logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Problemy z Rosją rodzą szansę na rozwój kontaktów transportowych z Litwą

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wciąż nie wypracowaliśmy porozumienia z Rosją w sprawie zezwoleń transportowych. Przewiduje się, że Federacja Rosyjska zmieni przepisy, jednak potrzeba na to przynajmniej paru miesięcy.

   Mimo iż moglibyśmy ogłosić sukces strony polskiej w negocjacjach z Rosją - Rosjanie zgodzili się na liczne ustępstwa - to nie dotyczy to okresu przejściowego. Przepisy w tej, nieakceptowalnej dla polskich przewoźników, formie będą obowiązywały do momentu wprowadzenia formalnych zmian w prawie. Warto przypomnieć, że negocjacje trwają od wielu tygodni. Pierwszy raz przedstawiciele polskiej branży transportowej i ministerstwa spotkali się z Rosjanami przed świętami Bożego Narodzenia, jednak nie udało się osiągnąć porozumienia, podobnie podczas kilku kolejnych rozmów. Polskie ciężarówki musiały opuścić teren Federacji Rosyjskiej do 15 lutego.

   Najpierw MiLoG, potem problemy z Rosją
Postawa Rosji to kolejny cios dla polskiej branży transportowej. Na początku ubiegłego roku wielu przewoźników zrezygnowało z realizowania przewozów do Niemiec, co wynikało z wprowadzenia przez Berlin ustawy o płacy minimalnej MiLoG - obowiązującej również polskich kierowców. W ślad za Niemcami idą kolejne państwa członkowskie - we Francji w ciągu kilku najbliższych miesięcy w życie mają wejść przepisy Loi Macron, o konieczności ujednolicenia na szczeblu europejskim poziomu płac dla kierowców wszystkich państw członkowskich przekonują także Włosi.

- Wspomniane wprowadzone lub planowane zmiany w przepisach mające na celu ograniczenie dostępności do danych rynków firmom i pracownikom ze Wschodu dodatkowo potęguje problem nielegalnej imigracji oraz horrendalnych kar za ich nieuprawione przedostanie się do pojazdu. To nie jest dobry okres dla firm transportowych - podkreśla Paweł Bartoszuk, kierownik polskiego oddziału giełdy ładunków i transportu Cargo.PL.

   Perspektywiczny rynek: Litwa
Polscy przewoźnicy szukają w związku z tym nowych rynków zbytu dla swoich usług. Po wejściu w życie zapisów ustawy MiLoG wiele z firm odnowiło kontakty handlowe z Węgrami, Słowacją, Czechami, Rumunią i in., jednak za najbardziej rentowne kierunki możemy uznać Litwę, Łotwę i Estonię. Litwa generuje blisko połowę PKB krajów bałtyckich, posiada wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą, a dodatkowo doskonale rozbudowaną infrastrukturę transportową z nowoczesnymi centrami logistycznymi w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie. Kluczowa jest tu lokalizacja kraju - na Litwie krzyżują się szlaki komunikacyjne łączące państwa Unii Europejskiej z krajami WNP. I co więcej, litewscy producenci, spedytorzy i przewoźnicy wciąż aktywnie poszukują stałych partnerów biznesowych w Unii. Całkiem zasadne jest więc, abyśmy na ograniczenia ze strony rosyjskiej zareagowali rozbudowaniem kontaktów z Litwą. Już od kilku lat obroty handlowe pomiędzy Polską a Litwą utrzymują się na poziomie ok. 3,5 mld euro. W poszukiwaniu zleceń transportowych warto postawić na sprawdzoną platformę udostępniającą kontakty do zweryfikowanych litewskich producentów, spedytorów i przewoźników.

- Cargo.PL intensywnie współpracuje z giełdą Cargo.LT. Oznacza to dostęp do ponad 25 tysięcy litewskich, łotewskich i estońskich firm oraz możliwość zintensyfikowania swoich działań na Wschodzie mimo zamkniętego dostępu do Federacji Rosyjskiej - mówi Paweł Bartoszuk z Cargo.PL. - To oczywiste, że polscy przewoźnicy będą szukać kontaktu z firmami litewskimi, które bez większych przeszkód mogą realizować transport do, z i przez Rosję. 

   Rosja udowodniła polskim przewoźnikom, że nie jest stabilnym partnerem, na którym mogą opierać działalność swoich firm. Choć strona polska powinna dążyć do unormowania stosunków z Federacją Rosyjską, jednocześnie konieczne jest, aby uniezależniła się od swojego sąsiada. Remedium na kłopoty z rosyjskim rynkiem mogą być pozostałe, wschodnie kraje nadbałtyckie.

      źródło: Cargo.pl

Ostatnio zmieniany wtorek, 16 luty 2016 08:05

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year…

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year 2017”

Nagroda została przyznana za Daily Electric w kategorii VAN oraz za Eurocargo CNG w kategorii...

Projekt Sarpsborg

Projekt Sarpsborg

Stalowa kładka pieszo-rowerowa, dostarczona przez Scandinavian Express, połączy dzielnicę domków jednorodzinnych nad rzeką Glomma w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj