logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

PKP CARGO rozpoczyna współpracę z PCC Intermodal

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

PKP CARGO, drugi największy kolejowy przewoźnik towarowy w Europie, świadczy usługi przewozowe w zakresie transportu intermodalnego dla spółki PCC Intermodal S.A., wiodącego operatora przewozów kontenerowych. Współpraca obejmie przejazdy z Gdyni do Kutna, a w przyszłości zwiększenie liczby przewozów. Potencjał taborowy i kadrowy PKP CARGO oraz kompetencje logistyczne PCC Intermodal przyczyniają się do rozwoju branży intermodalnej w Polsce. Sprzyjają temu także inwestycje PKP CARGO w zakresie taboru – spółka odebrała właśnie kolejną partię zamówionych platform intermodalnych. W sumie PKP CARGO kupiła 330 platform 80-stopowych, najbardziej uniwersalnych i pożądanych przez klientów.

   Rozmowy na temat rozpoczęcia współpracy rozpoczęto kilka miesięcy temu. Pierwsze próbne przewozy zostały uruchomione w kwietniu 2014 roku. Obecnie w każdym tygodniu spółki uruchamiają z powodzeniem kilka regularnych pociągów.

- To bardzo owocna współpraca, na której korzystają obie strony. PKP CARGO rozwija działalność przewozową, a PCC Intermodal ma gwarancję wysokiej jakości i dostępu do największej bazy taborowej i najbardziej doświadczonej kadry. Warto podkreślić, że PKP CARGO wykazało się dużą elastycznością operacyjną, ponieważ rozpoczęcie regularnej współpracy z mocno zorientowanym na klienta operatorem wymagało opracowania wspólnych, jednolitych zasad współpracy na poziomie organizacji przewozów i dokumentacji przewozowej. Jestem przekonany, że współpraca z PCC Intermodal ma bardzo dobre perspektywy, o czym świadczą pozytywne doświadczenia z ostatnich tygodni - mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych.

   PKP CARGO realizuje dla PCC przewozy z Gdyni do terminalu operatora intermodalnego w Kutnie w woj. łódzkim. Dodatkowo obie firmy współpracują przy przewozach na linii Brześć-Małaszewicze-Kutno. Jest to regularne połączenie, które PCC Intermodal włączyło z powodzeniem do swojej sieci w marcu 2014 roku. Oprócz świadczenia usług przewozowych, przy obsłudze partnera biznesowego PKP CARGO wykorzystuje swoje centrum logistyczne w Małaszewiczach, przy granicy z Białorusią.
   Przewozy intermodalne są strategicznym obszarem działalności PKP CARGO, ponieważ jest to najdynamiczniej rozwijająca się branża rynku. Obecnie poziom tzw. konteneryzacji przewozów w Polsce jest sześciokrotnie niższy, niż średnia europejska. Według ekspertów PKP CARGO, w najbliższych latach ta różnica będzie się zmniejszać. PKP CARGO ma ambicje wyznaczania trendów na tym rynku w kraju.

- Przewozy intermodalne są bardzo ważne dla PKP CARGO. Chcemy być liderem w tym segmencie rynku, ponieważ przewidujemy jego dynamiczny wzrost w kolejnych latach, szczególnie po zakończeniu remontów i modernizacji linii kolejowych w Polsce. Już dzisiaj wykorzystujemy nasze przewagi i szukamy możliwości stałej współpracy z partnerami takimi jak PCC Intermodal - mówi Jacek Neska. - Jako lider inwestujemy też w park taborowy oraz terminale przeładunkowe. Oceniamy, że rynek intermodalny będzie nadal dynamicznie się rozwijał wraz z rozszerzaniem oferty przewozowej o nowe produkty, takie jak na przykład tzw. trójkąty intermodalne.

   W ostatnich latach rynek intermodalny w Polsce rósł w tempie dwucyfrowym, jedynie w 2013 roku wzrost był niższy niż 10 proc. PKP CARGO jest liderem w segmencie przewozów intermodalnych w Polsce, z około 60-procentowym udziałem w rynku. Firma stale inwestuje w zwiększanie swoich możliwości: jesienią 2013 roku podpisała umowę na zakup 330 platform uniwersalnych platform 80-stopowych do przewozu m.in. kontenerów. Kontrakt opiewał na ponad 117 mln zł. Już prawie połowa platform trafiła do PKP CARGO. Dzięki posiadanemu taborowi, know-how i dużemu doświadczeniu spółka oferuje swoim klientom kompleksową obsługę w zakresie przewozów intermodalnych. Oprócz taboru firma dysponuje też własną infrastrukturą, pozwalającą na składowanie, magazynowanie i przeładunek towarów na placach i terminalach kontenerowych. Łącznie możliwości składowania terminali PKP CARGO wynoszą ok. 11 500 TEU, a maksymalna techniczna zdolność przeładunkowa to blisko 890 000 TEU rocznie.
   Transport intermodalny to przewóz ładunków z wykorzystaniem jednej jednostki ładunkowej za pośrednictwem różnych rodzajów transportu. Jego zaletą jest brak konieczności przeładunku towarów w trakcie zmiany środków transportu – przeładunkowi podlega cała jednostka ładunkowa, np. kontener, co usprawnia i przyśpiesza proces przewozu. Od 2004 roku średnioroczny wzrost wielkości pracy przewozowej kolejowych przewozów intermodalnych w Polsce wynosił prawie 15,5 proc., i z wyjątkiem Litwy był najwyższy spośród państw regionu. Dynamiczny rozwój segmentu intermodalnego w Polsce przekłada się na rozwój rynku kolejowych przewozów intermodalnych – pod względem udziału w ogólnym kolejowym transporcie towarowym urósł z ok. 2 proc. w 2004 roku do ponad 6 proc. w 2012 roku.

Ostatnio zmieniany środa, 09 lipiec 2014 10:34

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj