logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rejon przeładunków masowych ma już 100 lat

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

13 października br. swoje święto 100 lat obchodził szczeciński port przeładunków masowych. Wydarzeniu towarzyszył jubileusz 25-lecia działalności spółki Bulk Cargo - Port Szczecin.

   Uroczystość odbyła się w „Starej Rzeźni” w szczecińskim porcie. Były okolicznościowe przemówienia wraz z życzeniami kolejnych lat wypełnionych sukcesem. Te wygłosili zaproszeni goście, m.in. prezydent Szczecina - Piotr Krzystek oraz poseł na sejm RP - Artur Szałabawka. Odczytano skierowany do jubilata list od Wojewody Zachodniopomorskiego - Krzysztofa Kozłowskiego. Spotkanie było także doskonałą okazją do zaprezentowania planów inwestycyjnych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz przemian ustrojowych w polskich portach, które dokonały się na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Dodatkowo uroczystości towarzyszyła wystawa „100-lecia rejonu przeładunków masowych – Basenu Górniczego i 15-lecia Bulk Cargo - Port Szczecin Sp. z o.o.” z komentarzem Romana Czejarka i Jana Dębskiego.

   Jak to się zaczęło
Prace nad utworzeniem portu przeładunków masowych w szczecińskim porcie zapoczątkowano w roku 1916. Trwały one 10 lat do roku 1926. Sam port dedykowany w głównej mierze przeładunkom węgla i rudy w rejonie Basenu Górniczego w Szczecinie uruchomiono 1 kwietnia 1919 roku. Natomiast cały port masowy przekazano do eksploatacji 1 września 1920 roku. Ówczesna roczna zdolność przeładunkowa nowego portu wynosiła 180 tys. ton.
   Ważny w historii portu był rok 1924, w którym dzięki pogłębieniu toru wodnego łączącego Świnoujście i Szczecin, port mógł obsługiwać statki o nośności 10 tys. ton. Do rozpoczęcia II wojny światowej, Szczecin miał regularne połączenia z 33 portami Morza Bałtyckiego i 12 portami Morza Północnego. Momentem przełomowym w historii portu było przekazanie w 1946 roku nabrzeży: Snop, Huk, Kra, Ucho, Mak, Oko, Cal, Drab i Comet  przez administrację radziecką, polskiej administracji morskiej. Z kolei przejęcie całego obszaru portu przez administrację polską odbyło się niemal dekadę później, w maju 1954 roku. Trzy lata później, w roku 1957 pogłębiono tor wodny Świnoujście - Szczecin. Dzięki temu do Basenu Górniczego mogły zawijać statki o zanurzeniu 8,68 m, długości do 140 m i szerokości do 20 m. W roku 1960 oddano do użytku Nabrzeże Chorzowskie. Cztery lata później rozpoczęła się budowa składów węgla na Nabrzeżu Wałbrzyskim. W roku 1970 nabrzeża w rejonie przeładunków masowych przystosowane były do przeładunków węgla.

   Powstanie Bulk Cargo
10 maja 1991 roku utworzono jednoosobową spółkę Skarbu Państwa „Zarząd Portów Szczecin - Świnoujście SA”. Rozdzielono sferę zarządzania portami od sfery eksploatacji. Także wówczas  powołano 17 spółek eksploatacyjnych. W tym samym roku, powstały trzy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: Cargo-Port, Coal-Port i Mas-Port. Stały się one podstawą do utworzenia funkcjonującej obecnie, całkowicie polskiej spółki  Bulk Cargo - Port Szczecin. Tę nazwę spółka przyjęła w czerwcu 1994 roku.
   Obecnie Bulk Cargo - Port Szczecin zatrudnia 400 pracowników. Jest to największa spółka przeładunkowa działająca na terenie szczecińskiego portu. W ciągu 25 lat działalności firma przeładowała 130 mln ton ładunków. Bulk Cargo obsługuje rocznie 1000 statków, 1500 barek, 50 tys. wagonów kolejowych i 60 tys. samochodów ciężarowych. Razem ze swoimi kooperantami firma utrzymuje około 1000 miejsc pracy. Spółka inwestuje w rozwój.  Dotychczas na ten cel zainwestowano około 110 mln zł. Na remonty i utrzymanie suprastruktury wydano 112 mln zł. Założenia, co do dalszego rozwoju zdefiniowane w strategii  Bulk Cargo, są spójne ze strategią Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Te zakładają uzyskanie przez porty w Szczecinie i Świnoujściu wiodącej roli na południowym Bałtyku.

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 październik 2016 12:08

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Genius Lab w Grupie Raben

Genius Lab w Grupie Raben

Transport i logistyka niemal całkowicie bez papieru, zastosowanie mechanizmów „early warning” do przewidywania ewentualnych przesunięć...

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER, jeden z wiodących globalnych operatorów logistycznych, powiększa swój oddział w Strykowie pod Łodzią. Całość...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj