logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Volvo opracowuje autobus hybrydowy zasilany z gniazdka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Volvo Buses jest w trakcie opracowywania autobusu hybrydowego zasilanego z gniazdka, który będzie mógł pokonywać długie dystanse bezgłośnie i bezspalinowo - wyłącznie w oparciu o energię elektryczną. Trzy autobusy przejdą testy w Göteborgu w Szwecji przy wsparciu Unii Europejskiej.Volvo dysponuje obecnie najwydajniejszym na świecie rozwiązaniem hybrydowym w zakresie autobusów i ciężarówek. Firma Volvo Buses sprzedała dotychczas ponad 250 autobusów hybrydowych, które zmniejszają spalanie paliwa nawet o 35%, obniżając w jednakowym stopniu zużycie energii i emisję dwutlenku węgla.

- Najważniejszym zadaniem stojącym przed nami jest obniżenie całkowitego światowego zużycia energii - mówi Håkan Karlsson, prezes Volvo Buses. - Autobus już obecnie jest najbardziej energooszczędnym środkiem transportu publicznego, a nasz model hybrydowy umocni jego znaczenie, jako pojazdu najkorzystniejszego dla środowiska. Jednak musimy wciąż zmniejszać zużycie energii, co dla nas, w branży autobusowej, oznacza znalezienie rozwiązań zwiększających wykorzystanie energii elektrycznej.

Przy wsparciu władz, w tym Szwedzkiej Agencji Energii, Volvo opracowuje model autobusu zasilanego z gniazdka. Jest to zasadniczo ten sam autobus hybrydowy Volvo, co dotychczas, w którym energia hamowania jest odzyskiwana i wykorzystywana przez silnik elektryczny. Jednak nowy typ akumulatora i sprzętu ładującego umożliwi ładowanie akumulatora z sieci elektrycznej.

Zgodnie z przedstawioną koncepcją, na końcowych przystankach linii autobusowych zlokalizowane zostaną stacje ładowania akumulatorów. Trwające od pięciu do dziesięciu minut ładowanie akumulatorów mogłoby znacząco wydłużyć czas pracy autobusu wyłącznie w oparciu o energię elektryczną, umożliwiając przejechanie dystansu do 10 km. Co więcej, udałoby się uzyskać obniżenie poziomu hałasu i wyeliminować lokalną emisję zanieczyszczeń.
     System umożliwia działanie autobusu w oparciu o energię elektryczną na obszarach o dużej gęstości zaludnienia lub o szczególnej wrażliwości przyrodniczej, natomiast na pozostałej trasie może być stosowany silnik diesla. Opisywana technologia pozwoli znacząco zmniejszyć zużycie energii dzięki bardzo dużej wydajności silników elektrycznych.

- Liczymy, że uda nam się zredukować zużycie energii w autobusie miejskim o około 65% w porównaniu do obecnych pojazdów z silnikami wysokoprężnymi - mówi Håkan Karlsson. - Co więcej, autobus hybrydowy zasilany z gniazdka pozwoli zmniejszyć spalanie oleju napędowego, a więc i emisję dwutlenku węgla, o ponad 75%.

Volvo Buses planuje mieć prototyp autobusu gotowy do testów w 2011 roku. Następny krok zostanie wykonany na jesieni 2012 roku, gdy w Göteborgu rozpoczną się testy terenowe trzech autobusów hybrydowych doładowywanych prądem. Wprowadzone do eksploatacji autobusy będą obsługiwać pasażerów linii nr 60.
     Projekt związany z testami terenowymi zostanie wdrożony we współpracy z Regionem Biznesowym Göteborga, Biurem Ruchu Ulicznego miasta Göteborg, Västtrafik i Göteborgs Energi, które będą odpowiadać za stacje ładowania. Projekt otrzymał dotację w wysokości 1,4 mln euro z Life+, programu UE wpierającego inwestycje proekologiczne.

- Ważne jest, byśmy potrafili opracowywać nowe energooszczędne rozwiązania tak szybko, jak to tylko możliwe - zaznacza Ulf Gustafsson, szef Public Affairs w Volvo Buses. - Liczymy na sukces dzięki skumulowanej wiedzy firm, organizacji i władz, które są współinwestorami projektu.

Nie wiadomo jeszcze kiedy autobus zostanie wprowadzony do sprzedaży.

- To zajmie jeszcze kilka lat - ocenia Håkan Karlsson. - Ale jesteśmy przekonani, że jest to kluczowy krok na drodze do bardziej efektywnego transportu publicznego i istotne wsparcie wysiłków na rzecz zmniejszenia globalnego zużycia energii.


Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 listopad 2011 12:12

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year…

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year 2017”

Nagroda została przyznana za Daily Electric w kategorii VAN oraz za Eurocargo CNG w kategorii...

Projekt Sarpsborg

Projekt Sarpsborg

Stalowa kładka pieszo-rowerowa, dostarczona przez Scandinavian Express, połączy dzielnicę domków jednorodzinnych nad rzeką Glomma w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj