logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bałtycki rynek przewozów kontenerowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak donosi najnowszy Baltic Container Outlook 2007, w 2007 roku Polska wysunęła się na czwartą pozycję w rankingu państw o największych obrotach kontenerowych w północno - wschodnim rejonie Europy. Dzięki ponad stutysięcznemu (ton) wzrostowi przeładunków w Gdyni, polskie porty w 2007 roku odnotowały aż 32% wzrost obrotów kontenerowych, a sama Gdynia stała się trzecim co do wielkości portem kontenerowym na Bałtyku, wyprzedzając np. Aarhus i Kotkę.

W raporcie Baltic Container Outlook 2007 znajdziemy nie tylko dane dotyczące obecnego stanu przewozów kontenerowych na Bałtyku, ale najważniejsze wskaźniki pozwalające porównywać je z tendencjami światowymi i europejskimi. Układ sił w branży kontenerowej na świecie pozostaje na razie bez większych zmian. Przewozy kontenerów drogą morską na świecie w 2007 roku osiągnęły poziom 143 mln TEU. Równocześnie światowe porty morskie obsłużyły aż 480 mln TEU. Największym kontenerowym portem morskim nadal jest Singapur (obroty 27,9 m TEU), wyprzedzając Szanghaj (26,2 mln TEU) i Hongkong (23,9 mln TEU). Na rynku europejskim da się już zauważyć dość ważne zmiany. W ubiegłym roku w Rotterdamie po raz pierwszy przeładunki przekroczyły 10 mln TEU, co wyraźnie wskazuje na rosnący wzrost wymiany handlowej na Starym Kontynencie. Na Bałtyku największym portem kontenerowym niezmiennie jest St. Petersburg, który w 2007 roku obsłużył 1 697 720 TEU. Jednak szczególne zmiany w ubiegłym roku zaszły w portach Gdynia i Kotka. Obydwa zanotowały ponad stutysięczny wzrost obrotów przeładunkowych, co przełożyło się na wyniki rzędu 614 tys. TEU w Gdyni oraz 571 tys. TEU w Kotce. Kolejne pozycje (po St. Petersburgu) zajęły: Goeteborg, Gdynia, Kotka, Arhus i Helsinki.

Wraz ze wzrostem przeładunków rośnie pojemność i liczba jednostek bałtyckiej floty kontenerowej. Dynamiczny wzrost można zaobserwować także w potencjale światowej kontenerowej floty morskiej. Ilość jednostek wykorzystywanych jedynie do transportu kontenerów, tzw. pełnokomorowych statków kontenerowych (fully cellular ships) zwiększyła się o 11,7% (do 3904 sztuk), a ich średnia pojemność wzrosła o 4% i osiągnęła poziom 2 417 TEU. Na Bałtyku zaś funkcjonuje obecnie 19 przewoźników kontenerowych, którzy dysponują łącznie flotą 152 statków o łącznej pojemności 113,7 tys. TEU. W ciągu 2007 roku nastąpił wzrost średniej pojemności jednostki o 15,5% do poziomu 760 TEU. Największymi przewoźnikami pozostają Unifeeder, Team Lines oraz MSC. Wszystkie linie kontenerowe aktualnie działające na Bałtyku posiadają charakter dowozowy. Dla przykładu, największy bałtycki przewoźnik Unifeeder łączy sześć hubów Morza Północnego z 16 portami Bałtyckim. (Dane z marca 2008 r.)

Najistotniejszą część raportu stanowią dane dotyczące bałtyckiego rynku kontenerowego wraz z przewidywaniami do 2015 roku. 
- Baltic Container Outlook to nasze autorskie przedsięwzięcie - mówi Bogdan Ołdakowski, prezes Actia Forum, firmy przygotowującej raport. - Tegoroczne wydanie jest drugim z kolei i będzie przygotowywane corocznie. Outlook jest pomyślany jako niezbędnik dla wszystkich którzy zaangażowani są w przemysł kontenerowy w naszym regionie.

Przewozy kontenerowe na Bałtyku rosną znacznie szybciej niż średnia światowa - o 16,8% i choć największym rynkiem kontenerowym pozostaje Rosja z udziałem na poziomie 25% wszystkich przeładowywanych kontenerów, to obecnie zachodzące zmiany spowodowały, że Polska awansowała już na czwartą pozycję. - dodaje autor raportu dr Maciej Matczak, starszy konsultant w Actia Consulting. 
- Przetasowaniu uległ ranking największych portów kontenerowych Bałtyku. Szczególnie ważnymi czynnikami wzrostu obrotów kontenerowych na Bałtyku jest utrzymujące się od kilku lat wysokie tempo rozwoju gospodarczego regionu oraz intensyfikacja międzynarodowej wymiany handlowej. Na wzrastające wykorzystanie technologii kontenerowej korzystnie wpływa także stopniowa zmiana struktury produkcji wzmacniana inwestycjami zagranicznymi w naszym regionie. To wszystko wskazuje, że Bałtyk jeszcze długo będzie miejscem dynamicznych zmian w konteneryzacji.

Baltic Container Outlook przygotowany został przez zespół Actia Consulting, stanowiący część gdyńskiej firmy Actia Forum. Szczegóły dotyczące raportu można znaleźć na www.actiaconsulting.pl.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 kwiecień 2008 13:28

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, został po raz kolejny laureatem programu Inwestor...

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj