logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Informatyczne wspomaganie procesu zaopatrzenia w Zakładach Samochodowych "Jelcz" SA

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nieodzownym warunkiem przetrwania firm na rynkach silnie konkurencyjnych jest umiejętność sprawnego reagowania na zmiany zachodzące w ich otoczeniu - zarówno bliższym jak i dalszym. Dlatego słuszną wydaje się teza, iż skuteczne zarządzanie procesami logistycznymi jest możliwe dzięki wykorzystaniu narzędzi informatycznych.

Charakterystyka Zakładów Samochodowych „Jelcz” SA
Jelczańskie Zakłady Samochodowe powstały w 1952 r. jako przedsiębiorstwo państwowe. Fabryka usytuowana jest około 25 km na pd.-wsch. od Wrocławia w miejscowości Jelcz - Laskowice. W styczniu 1995 r. firmę przekształcono w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa, wpisaną do rejestru handlowego pn. Jelczańskie Zakłady Samochodowe JELCZ SA i - tym samym - przestała ona funkcjonować jako przedsiębiorstwo państwowe. Końcowym etapem w procesie przekształceń własnościowych była zmiana w marcu 1995 r. własności państwowej na prywatną z udziałem partnera strategicznego, którym została, po nabyciu 51% udziałów przedsiębiorstwa, firma Zasada Centrum SA (obecna nazwa: ZASADA SA). Jeszcze w tym samym roku zapoczątkowano wprowadzanie zmian organizacyjnych. Wydzielono kolejne obszary działalności nie związane bezpośrednio z realizacją procesu produkcyjnego. Dalsze etapy restrukturyzacji umożliwiły dostosowanie Spółki do działalności w warunkach gospodarki rynkowej. W lipcu 2001 r. w wyniku restrukturyzacji, z Zakładów Samochodowych JELCZ SA wyodrębniono dwie spółki:
JELCZ - Samochody Ciężarowe Sp. z o. o. (produkcja pojazdów ciężarowych, w tym pożarniczych i wojskowych) oraz JELCZ - Komponenty Sp. z o. o. (produkcja podzespołów, zarówno dla własnych potrzeb, jak i klientów zewnętrznych).

Celem działalności Jelcz SA jest kompleksowa obsługa nabywców autobusów w zakresie: projektowo - konstrukcyjnym, produkcji, dostawy, serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. 1 lipca 2002 r. firmy skupione wokół Grupy Zasada utworzyły spółkę Polskie Autobusy Sp. z o. o. Udziałowcami spółki są:
• ZASADA SA - 60%
• Zakłady Samochodowe JELCZ SA - 20%
• AUTOSAN SA - 20%.

Przedmiotem działania firmy jest prowadzenie całej działalności marketingowej, ofertowej, promocyjnej i sprzedaży wyrobów dwóch producentów polskich autobusów z Grupy ZASADA, tj. Zakładów Samochodowych JELCZ SA oraz AUTOSAN SA Aktualnie, Polskie Autobusy Sp. z o. o. jest wyłącznym przedstawicielem handlowym Zakładów Samochodowych JELCZ SA oraz AUTOSAN SA.

System PRODIS
Obecnie większość systemów informatycznych, wdrożonych w polskich firmach można sklasyfikować do systemów ewidencyjno - kontrolnych. Najczęściej systemy te spełniają funkcję wycinkowego przetwarzania danych księgowych, rzadziej - kompleksowego przetwarzania danych. Pragnieniem menedżerów jest eksploatacja systemów informacyjno - decyzyjnych, czyli takich, które poza ewidencjonowaniem, realizują szeroko pojęte wspomaganie decyzji gospodarczych.

Jak podaje K. Lysons, do użytkowych programów komputerowych, które można wykorzystać w zaopatrzeniu, zaliczyć można:
• arkusze kalkulacyjne, które można wykorzystać zarówno do projektowania, jak i opracowywania dowolnego zagadnienia (od prostego arkusza kalkulacyjnego kosztów nowego produktu po wielki i złożony model finansowy nowego przedsięwzięcia)
• systemy eksperckie - programy komputerowe wykorzystywane do rozwiązywania problemów z konkretnej dziedziny dzięki wyciągnięciu wniosków z bazy wiedzy, stworzonej i opracowanej przez specjalistów z danej dziedziny
• systemy wspierania decyzji, których zadaniem jest ułatwienie podejmowania decyzji przez osobę lub grupę osób dzięki podsumowaniu wszystkich dostępnych informacji z danej dziedziny.

Wszyscy pracownicy działu Logistyki są użytkownikami systemu PRODIS, jednakże każdy z nich ma określone uprawnienia, dotyczące poruszania się po tym systemie w zakresie przeglądania, modyfikowania, drukowania, usuwania, kopiowania, dodawania nowych danych. Owe uprawnienia są odwzorowaniem zakresu obowiązków.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka", nr 3/2005.
Ostatnio zmieniany piątek, 26 styczeń 2007 13:45
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj