logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Nowy koncept zrównoważonej logistyki miejskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dostawa towarów do centrów miast jest głównym źródłem niepożądanych następstw, takich jak: zanieczyszczenie, hałas, korki itd. Opracowano wiele rozwiązań mających na celu obniżenie szkodliwego wpływu działalności, jak to ma na przykład miejsce w Rzymie, gdzie ciągle ogranicza się dostęp pojazdów silnikowych do historycznego centrum miasta. W rzeczywistości, dostawy realizowane za pomocą samochodów dostawczych na benzynę lub olej napędowy będą wykonywane tylko rano w godzinach od 10:00 do 11:30.

   W tym kontekście międzynarodowy operator logistyczny FM LOGISTIC opracował we współpracy z włoskim przewoźnikiem Mag.Di innowacyjny koncept zwany CITYLOGIN polegający na wykonywaniu dostaw pojazdami hybrydowymi i elektrycznymi z platformy o powierzchni wynoszącej 500 mkw., znajdującej się na obrzeżach Rzymu do centrum stolicy Włoch.

   CITYLOGIN: ambitny projekt obsługujący „ostatnie kilometry”
Przez ostatnich kilka miesięcy CITYLOGIN, projekt w zakresie logistyki miejskiej, pozostawał w fazie testów na ulicach Rzymu. Dzięki infrastrukturze i umiejętnościom FM Logistic oraz wiedzy specjalistycznej firmy transportowej Mag.Di projekt jest obecnie w fazie eksperymentalnej.
   Specjalistyczne oprogramowanie zarządza całym łańcuchem dostaw od załadunku samochodu do zoptymalizowania trasy dostawy, umożliwiając w ten sposób kontrolowanie pojazdów w czasie rzeczywistym.
   W celu uzyskania optymalnej wydajności system jest podłączony do systemu służb miejskich wydających zezwolenia na przejazd przez strefy o ograniczonym ruchu. Jeśli chodzi o pojazdy realizujące dostawy, FM Logistic dysponuje 5 samochodami dostawczymi wyposażonymi w technologię elektryczną lub hybrydową (silniki elektryczne i cieplne) wykonującymi 15 przejazdów dziennie.
   Pojazdy te o maksymalnej pojemności 20m3 regularnie wykonują dostawy do 5 000 punktów sprzedaży. Pozwalając na ograniczenie zużycia energii o około 20% przy jednoczesnym znacznym obniżeniu emisji CO2 i zanieczyszczenia hałasem, są one szczególnie odpowiednie do świadczenia usług w zakresie logistyki miejskiej.

   FM LOGISTIC - odpowiedzialny gracz w swoim środowisku
Grupa FM Logistic, będąc chętną do podjęcia działań na rzecz środowiska poprzez ograniczenie wpływu swojej działalności, wdraża we wszystkich krajach, w których działa, inicjatywy mające na celu wsparcie polityki zrównoważonego rozwoju swoich klientów. W tym kontekście projekt Citylogin jest doskonałym przykładem zaangażowania firmy w ekologiczną logistykę.
   Faza testowa będzie kontynuowana w Rzymie do końca lata. Jeśli zakończy się pomyślnie, zwłaszcza z technicznego i finansowego punktu widzenia, projekt będzie można wdrożyć w innych dużych miastach europejskich.
   Stanowisko Rady Miejskiej w Paryżu dotyczące utworzenia w stolicy „strefy niskiej emisji” z zakazem wjazdu dla najbardziej zanieczyszczających samochodów dostawczych* jak również rozwoju inicjatyw w innych miastach Francji, pozwala wyobrazić sobie francuską wersję włoskiego projektu w perspektywie średniookresowej.

*Według ankiety Ifob dla MetroNews opublikowanej 02.04.2015, 85% mieszkańców Paryża jest za wprowadzeniem zakazu wjazdu dla najbardziej zanieczyszczających pojazdów od 1 czerwca 2015 r.

Ostatnio zmieniany środa, 01 kwiecień 2015 08:18

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowy oddział Dachser w Austrii

Nowy oddział Dachser w Austrii

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej...

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej, podsumował...

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

eDelivery 2017 to już druga edycja konferencji o posprzedażowej obsłudze klienta w e-commerce. Przeznaczona jest...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj