logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wizyta w jednym z największych centrów przeładowczych świata Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W połowie czerwca grupa dziennikarzy z całego świata została zaproszona przez Deutsche Post DHL na zwiedzanie nowego Hubu przeładowczego w Lipsku. Na miejscu był też przedstawiciel redakcji naszego portalu. Poniżej przedstawiamy krótką relację z pobytu w Hubie, a także film prezentujący działanie tego jednego z największych centrów przeładowczych świata.

Wizytę w jednym z największych hubów świata rozpoczęliśmy o godzinie 21. Przy wejściu przywitała nas ochrona lotniska prosząc o pozostawienie paszportów na recepcji. Następnym krokiem było udanie się na miejsce, w którym wraz z rozpoczynającymi pracę pracownikami firmy DHL Express przeszliśmy kontrolę. Każdy z nas, dokładnie tak samo jak na lotnisku, przechodzi procedurę skanowania zawartości toreb oraz wykrywaczem metalu. Po przejściu bramki znaleźliśmy się w strefie socjalno - biurowej budynku sortowni, gdzie na co dzień pracuje blisko 70 osób. Są tu pomieszczenia do wypoczynku oraz centrum nadzorujące pracę całego Hubu. Większość operacji wykonywanych w centralnym hubie firmy DHL odbywa się w nocy. Hub w Lipsku jest jednym z 3 globalnych centrów przeładowczych DHL (Cincinnati (CVG) USA, Hong Kong (HKG) oraz Leipzig (LEJ) Germany). Sortownia daje zatrudnienie ponad 3 tys. osób. Pracujących przez 24 godziny 365 dni w roku - bez wątpienia mamy do czynienia z jednym z największych operatorów logistycznych na świecie.


Cały obiekt składa się z 2 budynków głównych, płyty postojowej oraz stacji paliw, na które DHL wydał 300 milionów euro. Całkowita powierzchnia zajmowana przez infrastrukturę hubu to 129.868 m2. Największy budynek to sortownia o wymiarach (413 m długości, 97 m szerokości i 16 m wysokości), jej całkowita powierzchnia to 48.000 m2. Wydajność sortowni to 60.000 standardowych paczek, 36.000 dokumentów oraz 10.000 paczek nie standardowych na godzinę. Przejście paczki z punktu rozładunkowego do punktu załadunku trwa mniej niż 5 minut. System sortujący o wartości 70 milionów euro wykonała firma Van Der Lande. Urządzenia sortujące uzupełnione są o 20 skanerów kodów kreskowych oraz system kamer video umożliwiający śledzenie każdej przesyłki.


Przez Hub przechodzi 90% przesyłek Europejskich oraz 10% globalnych przesyłek DHL Express. Dzięki optymalizacji oraz maksymalnemu wykorzystaniu czasu pracy obsługa samolotu, polegająca na jego zaparkowaniu, rozładunku, posortowaniu kontenerów, załadunku i odlocie, to tylko 120 minut. W tym czasie załogi samolotów mogą odpocząć i zrelaksować się w komfortowych pomieszczeniach zlokalizowanych przy hangarze. Obecnie na lotnisku w Lisku co noc odprawianych jest 60 samolotów.


Jak to wygląda w praktyce przekonać się możecie na własne oczy, oglądając poniższy film (komentarz w języku angielskim):

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 lipiec 2012 09:41

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Genius Lab w Grupie Raben

Genius Lab w Grupie Raben

Transport i logistyka niemal całkowicie bez papieru, zastosowanie mechanizmów „early warning” do przewidywania ewentualnych przesunięć...

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER, jeden z wiodących globalnych operatorów logistycznych, powiększa swój oddział w Strykowie pod Łodzią. Całość...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj