logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyczne All Inclusive - relacja z Targów CeMAT 2008

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Logistyka na światowym poziomie. Na poważnie - czyli prezentacja sprzętu, infrastruktury, oprogramowania oraz na wesoło - czyli wózki widłowe z piasku, występy i imprezy. W niemieckim Hanowerze odbyły się Światowe Targi Intralogistyki CeMAT 2008.

Roczne obroty w wysokości 836 miliardów euro czynią z branży logistycznej trzeci co do wielkości sektor przemysłu w Europie. W dużej mierze jest to zasługą intralogistyki - w ostatnich latach sektor ten miał ponad dziesięcioprocentową dynamikę wzrostu, podczas gdy w przypadku logistyki nie przekroczyła ona 10%. Intralogistyka przyczynia się do rozwoju całej branży transportowej dzięki inwestycjom w nowoczesne systemy i innowacyjne rozwiązania technologiczne.

CeMAT – Światowe Targi Intralogistyki – to najważniejsze forum tej branży i platforma spotkań największych graczy na rynku. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w dniach 27 – 31 maja 2008 w Hanowerze. Przybyło na nią 1.100 wystawców, którzy swą ofertę zaprezentowali na 80.000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Oznacza to ponad dziesięcioprocentowy wzrost w stosunku do imprezy, która odbyła się w roku 2005. Dynamika wzrostu skali imprezy odzwierciedla więc dużą dynamikę rozwoju samej branży. Ponad połowę ogółu wystawców stanowiły firmy zagraniczne, dla których udział w CeMAT 2008 jest szansą, by zaprezentować swoją ofertę międzynarodowej publiczności.

Główne obszary tematyczne targów:
Urządzenia do transportu poziomego, wózki widłowe wysokiego podnoszenia oraz urządzenia do transportu wewnątrzzakładowego były w centrum uwagi na tegorocznych targach intralogistyki. W Hanowerze pojawili się niemal wszyscy liderzy światowego rynku zajmujący się tego typu rozwiązaniami. Oprócz zdecentralizowanych technologii informatycznych wspierających wewnątrzzakładowy przepływ materiałów i tworzenia sieci intralogistycznych, jednym z centralnych tematów imprezy był także trend do wykorzystywania rozwiązań przyjaznych dla środowiska – widoczny zwłaszcza na rynku urządzeń do transportu poziomego. Oszczędne napędy hybrydowe, silniki z niską emisją substancji szkodliwych, a także rozwiązania wymagające niskich nakładów serwisowych i technologie zmniejszające zużycie materiałów znalazły się w ofercie większości obecnych na targach dostawców.

W centrum uwagi CeMAT znalazły się także:
- zintegrowane systemy transportowe
- systemy magazynowe
- szafy i systemy do składowania wyrobów
- rozwiązania IT dedykowane dla firm z branży logistycznej
- sieci WLAN w służbie intralogistyki

Giełda pracy i kariery oraz Międzynarodowe Forum CeMAT
Nowością na targach była giełda pracy i kariery. Odwiedzający studenci WSL mieli więc dostęp do ofert staży, praktyk, pracy i rozwoju zawodowego. Przedstawiciele firm, agencji doradztwa personalnego, szkół wyższych, firm szkoleniowych i agencji pracy czasowej udzielali informacji i miejscach pracy i dostępnych kierunkach kształcenia wyższego i podyplomowego.

Nowością tegorocznych targów było także zorganizowanie Międzynarodowego Forum CeMAT. Codziennie w jednej z hal odbywały się wykłady z różnych dziedzin, a ich tematyka obejmowała między innymi perspektywy rozwoju sektora logistyki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Tu brylował Tomasz Janiak z Instytutu Logistyki i Magazynowania, który miał swoje wystąpienie na forum. Zaprezentował on wyniki raportu na temat stanu logistyki w Polsce. Skupił się na rosnącym znaczeniu usług logistycznych oraz atrakcyjności rynku dla inwestorów zagranicznych. Okazało się, że potencjał Polski rośnie w obliczu rozwoju logistyki europejskiej. Forum CeMAT zorganizowane zostało przy współpracy z Czasopismem Logistyka – jedynym polskim partnerem medialnym CeMAT 2008.

Wycieczka z WSL
Targi odbywają się co 3 lata. Inicjatorem wycieczek z WSL jest Instytut Logistyki i Magazynowania, założyciel uczelni. Na targi z Poznania wybrało się kilku pracowników ILiM, nauczycieli WSL, nauczycieli logistycznych szkół średnich współpracujących z WSL oraz dwudziestukilku studentów. Nad porządkiem i atmosferą wyjazdu czuwał Artur Olejniczak, pracownik naszej redakcji.

Uczestnicy wyjazdu mogli na własne oczy zobaczyć najnowsze rozwiązania logistyczne. Mieli możliwość nawiązania własnych kontaktów i zobaczenia jak organizuje się imprezę na światowym poziomie. Wystawcy poza prezentacją swoich rozwiązań zapraszali na poczęstunki, imprezy, a także stosowali niestandardowe formy promocji, np. budując wózki widłowe z piasku.

- Jechałam na targi zobaczyć jak prezentują się firmy i rozwiązania z zakresu RFID, gdyż zajmuję się tym już zawodowo - mówi Małgorzata Korczak, studentka WSL.

- Jest bardzo duża ilość wystawców i sprzętu niespotykanego na co dzień w Polsce – mówi Elżbieta Piotrowska, nauczycielka z Gdańska uczestnicząca w wyjeździe. - Mogę także podpatrzeć nowoczesne techniki prezentacji. Cały wyjazd jest doskonale zorganizowany i atrakcyjny merytorycznie, gdyż wzbogaca moją wiedzę, którą będę mogła wykorzystać potem w dydaktyce.

- Wycieczkę zorganizowaliśmy już po raz drugi - mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL. - Cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem i z pewnością będziemy ją powielać. Tym bardziej, że Niemcy z otwartymi ramionami czekają na naszych studentów. W 2011 r. pojawimy się więc tu ponownie. Te targi są niczym all inclusive w turystyce - odwiedzający znajdują tutaj wszystko, co wiąże się z logistyką, zanim zdążą o tym pomyśleć.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 czerwiec 2008 12:31

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj