logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Łańcuchy dostaw i controlling - sesje popołudniowe Kongresu LOGISTICS 2012

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Łańcuchy dostaw i controlling - sesje popołudniowe Kongresu LOGISTICS 2012 Fot. Michał Niemczyk

Sesje popołudniowe Kongresu LOGISTICS 2012 poświęcone były w głównej mierze zagadnieniom łańcuchów dostaw i innowacjom w transporcie. Zmieniające się warunki rynkowe w ciągu ostatnich 5 lat spowodowały, że przedsiębiorstwa chcąc funkcjonować na rynku oraz co ważniejsze, rozwijać się i przynosić oczekiwane zyski, zostały zmuszone do poszukiwania zmian w bieżącej działalności, szczególnie w transporcie.

Znaczenie sprawnej organizacji procesów transportowych w firmie potwierdzają przeprowadzone przez europejskie konsorcja badawcze analizy, które wskazały, że koszty transportu niejednokrotnie stanowią ponad 50% całkowitych kosztów logistycznych. Dodatkowo coraz częściej przedsiębiorstwa świadome społecznych skutków ich działalności poszukują innowacyjnych rozwiązań zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. W tę myśl wpisała się prezentacja Norberta Ołtarzewskiego z Bakalland SA.

- Nasza firma oragnizuje nowy model transportu intermodalnego - wyjaśnia Norbert Ołtarzewski. - Pierwszy etap to transport kontenera na kołach z plantacji do portu (np. w Bangkoku), następnie transport morski z Bangkoku do Gdańska i transport drogowy kontenera z portu do magazynu dekompletacyjnego. Pusty konterenr zostaje zwrócony do portu, a towar już spaletyzowany jest transportowany drogami z magazynu dekompletacyjnego do Janowa Podlaskiego.

Jako główne przyczyny przemodelowania dotychczasowego transportu, jakim posługiwała się firma, podaje się rozbudowanie infrastruktury w portach polskich, powstanie nowych połączeń oceanicznych bezpośrednich do polskich portów i brak konieczności organizacji strefy celnej w magazynie Bakalland.

- W ten sposób udało się skrócić czas dostawy łącznie do 7 dni oraz odblokować rampy i powierzchnię operacyjną w magazynie Bakalland - dodaje N. Ołtarzewski.

O korzyściach ze stosowania usług zwrotnych mówił natomiast przedstawiciel firmy UPS Polska Sp. z o.o.:

- Przy zarządzaniu procesem zwrotów coraz ważniejsze są kontrola i sprawność jego przebiegu. UPS stale monitoruje jakość usług i je udoskonala - mówi Grzegorz Kochman, Dyrektor Handlowy UPS Polska. - Sieć UPS umożliwia zamówienie przesyłki zwrotnej z ponad 135 krajów, pakiet usług zwrotnych UPS zapewnia duży zakres kontroli, umożliwiający dostosowanie jej poziomu do własnych potrzeb. Co ważne - rozwiązania technologiczne UPS można zastosować do całego pakietu usług zwrotnych.

Kolejna sesja dotycząca łańcuchów dostaw, poświęcona była najbardziej wymagającej branży pod względem wymogów logistycznych - farmacji. Rozwiązania logistyczne w tej branży są, po FMCG, w największym stopniu podatne na wdrażanie najnowszych rozwiązań szeroko rozumianej elektronicznej gospodarki. Jednocześnie wprowadzanie usprawnień poprzez np. stosowanie systemów automatycznej i elektronicznej wymiany danych jest uwarunkowane krajowymi regulacjami.

- Dystrybucja farmaceutyczna na przełomie roku przeżywała bardzo silne wahania ze względu na zamieszanie spowodowane zapowiedzią wprowadzenia nowych regulacji prawnych - tak rozpoczął swoje wystąpienie Marcin Gawroński, Dyrektor ds. Aptek, Hurtowni i Szpitali w IMS Poland, a jednocześnie moderator sesji farmaceutycznej. - Przed 1 stycznia widzieliśmy paniczne zakupy pacjentów ze względu na wprowadzenie nowych list leków i ogromne rozbieżności między faktami a deklaracjami. Tuż po Nowym Roku byliśmy świadkami protestów lekarzy i aptekarzy. To wszystko przełożyło się na panikę zakupową w grudniu i duży spadek rynku aptecznego w styczniu.

Mimo takich wahań, widać, że ten rynek się rozwija - rośnie liczba sieci i aptek sieciowych, powstają nowe formy zakupowe - programy lojalnościowe, grupy zakupowe itp.

- Jednocześnie spada liczba aptek poza sieciami, a nowa ustawa wyraźnie obniżyła średnie zakupy aptek zaangażowanych w promocje "za grosz" - dodaje M. Gawroński.

W innym wystąpieniu Violetta Suwałowska, Dyrektor Biura Operacji Transportu Krajowego Farmada Transport, przestawiła trendy w dystrybucji farmaceutyków.

- W klasycznym modelu dystrybucji producenci nie zajmują się dystrybucją towarów, często z tego względu, że np. nie posiadają własnej floty samochodowej i magazynów. Producent wykorzystuje zasoby innych podmiotów zajmujących się dystrybucją leków, czyli hurtowni farmaceutycznych lub zewnętrznych operatorów logistycznych - tłumaczy V. Suwałowska. - Operator logistyczny korzysta głównie z jednego z trzech kanałów dystrybucji: do aptek, do szpitali lub do hurtowni farmaceutycznej. Pojawił się jednak nowy trend, gdzie operator logistyczny lub hurtownia dostarcza leki bezpośrednio do pacjenta. I taka forma zakupu leków powoli zaczyna się upowszechniać.

W sesji poświęconej kosztom i controllingowi łańcuchów dostaw, moderowanej przez Bogusława Śliwczyńskiego, pełnomocnika Dyrektora Instytutu Logistyki i Magazynowania ds. Konsultingu, prelegenci próbowali wyjaśnić w jaki sposób można powiązać kompleksową analizę wyników rynkowych i finansowych z organizacją działań operacyjnych i kształtowaniem zasobów przedsiębiorstwa, a także jak zoptymalizować bilans przedsiębiorstwa poprzez udoskonalenie łańcucha dostaw.

- Jednym z rozwiązań pozwalających na redukcję kosztów logistycznych jest eliminacja dodatkowych magazynów krajowych i zastąpienie ich jednym regionalnym Centrum Dystrybucji - tłumaczy Grzegorz Lichocik, Prezes Zarządu Dachser Sp. z o.o. - Oczywiście skutkuje to wyższymi kosztami transportu, bo przecież  odsuwamy towar od rynków zbytu, ale trzeba na to spojrzeć głębiej: zyskujemy redukcję kosztów magazynowania, niższe koszty administracyjne, lepsze zarządzanie stanami magazynowymi, a tym samym lepsze planowanie produkcji i zamówień. W ogólnym rozrachunku zmniejszamy koszty prowadzenia przedsiębiorstwa.

Po przerwie, podczas której uczestnicy Kongresu mogli zwiedzić wystawę "Rynek logistyczny 2012" rozpoczęła się druga sesja plenarna, podczas której zaprezentowano zwycięski projekt w konkursie o nagrodę Polskiego Towarzystwa Logistycznego 2012. W tej edycji Kongresu LOGISTICS 2012 zwyciężyło wystąpienie pt. "Koordynacja procesów transportowych w spółkach grupy kapitałowej Neuca SA w oparciu o koncepcję zrównoważonego rozwoju", zaprezentowane przez Dariusza Łukawczyka, Dyrektora Departamentu Centralnego Transportu w Grupie Neuca.

- Celem projektu było opracowanie modelu koordynacji procesów transportowych w osiemnastu spółkach z branży farmaceutycznej wchodzących w skład grupy kapitałowej Neuca. Zadaniem modelu miała być redukcja kosztów transportu, dzięki osiągniętemu efektowi synergii. Jednak ze względu na wyzwania w skali makro konieczne było także zapewnienie firmie skutecznego i efektywnego funkcjonowania w dłuższej perspektywie czasu - mówił D. Łukawczyk.

Dziś jeszcze w siedzibie Instytutu Logistyki i Magazynowania odbywają się 4 warsztaty logistyczne: Zarządzanie magazynem w oparciu o wspomaganie informatyczne, Grupowe zakupy usług transportowych, Analiza i ocena zarządzania zapasami z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, Bezpieczny produkt na rynku - priorytet dla producentów i dystrybutorów żywności, prowadzone przez specjalistów z Instytutu Logistyki i Magazynowania.
 


A oto wszystkie prezentacje przedstawione na trzech sesjach popołudniowych:

Innowacyjne rozwiązania w transporcie:
- Operator terminala jako element rozwiązań globalnego łańcucha dostaw (DCT Gdańsk SA)
- Transport intermodalny w FMCG (BAKALLAND SA)
- Logistyka zwrotna - efektywny proces zwrotów, jako narzędzie rozwoju biznesu (UPS Polska Sp. z o.o.)
- Usługi Autoroutes Ferroviaires (Lorry Rail Luksemburg)
- Koordynacja procesów transportowych w spółkach grupy Neuca w oparciu o koncepcję zrównoważonego rozwoju (Neuca SA)
- Optymalizacja dostaw w intermodalnych korytarzach transportowych (Instytut Logistyki i Magazynowania)

Łańcuchy dostaw w branży produktów farmaceutycznych - problemy, rozwiązania:
- Nowe wyzwania w logistyce farmaceutycznej (IMS Poland)
- Jak skutecznie wdrażać dobre praktyki w logistyce (POLPHARMA SA)
- Aspekty branżowe wdrożenia rozwiązania EDI w komunikacji z odbiorcami (USP Zdrowie Sp. z o.o., SI Consulting SA)
- Trendy w dystrybucji farmaceutyków - zrównoważony rozwój sieci dystrybucji (Farmada Transport Sp. z o.o.)

Koszty i controlling łańcuchów dostaw - narzędzia, wdrożenia, efekty:
- Koszty i controlling procesu outbound (Nivea Polska Sp. z o.o.)
- Optymalizacja bilansu przedsiębiorstwa poprzez udoskonalenie łańcucha dostaw  (Dachser Sp. z o.o.)
- Wykorzystanie rachunku kosztów standardowych do pomiaru efektywności zarządzania zasobami (AMICA Wronki SA)
- Koszty zarządzania opakowaniami w logistyce na przykładzie palet drewnianych  (Chep Polska Sp. z o.o.)

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 maj 2012 10:12

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj