logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bez logistyki nie ma życia - Konferencja "Logistyka w ochronie zdrowia"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Blisko 200 osób spotkało się 13 kwietnia 2012 r. na comiesięcznej konferencji z cyklu LogMeeting - Spotkania i warsztaty w WSL. Zaproszeni prelegenci opowiadali o funkcjach logistyki w ochronie zdrowia i życia ludzkiego.- (…) zastanawiam się - w jakiej sferze życia logistyki nie ma? - powiedział na konferencji doc. dr inż. Ireneusz Fechner, kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki. - Proces ratowania życia to tak jak w logistyce - łańcuch zdarzeń, współdziałań oraz współzależności. Każdy z nas w tym łańcuchu bierze udział i wielokrotnie od nas samych zależy czy ten proces się powiedzie.

W Poznaniu funkcjonują 23 zespoły ratownictwa medycznego, w tym 8 zespołów typu „S” (zespoły specjalistyczne - czteroosobowe), 14 zespołów typu „P”(zespoły podstawowe - dwuosobowe) oraz jedna „latająca eska” czyli śmigłowiec typu „S” ratownictwa medycznego. W jakim czasie przyjeżdża karetka do poszkodowanego i od jakich to zależy czynników opowiadał Przemysław Kubis - lekarz chorób wewnętrznych, inspektor ds. szkolenia Szkoły Ratownictwa Medycznego przy Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

- Ratownictwo jest tą dziedziną ochrony zdrowia, w której logistyka naszej pracy świadczy o tym czy ktoś przeżyje czy nie. Ratowanie życia ludzkiego składa się z wielu ogniw ściśle powiązanych ze sobą. Aby karetka znalazła się we właściwym miejscu i o właściwym czasie pracuje sztab ludzi. W Poznaniu na dotarcie do poszkodowanego mamy maksymalnie 15 minut od zgłoszenia zdarzenia - mówił Przemysław Kubis. - Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego świadczy opiekę zdrowotną osobom w stanie nagłego zagrożenia życia oraz podejmuje czynności ratunkowe w warunkach pozaszpitalnych.

Jakie czynności są wykonywane przez lotnicze pogotowie ratunkowe? Ile czasu zajmuje wzbicie się śmigłowca w powietrze od momentu przyjęcia zgłoszenia oraz o historii służb lotniczych ratujących życie, opowiedział dr inż. Aleksander Niemczyk, zastępca dyrektora ds. rynku Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu oraz ratownik z uprawnieniami instruktora ratownictwa drogowego.

O tym, że od sprawnej logistyki zależy cała organizacja jednostki leczniczej oraz system zaopatrzenia medycznego mówiła Anna Kosmacz-Chodorowska - główny specjalista Instytutu Logistyki i Magazynowania GS1 Polska.

- Współczesne problemy logistyki w ochronie zdrowia to między innymi błędy medyczne związane z niewłaściwym podaniem leków, fałszowanie leków, trudności z szybkim dostępem do danych nt. materiałowych kosztów leczenia pacjentów. GS1 Polska podejmuje działania które mają usprawnić łańcuch dostaw leków od hurtowni do pacjenta. W tym celu stosowane są narzędzia e-gospodarki czyli dokumenty elektroniczne, nowe kody kreskowe oraz elektroniczna wymiana danych. Dodatkowo opracowywany jest w Instytucie Logistyki i Magazynowania elektroniczny rekord pacjenta, który rejestrował będzie cały przebieg choroby, przebyte operacje oraz podawane leki - powiedziała Anna Kosmacz-Chodorowska.

Na konferencji wystąpili również prelegenci ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Pan Artur Banasiak - młodszy brygadier, opowiedział o funkcjonowaniu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, omówił sprzęt wykorzystywany przez straż pożarną, w tym sprzęt medyczny, oraz przybliżył nam Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

- Dostajemy różne wezwania do podjęcia akcji, od przysłowiowego kota na drzewie do spraw trudnych w których jest bezpośrednie zagrożenie życia ludzkiego - mówił Janusz Ziemniczak, młodszy technik ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z urządzeniem AED (Automated External Defibrylator) - automatycznym defibrylatorem zewnętrznym, który pomaga przywrócić prawidłową akcję serca. Podczas wystąpienia strażaków nie zabrakło pokazu pierwszej pomocy oraz uświadamiania uczestników, że warto uczyć się jej technik, gdyż na uratowanie życia w sytuacji zatrzymania oddechu i tętna mamy zaledwie 3 minuty. W tym czasie nie zdąży dojechać żadne pogotowie, stąd tak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
   W konferencji udział wzięli studenci Wyższej Szkoły Logistyki, studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz uczniowie z całej Polski ze szkół kształcących w zawodach: technik logistyk i technik spedytor.

Ostatnio zmieniany czwartek, 19 kwiecień 2012 10:06

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Poziom satysfakcji klientów stacji paliw systematycznie rośnie, maleją z kolei różnice w ocenie poszczególnych sieci....

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj