logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Handel elektroniczny w Rosji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co wiedzieliśmy do tej pory o zaawansowaniu e-handlu w Rosji? Nic, lub prawie nic, ale od czerwca ub. r. możemy już wiedzieć znacznie więcej. Zadbało o to stowarzyszenie Russian eMarket Participants National Association (NAUET), współpracujące z europejską agendą eMarket Services Research, która opublikowała pierwsze aktualne informacje z tej dziedziny. Nie stanowią one jeszcze kompleksowego raportu, ale zawierają konkretne przykłady w segmentach B2B, B2C oraz B2G.
B2B - Business to Business
W tym segmencie rozwijane są głównie platformy handlowe. W 2003 roku szczególnie wzrosła ich ilość w sektorze energii oraz w sektorze metalurgicznym. Na większości z nich kupujący i sprzedający lokują swoje oferty i propozycje oraz prezentowane są informacje analityczne. Jedynym wyjątkiem jest platforma B2B-Energo, która umożliwia także dokonywanie zmian cen aukcyjnych. Platforma eMatrix natomiast, specjalizująca się w handlu urządzeniami komputerowymi, ma nieco mniejszą funkcjonalność niż inne, za to ogromną ilość kupujących i sprzedających. Przykładowe największe platformy handlowe funkcjonują w przemyśle ciężkim (patrz tabela).
Funkcjonują także inne platformy elektroniczne, tworzone przez wielkie rosyjskie przedsiębiorstwa, na przykład w dziedzinie medycyny, rolnictwa, stali, petrochemii. Ogólna wartość transakcji elektronicznych za pomocą platform osiągnęła w 2003 roku ponad 300 mln dolarów.
Co najbardziej utrudnia szybszy i znacznie szerszy zasięg korzystania z elektronicznych platform handlowych? Powodów jest kilka:
• niedostateczna promocja i zachęta ze strony ich organizatorów wśród uczestników rynku
• niski poziom użytkowności tych systemów, wyrażający się w nie dość precyzyjnych klasyfikacjach   produktów, rejestrach i kodach dostawców i odbiorców, funkcjach wyszukiwania
• problemy prawne, zwłaszcza trudności z uwierzy telnianiem dokumentów elektronicznych poprzez  podpis elektroniczny
• brak  infrastruktury  umożliwiającej   identyfikację użytkowników
• brak poufności transakcji
B2C - Business to Consumer
Rozwój handlu elektronicznego i sklepów interneto-wych w segmencie B2C w ostatnich kilku latach uzyskał nowy impuls w postaci wzrostu popytu konsumentów, wspartego środkami kredytowymi. Łączny szacunek wartości obrotów handlu elektronicznego w segmencie B2C w roku 2003 wyniósł prawie 500 mln dolarów, co stanowiło ok. 10-15 proc. obrotów całego handlu detalicznego.
Handel elektroniczny obejmuje najczęściej takie towary, jak urządzenia komputerowe, audiowizualne, książki, produkty video oraz muzyczne.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 1/2005.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 listopad 2006 09:10
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year…

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year 2017”

Nagroda została przyznana za Daily Electric w kategorii VAN oraz za Eurocargo CNG w kategorii...

Projekt Sarpsborg

Projekt Sarpsborg

Stalowa kładka pieszo-rowerowa, dostarczona przez Scandinavian Express, połączy dzielnicę domków jednorodzinnych nad rzeką Glomma w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj