową i Internetu, które umożliwiają „widoczność” jednostki zaopatrzonej w tagu EPC w całym łańcuchu dostaw w czasie rzeczywistym. Do EPCglobal w Polsce przystąpiły pierwsze firmy: BCS Polska Sp. z o.o. oraz Jantar Sp. z o.o. Uczestnictwo w sieci EPCglobal wiąże się z aktywną działalnością firm w zakresie opracowania zasad wdrażania w Polsce technologii EPC, wspomagającej organizację procesów logistycznych w oparciu o technologię RFID z uwzględnieniem standardów Systemu GS1. Udział w EPCglobal zapewnia firmom m.in. dostęp do rezultatów badań prowadzonych na świecie oraz udział w pracach grup roboczych EPC.

Podczas targów Instytut Logistyki i Magazynowania wraz z firmami BCS i Jantar przedstawi model funkcjonowania identyfikacji radiowej produktów (pawilon 4, stoisko 6). Z podstawami nowej technologii, ze szczególnym wskazaniem na jej potencjał i możliwości wykorzystania w całym łańcuchu dostaw, będzie się można również zapoznać podczas seminarium „Radiowy Kod Kreskowy – RFID/EPC” 21 września 2005 w pawilonie 15, sala 403 (godz. 11:00-12:30).

Więcej informacji zostanie przedstawione podczas seminarium.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj