logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dynamiczny wzrost Goodmana w Europie Środkowo-Wschodniej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 Grupa Goodman ogłosiła swoje wyniki za pierwszą połowę roku obrotowego 2015 zakończoną 31 grudnia 2014 r.

   Najważniejsze dane operacyjne Grupy za ten okres:
- Całkowita wartość zarządzanych aktywów wyniosła 19,7 mld EUR, czyli o 10% więcej w porównaniu z końcem poprzedniego roku obrotowego w czerwcu 2014 r. Wzrost wartości był możliwy dzięki zapotrzebowaniu firm na wysokiej jakości obiekty przemysłowe.
- Solidny portfel nieruchomości przy utrzymanym 96-procentowym poziomie wynajmu i ważonej średniej wygaśnięcia najmu wynoszącej 4,8 roku.
- W budowie obiekty o wartości 2,0 mld EUR obejmujące 69 projektów w 12 krajach, w tym 61% projektów ze wstępnie zaangażowanymi środkami, a 76% połączonych z kapitałem osób trzecich, co generuje prognozowany zysk z kosztów rzędu 8,7%.
- Zebrano 1,0 mld EUR z emisji papierów udziałowych kierowanych do osób trzecich. Środki te wspierają fundusze zarządzane przez grupę Goodman i jej niezależne struktury zarządzania.

   Działalność deweloperska Goodman pozwoliła uzyskać dobry wynik. Przyczynił się do tego popyt na nowoczesne obiekty logistyczne w najlepszych lokalizacjach, które pozwalają klientom osiągać lepszą efektywność i większy zysk. Na koniec grudnia 2014 r. Goodman prowadził budowę obiektów o łącznej wartości 2,0 mld EUR a przewidywany zysk, jaki zostanie uzyskany z kosztów ma wynieść 8,7%. Inwestycje te obejmują 2,4 mln mkw. powierzchni magazynowej w ramach 69 projektów w 12 krajach. W ten sposób Goodman utrzymał pozycję jednego z największych na świecie deweloperów obiektów przemysłowych. Goodman znacząco rozwijał się na wszystkich rynkach, na których działa:
- Popyt klientów przyczynia się do utrzymania aktywności w Europie na stabilnym poziomie głównie w obszarze budowy obiektów pre-let.
- W Azji, dzięki ukierunkowanej strategii i dostarczaniu obiektów wysokiej jakości na mało nasyconych rynkach Chin i Japonii, grupa osiąga rosnące i zrównoważone zyski.
- Cykliczne wzrosty można też dostrzec w Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii gdzie wzrost działalności jest widoczny w rosnących obrotach.
- Wzrost aktywności w USA dzięki dwóm nowym projektom w budowie zlokalizowanym w Południowej Kalifornii.
- Coraz lepsze wyniki w Brazylii gdzie trwa budowa obiektów o powierzchni 275 000 mkw.
- Łącznie w obu Amerykach realizowanych jest 19% inwestycji deweloperskich grupy.

   Międzynarodowa dywersyfikacja działalności grupy wciąż przynosi pozytywne rezultaty, dzięki zróżnicowaniu cyklów gospodarczych w poszczególnych krajach na świecie. Dodatkowo, wzmacnia to markę Goodman jako wiodącej grupy w obszarze nieruchomości przemysłowych.
   Goodman oferuje wysokiej jakości aktywa i buduje relacje z klientami aby lepiej zrozumieć ich działalność i dostarczać im nieruchomości odpowiadające ich zróżnicowanym potrzebom. W wyniku przyjętej strategii, w ostatnim półroczu Goodman wynajął 1,7 mln mkw. powierzchni i podpisał nowe umowy na nowe realizacje o wartości 0,9 mld EUR.

- Otwartość na potrzeby klientów i relacje z klientami na całym świecie dostarczają nam wiele możliwości biznesowych - mówi Greg Goodman, dyrektor generalny Grupy Goodman. - Zwiększamy swoje kompetencje i potencjał w dostarczaniu klientom wysokiej jakości nowoczesnych rozwiązań, które będą odpowiadać zmieniającym się potrzebom biznesowym klientów i pozwolą im poprawiać efektywność. Spodziewamy się, że właśnie to będzie najważniejszym czynnikiem napędzającym wzrost naszej Grupy w drugiej połowie roku obrotowego 2015 w zakresie działalności deweloperskiej oraz wynikach portfolio aktywów.

   Goodman zwiększył swoje portfolio w Europie Środkowo-Wschodniej o 40%
Na koniec I połowy roku obrotowego 2015, Goodman zarządzał w Europie Środkowo-Wschodniej 697 000 mkw. powierzchni magazynowej, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu z zakończonym 30 czerwca 2014 r. ubiegłym rokiem finansowym. Z 222 000 mkw. powierzchni magazynowej w budowie na koniec 2014 r., aż 95% przypadało na Polskę. Według raportu JLL, wynik ten stawia Goodmana wśród liderów polskiego rynku nieruchomości logistycznych.

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy Goodman umocnił się na wiodącej pozycji rynkowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasz wzrost wspiera fakt, że jesteśmy postrzegani jako firma dostarczająca najwyższej jakości obiekty logistyczne w najlepszych lokalizacjach w regionie. Potwierdza to nasze portfolio klientów firm o różnej wielkości i z różnych sektorów gospodarki - mówi Błażej Ciesielczak, dyrektor regionalny Goodman na Europę Środkowo-Wschodnią.

   Na koniec grudnia 2014 r. na Polskę przypadało 471 000 mkw. powierzchni w zarządzaniu. W Czechach i na Słowacji Goodman zarządzał odpowiednio 47 000 mkw. i 78 000 mkw., a na Węgrzech 102 000 mkw. Goodman zarządza powierzchnią logistyczną dla firm z różnych branż, w tym dla operatorów logistycznych, lekkiej produkcji, e-commerce, handlu detalicznego, motoryzacji. Do grona klientów Goodmana zaliczają się zarówno duże międzynarodowe koncerny jak i lokalne podmioty.

   Wysoka aktywność na rynku nieruchomości spekulacyjnych w regionie
W I połowie roku finansowego 2015 Goodman podpisał umowy najmu na ok. 133 000 mkw. powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Największy udział w tym wyniku miała Polska, gdzie Goodman wynajął 113 000 mkw. Ważną częścią realizacji strategii rozwoju firmy Goodman w regionie jest też budowa inwestycji spekulacyjnych w kluczowych lokalizacjach logistycznych.
   Nowe umowy pozwoliły Goodmanowi na rozpoczęcie budowy dwóch nowych centrów logistycznych w Polsce - we Wrocławiu i w Poznaniu. Z kolei ostatnie transakcje w Kraków Airport Logistics Centre (operator logistyczny KMC Services wynajął 13 000 mkw.) oraz w Pomorskim Centrum Logistycznym w Gdańsku (dystrybutor FMCG wynajął 24 900 mkw.) były największymi od lat umowami najmu odpowiednio w Małopolsce i na Pomorzu. W efekcie podpisania nowych umów, Goodman rozpoczął budowę obiektów spekulacyjnych (we Wrocławiu i w Poznaniu) oraz jest na etapie rozbudowy istniejących obiektów (w Krakowie i Gdańsku). Łączna powierzchnia realizowanych obecnie w regionie inwestycji spekulacyjnych wraz z inwestycją Goodman Senec Logistics Centre niedaleko Bratysławy na Słowacji sięga ok. 53 000 mkw.

- Goodman jest jednym z liderów w Polsce pod względem powierzchni budowanej spekulacyjnie. Zachowując elastyczne podejście do oczekiwań klientów, chcemy oferować zarówno projekty szyte na miarę, jak również powierzchnię w już gotowych nowoczesnych obiektach. Silne zaplecze finansowe pozwala nam prowadzić takie inwestycje we wszystkich kluczowych lokalizacjach logistycznych - dodaje Błażej Ciesielczak.

Rosnące aktywa w zarządzaniu w Europie Środkowo-Wschodniej
   W I połowie roku obrotowego 2015 Goodman oddał w Polsce do użytku ok. 201 000 mkw. W tym czasie Grupa osiągnęła także poziom 100% najmu w Czechach i na Węgrzech. W Czechach przyczyniło się do tego podpisanie umowy z firmą UTC w Jažlovice Logistics Park niedaleko Pragi.
   Największą zakończoną inwestycją było centrum dystrybucyjne o powierzchni 123 500 mkw. dla firmy Amazon we Wrocławiu, za którą Goodman został nagrodzony w kategorii „New Investment of the Year” przez miesięcznik Eurobuild CEE. Jedną z największych inwestycji zakończonych w Polsce w ubiegłym roku było także centrum logistyczne w Koninie, o powierzchni blisko 40 000 mkw. dla firmy z sektora handlu detalicznego market-Detal.
   Goodman będzie zwiększać swoje aktywa w zarządzaniu także w 2015 r. Pierwszym dużym projektem, który zostanie wkrótce przekazany klientowi, będzie obiekt dla Grupy Muszkieterów, obejmujący centrum logistyczno-biurowe o powierzchni ponad 82 000 mkw. w Poznaniu. Goodman planuje również oddanie do użytku pierwszego magazynu o powierzchni 16 000 mkw. w nowym parku logistycznym Poznań Airport Logistics Centre oraz obiektu o powierzchni 33 400 mkw. w Lublinie.

Ostatnio zmieniany środa, 18 luty 2015 11:56

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj