logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Mniejsze przewozy, ale wyniki górą

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponieważ kończą się inwestycje związane z EURO 2012, które w 2011 roku spowodowały rekordowe przewozy kruszyw i materiałów budowlanych, w tym roku spadły kolejowe przewozy towarów. Mimo tego po trzech kwartałach 2012 zysk netto PKP CARGO wyniósł 205 mln zł, czyli więcej niż zakładał plan, a w październiku po raz pierwszy w tym roku wzrosły przewozy w stosunku do analogicznego miesiąca 2011 roku.

To najlepszy dowód na to, że PKP CARGO po restrukturyzacji potrafi znacznie bardziej elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe i dostosowywać wykorzystywane zasoby do potrzeb - w przeciwieństwie do kryzysu na przełomie lat 2008 i 2009, kiedy spadek przewozów o niespełna 40 proc. doprowadził do załamania finansów spółki.
   W okresie styczeń - wrzesień 2012 roku spółka PKP CARGO przewiozła 86,1 mln ton ładunków w porównaniu do 98,8 mln ton rok wcześniej. Najbardziej odczuwalne zmiany nastąpiły na rynku przewozów kruszyw i innych materiałów budowlanych, ale miniony rok był absolutnie rekordowy w tej grupie towarów, ze względu na olbrzymie inwestycje infrastrukturalne związane z przygotowaniami do EURO 2012. W sumie, na ponad 12 mln ton różnicy w wielkości przewozów po trzech kwartałach 2012 i 2011 roku, ponad 9 mln ton przypadało właśnie na kruszywa i artykuły budowlane. Jednak już w październiku przewozy, po raz pierwszy w tym roku, były wyższe od analogicznego miesiąca 2011 roku.
   W niektórych grupach towarowych przewozy po trzech kwartałach tego roku były wyższe niż przed rokiem. Nadal bardzo dynamicznie rozwijają się przewozy intermodalne, które wzrosły o 32,5 proc., do 3,8 mln ton. W efekcie ich udział, w łącznych przewozach PKP CARGO, zwiększył się z 2,9 proc. do 4,4 proc. Oprócz tego nieznacznie wzrosły także przewozy rud i pirytów (do blisko 3 mln ton) oraz ropy naftowej i paliw (do 2,7 mln ton).
   Porównanie wyników przewozowych PKP CARGO w rozbiciu na kwartały pozwala zauważyć, że sytuacja w tym roku systematycznie się poprawia. W pierwszym kwartale roku spółka przetransportowała 27,3 mln ton ładunków, w drugim kwartale było to już 28,3 mln ton. Trzeci kwartał zamknął się już przewozami na poziomie 30,5 mln ton. Wyniki października dobrze rokują na cały czwarty kwartał i jest duża szansa, że tendencja wzrostowa zostanie utrzymana.
   PKP CARGO wypracowało w okresie trzech pierwszych kwartałów 2012 roku ponad 205 mln zł zysku netto, czyli o 15,6 proc. więcej niż przed rokiem (177,6 mln zł) i o ponad 10 proc. więcej niż zakładał plan (186 mln zł), mimo że kalkulowany on był dla większych przewozów i - co za tym idzie - przychodów ze sprzedaży. Przychody PKP CARGO po trzech kwartałach roku wyniosły 3,39 mld zł, wobec 3,79 mld w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Ostatnio zmieniany środa, 07 listopad 2012 12:58

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa marka na rynku TSL

Nowa marka na rynku TSL

Wraz z początkiem kwietnia br., na rynku TSL pojawił się nowy gracz - firma VIAON....

Nowy magazyn FM Logistic w Robakowie pod Poznaniem

Nowy magazyn FM Logistic w Robakowie pod Poznaniem

W odpowiedzi na rosnące potrzeby swoich klientów, firma FM Logistic uruchomiła magazyn „przycross-docking’owy” w Robakowie...

Bezpłatna konferencja "E-administracja dla biznesu" już wkrótce!

Bezpłatna konferencja "E-administracja dla biznesu" już wkrótce!

Instytut Logistyki i Magazynowania serdecznie zaprasza do udziału w III edycji konferencji e-ADMINISTRACJA DLA BIZNESU...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj