logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jak wybierać elektroniczna platformę handlową

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co znaczy "eMarket Services"
Dla ułatwienia przedsiębiorstwom szukania i użytkowania elektronicznych platform handlowych, organizacje marketingowe z Australii, Holandii, Islandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Hiszpanii i ze Szwecji uruchomiły kilka lat temu projekt non profit, przeznaczony do rozpowszechniania i wymiany wiedzy o nich. Do projektu tego włączyła się w 2004 r. Komisja Europejska UE, biorąc udział w organizacji i finansowaniu dalszych prac. Obecnie projekt ten przekształcił się w oficjalny portal europejski pn. eMarket Services, stanowiący informatorium o istniejących platformach elektronicznych.
W miarę przyłączania się kolejnych państw Unii Europejskiej do sieci kontaktowej, informacje te będą mogły być prezentowane w różnych językach.
Sam portal nie jest platformą handlową, nie można za jego pomocą niczego kupić ani sprzedać. Jego zadaniem jest zapewnienie potencjalnym użytkownikom informacji o platformach istniejących w różnych sektorach gospodarczych i w różnych krajach, dla łatwiejszego umiędzynarodowienia handlu.
Podstawowymi usługami, świadczonymi przedsiębiorstwom bezpłatnie, są:
W ramach tej ostatniej grupy usług sformułowano w sierpniu 2005 r. zalecenia dla przedsiębiorstw, które chcą po raz pierwszy korzystać z usług oferowanych przez e-platformy. Zalecenia te powstały w oparciu o dotychczasowe doświadczenia w tej dziedzinie, zwłaszcza negatywne. Biorąc pod uwagę stale początkowy jeszcze stan korzystania polskich przedsiębiorstw z e-platform (chociaż samych polskich jest już ponad 30), warto przytoczyć przynajmniej te najważniejsze. Porażki bowiem są tu nie tylko bardzo kosztowne, ale i zniechęcające firmę do korzystania z nowych technologii, czasem przez dłuższy czas.
Czym są elektroniczne platformy handlowe
Mówiąc o nich, zaczyna się z reguły od pojęć szerszych. I tak najszerszym w tej dziedzinie jest termin "E-business", węższym "E-commerce", najwęższym zaś "E-marketplaces". Stosowana przez portal definicja mówi, że "jest to wirtualny rynek on-line, gdzie kupujący, producenci, dystrybutorzy i sprzedający znajdują i wymieniają informacje, prowadzą handel i współpracują ze sobą. Elektroniczna platforma może mieć charakter tylko handlowy (jeśli oferuje tylko dokonywanie transakcji), ale może też być narzędziem biznesu, jeśli zapewnia możliwości ich integracji z innymi procesami wewnątrz przedsiębiorstwa".
Platformy elektroniczne utrzymują się z opłat. Różnią się one w zależności od charakteru użytkownika oraz rozmiarów korzystania. Niektóre z nich premiują kupujących albo sprzedających. Głównymi dochodami platform są: opłaty za stałe członkostwo, odsetki od wartości transakcji, opłaty za prezentację katalogu towarów użytkownika, opłaty za reklamę (banery i linki), opłaty za dodatkowe usługi, np. logistyczne i finansowe, doradcze. Początkowo największe znaczenie miały opłaty w formie odsetek od dokonanych transakcji, obecnie przeważają opłaty członkowskie.
Z punktu widzenia rozwiązań organizacyjnych platformy można podzielić na trzy grupy:
Powstają też hybrydy tych form. E-platformy mają charakter wertykalny oraz horyzontalny. Wertykalny oznacza charakter branżowy, czy sektorowy, jak np. chemiczny, budowlany, spożywczy. Bardzo często firmy korzystają z kilku platform wertykalnych jednocześnie. Platformy horyzontalne mogą obejmować wszystkich uczestników rynku w przekroju terenowym, czy funkcjonalnym. Szczególnie często wykorzystywane są do wymiany usług, zwłaszcza biznesowych.
Wybór elektronicznej platformy handlowej
Przedsiębiorstwa decydujące się na prowadzenie e-biznesu za pomocą platformy powinny na samym początku uświadomić sobie 3 reguły. Po pierwsze, należy przestudiować dokładnie listy funkcjonujących już platform, prowadzone przez portal "eMarket Services". Z tej listy należy wybrać te z nich, które cieszą się popularnością i opinią o dobrych systemach zabezpieczających. Niezmiernie ważne jest bowiem zaufanie do operatora platformy ze strony jej uczestników oraz skuteczności narzędzi komunikowania. Wspomniany portal europejski prowadzi także listy certyfikatów, kodów, standardów i innych pożytecznych informacji, z których korzystanie jest bezpłatne. Te reguły o charakterze generalnym, w praktyce oznaczają stosowanie kilkunastu kroków pośrednich, które każde przedsiębiorstwo powinno przeanalizować i zrealizować samodzielnie. Zasady te, które organizatorzy portalu opracowali jako niezbędne dla osiągnięcia korzyści przy korzystaniu z pośrednictwa e-platform, to logicznie uporządkowana metodyka ich wyboru przez każde przedsiębiorstwo: wielkie, średnie, a także małe.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek...

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Bardziej przyjemna i bezpieczniejsza jazda, łatwiejsze odnajdywanie drogi i sprawniejsze zarządzanie flotą. To główne zalety...

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj