logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Instytutowi Logistyki i Magazynowania stuknęła "czterdziestka"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Instytut Logistyki i Magazynowania, jedyna w Polsce instytucja badawczo-rozwojowa zajmująca się szeroko rozumianą logistyką i gospodarką elektroniczną, działająca w Poznaniu nieprzerwanie od 1967 roku, obchodziła w październiku br. swoje czterdzieste urodziny.

W tym czasie, wraz z rozwojem gospodarki i zmieniającymi się potrzebami rynkowymi, działalność Instytutu coraz bardziej kierowała się w stronę kompleksowej obsługi w zakresie opracowywania nowych koncepcji i rozwiązań podnoszących efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw i całych łańcuchów dostaw. Wraz z szybkim rozwojem logistyki na świecie od lat 80. ubiegłego stulecia poznański Instytut nawiązał szereg kontaktów z podobnymi placówkami w Europie, współuczestnicząc w wielu międzynarodowych projektach i programach badawczych, stając się jednym z ważniejszych centrów myśli logistycznej naszego kontynentu.

Obecnie Instytut Logistyki i Magazynowania (ILiM) realizuje prace badawczo-rozwojowe z zakresu logistyki i e-gospodarki, kładąc dużą wagę na praktyczne wykorzystanie rozwijanej wiedzy. Dzięki wysokiemu poziomowi merytorycznemu ponad 100 pracowników i wdrażanym przez nich innowacyjnym rozwiązaniom ILiM zyskał rangę centrum kompetencji, integrującego liczne grono partnerów z sektora prywatnego i publicznego. Przykładem praktycznego zastosowania rozwiązań opracowanych przez specjalistów Instytutu może być optymalizacja sieci dystrybucji wody mineralnej „Żywiec” i usprawnienie procesu obsługi klienta operatora telefonii komórkowej Plus GSM. Na szczególną uwagę zasługują również projekty organizacyjno-technologiczne magazynów wykonane m.in. dla Unilever, Philips Lighting Poland czy GlaxoSmithKline Pharmaceuticals. W ramach kilkudziesięciu międzynarodowych projektów Instytut współpracuje dziś z ponad 200 organizacjami badawczymi z całej Europy, a efektem prowadzonych prac są przede wszystkim nowoczesne metodyki, narzędzia i standardy.

Jednym z najważniejszych punktów w historii Instytutu Logistyki i Magazynowania było jego przyjęcie w 1990 roku do międzynarodowej organizacji EAN (obecnie GS1), zajmującej się opracowywaniem standardów i upowszechnianiem na świecie systemu kodów kreskowych. ILiM reprezentuje nasz kraj w tej organizacji, a jednocześnie w jego murach mieści się placówka nadająca kody kreskowe wszystkim podmiotom stosującym je na swoich wyrobach bądź w bieżącej działalności gospodarczej. GS1 Polska to dzisiaj 17 tysięcy przedsiębiorstw korzystających ze standardów GS1. Jednym z największych przedsięwzięć Instytutu Logistyki i Magazynowania w zakresie upowszechniania wiedzy było – oprócz bieżącej działalności wydawniczej – utworzenie w 2001 roku w Poznaniu Wyższej Szkoły Logistyki, która w szybkim czasie stała się wiodącą uczelnią w kraju, kształcącą w zakresie szeroko rozumianej logistyki. Jej absolwenci, legitymujący się tytułami licencjatów i magistrów, nie mają problemów ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie w kraju, a niektórzy trafiają również na stanowiska za granicą. Wcześniej, w 1997 roku, wychodząc naprzeciw coraz bardziej odczuwalnym potrzebom edukacyjnym, Instytut powołał do życia Centrum Edukacji Logistycznej, podnoszące kwalifikacje tworzących się w Polsce kadr logistycznych poprzez szkolenia oraz warsztaty. Innym przykładem wychodzenia naprzeciw aktualnym potrzebom rynkowym producentów i dystrybutorów, m.in. w sektorze tzw. dóbr szybko rotujących (FMCG), jest zainicjowanie przez ILiM utworzenia ECR Polska, zajmującego się wypracowywaniem nowych, doskonalszych metod efektywnej obsługi klienta. Dzięki współpracy Instytutu z ONZ-owską organizacją UNTPDC powstała elektroniczna Platforma Wspomagania Handlu Trade Point Poznań. Od początku XXI wieku Instytut Logistyki i Magazynowania zarządza też Europejskim Systemem Certyfikacji Logistyków w Polsce.

Wkład ILiM w rozwój polskiej myśli logistycznej docenił m.in. minister gospodarki w specjalnym piśmie, przekazanym dyrekcji Instytutu 10 października 2007 podczas uroczystej gali z okazji jego 40-lecia, natomiast władze wojewódzkie przyznały Instytutowi Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 październik 2007 14:17

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj