logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Cięcia w PKP Cargo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zarząd PKP CARGO zawarł kolejne znaczące porozumienie ze stroną związkową reprezentowaną przez 15 organizacji – sygnatariuszy Ponadzakładowego i Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (PUZP i ZUZP) - w sprawie ograniczenia wydatków i kosztów ponoszonych przez PKP CARGO w związku z realizacją niektórych postanowień ww. układów.

   Na mocy porozumienia zostały zawieszone niektóre postanowienia PUZP i ZUZP:

  • o 10 punktów procentowych obniżono fundusz premiowy,
  • zawieszono wypłatę nagród pieniężnych z tytułu przyznanych odznaczeń państwowych i odznak honorowych,
  • zawieszono gratyfikację pieniężną z tytułu Święta Kolejarza.

Zawieszenie ww. postanowień będzie obowiązywało od 1 marca 2009 roku do 31 grudnia 2009 roku i ma przynieść oszczędności rzędu 50-60 mln zł. Jednocześnie od 1 marca 2009 roku do 31 grudnia 2009 roku zostaje obniżona o 5% podstawa wynagrodzenia pracowników spółki nie objętych ZUZP (tzw. pracowników kontraktowych). Już wcześniej obniżono wskaźnik wynagrodzeń dla członków Zarządu spółki.

Powyższe ograniczenia kosztów działalności spółki są kontynuacją wprowadzonego przez Zarząd PKP CARGO w grudniu 2008 roku programu antykryzysowego i aktualnie realizowanego programu oszczędnościowego, który obejmuje wszystkie obszary funkcjonowania spółki: administracji, eksploatacji, zakupów, remontów itp. Od 1 stycznia 2009 roku wprowadzono również zmiany w organizacji spółki, powołując 16 nowych zakładów na bazie dotychczas działających 42 zakładów przewozów towarowych (i przeładunku) oraz zakładów taboru, co już przyniosło spółce wymierne oszczędności.

Ponadto podejmowane przez Zarząd PKP CARGO działania w zakresie restrukturyzacji zatrudnienia przyniosły do połowy marca br. zmniejszenie liczby pracowników w spółce o około 1000 osób w stosunku do zatrudnienia z 31 grudnia 2008 roku. Kolejne oszczędności zostały osiągnięte przez Zarząd spółki na podstawie  protokołu uzgodnień ze stroną związkową z dnia 5 lutego 2009 roku. Umożliwiły one skierowanie części pracowników na nieświadczenie pracy, na którym przebywa obecnie ponad 4 tys. osób, co skutkuje ograniczeniem wypłat wynagrodzeń w tej grupie o około 40%.

Oszczędności w PKP CARGO są wprowadzane tak, aby nie zakłócić normalnej pracy spółki. W miarę aktualnych potrzeb są realizowane inwestycje, zwłaszcza w zakresie napraw i modernizacji taboru. Odczuwalne efekty przynosi zaktywizowanie działań pionu handlowego. Mimo stagnacji w gospodarce, udało się spółce pozyskać nowe kontrakty przewozowe, przejmując niektóre z nich od konkurencji.

Spadek przewozów w czwartym kwartale ub. roku, pogłębiający się od stycznia br., jest poważnym wyzwaniem dla Zarządu spółki, którego głównym zadaniem jest utrzymanie płynności finansowej firmy. Natomiast nadrzędnym celem jest trwałe ustabilizowanie sytuacji w PKP CARGO, do której zmierza Zarząd spółki przy współdziałaniu związków zawodowych i zrozumieniu dla potrzeb wprowadzanych zmian ze strony większości pracowników.

Ostatnio zmieniany wtorek, 24 marzec 2009 17:45

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

Dachser, globalny operator  logistyczny, już od 10 lat współpracuje z międzynarodową organizacją charytatywną terre des...

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

Już wiosną przyszłego roku na wybranych stacjach paliwowych ORLEN w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach...

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj