logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Konferencja "Strategie sukcesu w erze globalizacji. Od niepodległości do wolności. Dokąd zmierzamy?"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podczas konferencji zastanawiano się, jak zwyciężyć w walce z wielkimi przedsiębiorstwami? Jak wykorzystać sukces, aby utrzymać rynkową pozycję? I jaki jest optymalny model podziału światowego kapitału?

Konferencję zorganizowała firma doradcza AT Kearney 16. listopada w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znalazło się wielu wybitnych polityków. Z postulatem sprawiedliwej dystrybucji dóbr zwrócił się do zebranych były prezydent Lech Wałęsa.

 - Nikt nie zgodzi się z tym, że 10 proc. osób ma majątek odpowiadający 90 proc. całego globalnego majątku - powiedział laureat Nagrody Nobla.

Zwrócił również uwagę na konsekwencje, do jakich prowadzą nierówności społeczne. Wśród nich wymienił rządy populistów, które chcąc wykorzystać kapitał zgromadzony przez najbogatszych doprowadzają gospodarkę do ruiny.

- W dobie koncentrowania kapitału przez światowe koncerny konieczne jest odejście od opracowywanych nawet dwadzieścia lat temu modeli strategicznych
- mówił w swym przemówieniu prof. Andrej Vizjak z AT Kearney.

Vizjak poinformował, że w ciągu ostatnich 10 lat firmy wydały na przejęcia i fuzje ponad 22 biliony dolarów, czyli około połowę wartości globalnego PKB. Najwięcej na tego typu transakcje wydano w 2000 roku (prawie 3 biliony dol.) i w 2007 r., przed ostatnim kryzysem finansowym (ponad 3,4 biliona). Rezultatem koncentracji jest to, że kilka procent światowych firm kontroluje ponad połowę światowych zasobów pieniężnych.

- Trzy tysiące przedsiębiorstw kontroluje 84 proc. światowej gospodarki. (...) Około 1,2 tys. największych firm kontroluje 68 proc. globalnych zasobów kapitałowych - powiedział Vizjak.

- Mimo swoich możliwości Polska wciąż znajduje się na peryferiach światowego rynku - ocenił były minister finansów RP prof. Grzegorz Kołodko.

Prof. Kołodko zwrócił uwagę, że 80 proc. polskich obrotów handlowych dotyczy kontaktów z Unią Europejską, która wytwarza zaledwie 20 proc. światowej produkcji.

- Polska ma potencjał, ale nie jest on wykorzystywany, ponieważ nadal w polityce makroekonomicznej górę bierze nurt neoliberalny (...) Polska ma wielkie szanse, natomiast cały czas problem tkwi bardziej w ramach polityki niż wiedzy ekonomicznej, jak te szanse wykorzystać - podsumował Kołodko.

Podczas konferencji zaprezentowano również najnowszą publikację "Walka z rekinami biznesu" autorstwa prof. Andreja Vizjaka oraz Aleksandra Kwiatkowskiego - partnera zarządzającego w polskim oddziale firmy AT Kearney. Książka ta stanowi owoc ponad dwunastu lat badań nad koncentracją przemysłu, fuzjami i przejęciami oraz strategiami działania w niszach rynkowych.

Ostatnio zmieniany środa, 02 grudzień 2009 12:36

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj