logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Spadek w transporcie ładunków w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W 2014 roku przewieziono ogółem 1840 milionów ton ładunków - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza spadek o 0,4% w stosunku do roku 2013.  Spadek ten objął prawie wszystkie rodzaje transportu: kolejowy, samochodowy, rurociągowy i morski. 

Wzrost transportu mebli
Opublikowany w maju 2015 raport GUS "Transport drogowy w Polsce w latach 2012-2013" pokazuje bardzo ciekawą tendencję w transporcie ładunków. W latach 2012-2013 polskie firmy transportowe zanotowały największy wzrost w transporcie mebli oraz drewna. W 2013 roku polscy przewoźnicy przetransportowali niemal 16 milionów ton ładunków w postaci mebli. W porównaniu z rokiem poprzednim transport mebli wzrósł o rekordowe 42% a drewno o 22%! Znaczny spadek zanotowała natomiast grupa ładunków związana z węglem kamiennym i  brunatnym.      

- Z roku na rok obserwujemy wzrost zleceń transportowych dotyczących transportu mebli, dlatego nie było dla nas zaskoczeniem, że w 2013 roku największym przyrostem cieszyła się ta grupa ładunków - mówi Michał Brzeziński, założyciel giełdy transportowej Clicktrans.pl.

Niemcy tracą na znaczeniu, Litwa rośnie
Od wielu lat pierwsze miejsce w polskim imporcie i eksporcie zajmują Niemcy, jednak w 2013 roku, po raz pierwszy od 2010 roku, spadł import ładunków z Niemiec. Regularnie rok do roku rośnie natomiast eksport do naszego zachodniego sąsiada i osiągnął w 2013 roku ponad 24 miliony ton.  Co ciekawe w 2013 roku Polska zanotowała wzrost importu z Litwy aż o 80% w porównaniu z rokiem ubiegłym! Powoli, ale stabilnie wzrasta również znaczenie naszych południowych sąsiadów, o czym świadczy wzrost eksportu do Czech, a także Słowacji. Obecnie Czechy stanowią drugi obok Niemiec kraj, do którego Polska eksportuje najwięcej ładunków.

Spadek pustych przebiegów
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że liczba pustych przebiegów w polskim transporcie kolejny rok z rzędu się zmniejszyła z 22% w roku 2012 do 21% w roku 2013. W ostatnich latach obserwujemy tendencję spadkową, co oznacza, że przewoźnicy coraz lepiej optymalizują swoje przewozy.

- Bardzo obiecująco wygląda fakt, że kolejny rok obserwujemy spadek pustych przebiegów. W transporcie krajowym puste przebiegi spadły do poziomu 33%, a w transporcie międzynarodowym do 13%. Jest jeszcze sporo to poprawy, szczególnie w transporcie krajowym, ale mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma - mówi Michał Brzeziński z giełdy transportowej Clicktrans.pl.

Ostatnio zmieniany piątek, 26 czerwiec 2015 10:16

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj