logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Handel w skali mikro

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Od kilku lat obserwujemy stały wzrost polskiego rynku e-commerce. Obecnie jego wartość zbliża się do 1 miliarda złotych. Rosnące zainteresowanie Polaków zakupami przez Internet jest wynikiem coraz większego zaufania do tego medium. Jeśli zaufanie będzie rosło, wzrosną również zyski sklepów internetowych. Coraz więcej osób wybiera ten kanał zakupu, a jednocześnie coraz więcej firm oferuje możliwość zakupu usług oraz produktów w Sieci. Szybki rozwój rynku e-commerce jest uzależniony od trzech podstawowych czynników - liczby internautów, stażu korzystania z Sieci oraz dostępu do narzędzi, które oferuje Internet. W Polsce mamy ponad 9 milionów internautów, co stanowi 27 procent mieszkańców Polski.
Wartość rynku e-commerce w Polsce wyniosła w 2004 r. 920 milionów złotych.
Jednocześnie obserwując średnią dynamikę jego rocznych przychodów - wynoszącą około 170 procent - widać, że należy do najszybciej rozwijających się i najbardziej perspektywicznych rynków w Polsce. Niestety, porównując z rynkami Europy Zachodniej, wypadamy blado. Utrudniony dostęp (bądź jego zupełny brak) do Internetu poza dużymi ośrodkami miejskimi, brak jasnych i chroniących konsumentów przepisów prawnych oraz niewykorzystanie potencjału rynku i jego nastawienie na klienta - mężczyznę, z pominięciem żeńskiej części internautów, powoduje, że przez długi czas nie byliśmy atrakcyjni dla inwestorów zagranicznych.
Rok 2005 po raz pierwszy przyniósł informację o rosnącym zainteresowaniu polską Siecią na zachodzie, co zaowocowało
wejściem na rynek m.in. platformy aukcyjnej eBay.
Kim jest polski klient?
E-klienci to przede wszystkim mężczyźni. Stanowią oni ponad 70 procent wszystkich kupujących w Sieci. W grupie internautów w wieku do lat 24 przeważają kupujący na aukcjach internetowych, ze sklepów natomiast chętniej korzystają 30-40-latkowie. Wynika to z przeniesienia chęci osiągnięcia korzyści z tańszego zakupu i związanych z tym oszczędności (aukcje) na pewność i bezpieczeństwo dokonanej transakcji (sklep internetowy). Tym bardziej, że kwoty wydawane w e-sklepach są nieporównywalnie większe od tych na aukcjach.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 6/2005.
Ostatnio zmieniany piątek, 15 grudzień 2006 14:29
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

Dachser, globalny operator  logistyczny, już od 10 lat współpracuje z międzynarodową organizacją charytatywną terre des...

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

Już wiosną przyszłego roku na wybranych stacjach paliwowych ORLEN w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach...

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj