logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Regały z platformą sterowaną radiowo - nowinka czy standard?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Znacznie większa przestrzeń magazynowa, poprawa wydajności pracy, a także bezpieczeństwa składowanego towaru - to tylko niektóre z zalet regałów gęstego składowania z platformą sterowaną radiowo.

 - Nic dziwnego, że z roku na rok popularność tego typu rozwiązań na polskim rynku magazynowym rośnie - mówi Karolina Tokarz, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu i marketingu w PROMAG S.A.

   Podstawową zaletą regałów gęstego składowania z platformą sterowaną radiowo jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej - może być ono nawet o 30% większe niż w przypadku tradycyjnych systemów wjezdnych. Przemieszczanie ładunku przy pomocy platformy pozwala bowiem na zwiększenie gęstości i głębokości składowania w kanale i minimalizuje przestrzeń pomiędzy poziomami składowania.

- Zainteresowania tego typu produktami jest z roku na rok coraz większe. Rynek kieruje się coraz bardziej w stronę rozwiązań zapewniających wysoką efektywność, a nie tylko i wyłącznie niskimi kosztami na etapie inwestycji, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi, że zyski – zarówno finansowe jak i organizacyjne, wynikające z zastosowania tego typu systemu składowania w dłuższej perspektywie czasu wielokrotnie przewyższają koszty poniesione na etapie inwestycji - mówi Karolina Tokarz.

   W systemie proponowanym przez PROMAG S.A. załadunek, rozładunek oraz przemieszczanie jednostki ładunkowej w kanałach regałów wjezdnych odbywa się przy pomocy półautomatycznego satelity sterowanego radiowo za pomocą prostego w obsłudze pilota. Dzięki temu możemy zminimalizować liczbę korytarzy międzyregałowych i ograniczamy zadania wózków widłowych do kilku podstawowych czynności: umieszczenia palety na początku kanału, pobrania palety z końca kanału przy rozładunku oraz przemieszczania satelity pomiędzy kanałami. A to minimalizuje straty związane z ewentualnymi uszkodzeniami regałów. Bezkolizyjny ruch palet w kanale ma z kolei znaczący wpływ na redukcję prawdopodobieństwa uszkodzenia ładunku.

   Regały gęstego składowania dedykowane są takim obiektom jak chociażby chłodnie i mroźnie, gdzie maksymalne wykorzystanie przestrzeni ma ogromne znacznie przede wszystkim z uwagi na wysokie koszty związane z koniecznością utrzymaniem niskiej temperatury wewnątrz obiektu. W tego typu rozwiązania inwestować powinny także magazyny ze stosunkowo mało zróżnicowanym asortymentem, magazyny szybko rotujące, w których utrzymywane jest wysokie tempo pracy, a także cała branża spożywcza (a w szczególności mleczarska i producenci napojów), gdzie wymagane jest z kolei zachowanie efektywnej rotacji w systemie FIFO. Regały gęstego składowania z satelitą AutoMAG z powodzeniem mogą pracować także w magazynach „ciepłych”.
   Wysoki współczynnik wykorzystania kubatury magazynu, jaki można uzyskać inwestując w system gęstego składowania sterowany radiowo, przekłada się bezpośrednio na obniżenie średniego kosztu składowania jednej palety. Regały z platformą sterowaną radiowo pozwalają także obniżyć koszty operacji magazynowych (m.in. minimalizują czas jałowych przejazdów wózków widłowych) i zapewniają wzrost bezpieczeństwa eksploatacji (operator nie musi wjeżdżać w głąb bloku regałowego) oraz szybkie i ciche przemieszczanie palet, co poprawia z kolei komfort pracy w magazynie.

- Musimy pamiętać, że specyfika funkcjonowania każdego magazynu jest inna, a to narzuca konieczność indywidualnego doboru parametrów wyposażenia m.in. w zakresie wydajności i wytrzymałości. Dlatego produkowane przez nas systemy gęstego składowania z półautomatycznym satelitą AutoMAG wyposażone są także w szereg funkcji dodatkowych i różne tryby pracy. Co ważne, mogą być obsługiwane przez wszystkie typy wózków widłowych i pracować w systemie FIFO i LIFO. Poza tym posiadają zabezpieczenia przed rozładowaniem się baterii w trakcie pracy, zaawansowany system zabezpieczenia położenia ładunku i awaryjnego zatrzymania oraz system antykolizyjny, dzięki któremu w jednym kanale mogą pracować dwie satelity - dodaje Karolina Tokarz.

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 wrzesień 2015 10:10

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj