logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Mniejsze przewozy, ale wyniki górą

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponieważ kończą się inwestycje związane z EURO 2012, które w 2011 roku spowodowały rekordowe przewozy kruszyw i materiałów budowlanych, w tym roku spadły kolejowe przewozy towarów. Mimo tego po trzech kwartałach 2012 zysk netto PKP CARGO wyniósł 205 mln zł, czyli więcej niż zakładał plan, a w październiku po raz pierwszy w tym roku wzrosły przewozy w stosunku do analogicznego miesiąca 2011 roku.

To najlepszy dowód na to, że PKP CARGO po restrukturyzacji potrafi znacznie bardziej elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe i dostosowywać wykorzystywane zasoby do potrzeb - w przeciwieństwie do kryzysu na przełomie lat 2008 i 2009, kiedy spadek przewozów o niespełna 40 proc. doprowadził do załamania finansów spółki.
   W okresie styczeń - wrzesień 2012 roku spółka PKP CARGO przewiozła 86,1 mln ton ładunków w porównaniu do 98,8 mln ton rok wcześniej. Najbardziej odczuwalne zmiany nastąpiły na rynku przewozów kruszyw i innych materiałów budowlanych, ale miniony rok był absolutnie rekordowy w tej grupie towarów, ze względu na olbrzymie inwestycje infrastrukturalne związane z przygotowaniami do EURO 2012. W sumie, na ponad 12 mln ton różnicy w wielkości przewozów po trzech kwartałach 2012 i 2011 roku, ponad 9 mln ton przypadało właśnie na kruszywa i artykuły budowlane. Jednak już w październiku przewozy, po raz pierwszy w tym roku, były wyższe od analogicznego miesiąca 2011 roku.
   W niektórych grupach towarowych przewozy po trzech kwartałach tego roku były wyższe niż przed rokiem. Nadal bardzo dynamicznie rozwijają się przewozy intermodalne, które wzrosły o 32,5 proc., do 3,8 mln ton. W efekcie ich udział, w łącznych przewozach PKP CARGO, zwiększył się z 2,9 proc. do 4,4 proc. Oprócz tego nieznacznie wzrosły także przewozy rud i pirytów (do blisko 3 mln ton) oraz ropy naftowej i paliw (do 2,7 mln ton).
   Porównanie wyników przewozowych PKP CARGO w rozbiciu na kwartały pozwala zauważyć, że sytuacja w tym roku systematycznie się poprawia. W pierwszym kwartale roku spółka przetransportowała 27,3 mln ton ładunków, w drugim kwartale było to już 28,3 mln ton. Trzeci kwartał zamknął się już przewozami na poziomie 30,5 mln ton. Wyniki października dobrze rokują na cały czwarty kwartał i jest duża szansa, że tendencja wzrostowa zostanie utrzymana.
   PKP CARGO wypracowało w okresie trzech pierwszych kwartałów 2012 roku ponad 205 mln zł zysku netto, czyli o 15,6 proc. więcej niż przed rokiem (177,6 mln zł) i o ponad 10 proc. więcej niż zakładał plan (186 mln zł), mimo że kalkulowany on był dla większych przewozów i - co za tym idzie - przychodów ze sprzedaży. Przychody PKP CARGO po trzech kwartałach roku wyniosły 3,39 mld zł, wobec 3,79 mld w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Ostatnio zmieniany środa, 07 listopad 2012 12:58

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj