logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Handel elektroniczny w Polsce - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Takim silnym partnerem, do którego można w łatwy sposób dołączyć są tzw. e-pasaże handlowe, wirtualne odpowiedniki galerii handlowych, do których przyzwyczaiły nas już wiele lat temu największe sieci tradycyjnych hipermarketów.
- Obecnie współpracujemy z ponad 300 sklepami, a wiele z nich, po początkowych testach, chętnie podpisuje umowy wielomiesięczne, choć wcale tego nie wymagamy. Dzięki pośrednictwu pasażu Onetu można nabyć nawet mało popularne produkty. Dziś nasi klienci mogą przebierać w ofertach spośród 22 kategorii głównych i kilkuset podkategorii – wyjaśnia Piotr Tchórzewski, rzecznik prasowy Onet.pl. - W sumie posiadamy w tym momencie ponad 1,7 mln ofert z najlepszych w Polsce sklepów internetowych.
O przychodach z e-pasaży nikt nie chce oficjalnie mówić.
- Jak na razie takich danych nie mogę udzielić. Mogę tylko powiedzieć, że obroty te wzrastają z roku na rok. O tym, że rynek się rozwija może świadczyć stale przyrastająca liczba firm świadczących tego rodzaju usługi – mówi Benita Jakubowska, dyrektor sprzedaży w Pionie Internet Agora SA - Użytkownicy portalu Gazeta.pl najczęściej kupują książki, bilety lotnicze i kolejowe. Jednak zanim internauta cokolwiek kupi, najpierw porównuje cenę w kilku sklepach internetowych.
Sklepy elektroniczne, czy to działające na własną rękę, czy też podłączone pod elektroniczne pasaże, nie są jedyną formą, która pozwala na prowadzenie handlu w sieci. Bardzo popularne są również aukcje elektroniczne. Mijający rok jest pierwszym, w którym wzrost dynamiki polskiego rynku e-commerce był tak duży, że zainteresowały się nami zagraniczne przedsiębiorstwa. Od kilku miesięcy działa w naszej sieci platforma aukcyjna eBay, światowy prekursor handlu elektronicznego. Pomimo początkowego rozczarowania związanego z formą obsługi, serwis powoli odbiera klientów dotychczasowym polskim platformom aukcyjnym – Allegro.pl i Świstak.pl. Dobra opinia o polskim rynku może sprawić, że w niedługim czasie pojawią się inni zagraniczni inwestorzy, którzy już zapowiadają ekspansję na wschód (np. Google ze swoją wyszukiwarką handlową Froogle).
- Obecnie w Polsce najciekawszym elementem e-commerce są aukcje internetowe, na których koncentruje się zainteresowanie internautów i które generują największe obroty – mówi Dariusz Zaremba. - Moim zdaniem rynek aukcyjny czeka dalszy rozwój, choćby przez fakt, że do Polski wszedł światowy gracz eBay. Jednak oczekuję, że firma ta powoli będzie zwiększała swój udział w rynku i dostosowywał ofertę do ich potrzeb.
Jednocześnie Allegro, jako zdecydowany lider na rynku aukcji online, skupia się na zwiększaniu świadomości potencjalnych użytkowników sieci. Trudno przesądzać w tej chwili o wyniku walki konkurencyjnej pomiędzy Allegro a eBay, która coraz bardziej przybiera na sile: Allegro ma wieloletnie doświadczenie na rynku polskich aukcji internetowych oraz wsparcie największych polskich portali i serwisów, natomiast eBay posiada zaplecze międzynarodowego koncernu i znaną globalną markę.
- Patrzymy na konkurencję z respektem i życzliwością – mówi Bartek Szambelan, rzecznik prasowy Allegro. – Wejście tego dużego gracza świadczy o tym, że polski rynek e-commerce cechuje się dużym potencjałem.

Ostatnio zmieniany środa, 12 lipiec 2006 10:52

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year…

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year 2017”

Nagroda została przyznana za Daily Electric w kategorii VAN oraz za Eurocargo CNG w kategorii...

Projekt Sarpsborg

Projekt Sarpsborg

Stalowa kładka pieszo-rowerowa, dostarczona przez Scandinavian Express, połączy dzielnicę domków jednorodzinnych nad rzeką Glomma w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj