logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Korzystanie oraz satysfakcja z usług telefonicznych i pocztowych w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W 2006 roku Instytut Łączności przeprowadził badanie typu jakościowego [1], którego celem było poznanie opinii prywatnych użytkowników usług pocztowych i telekomunikacyjnych odnośnie jakości świadczenia tych usług. Zakres badanych usług telekomunikacyjnych obejmował telefonię komórkową oraz stacjonarną. Problematyka badania obejmowała takie zagadnienia, jak: częstość korzystania z usług, ogólne zadowolenie ze sposobu ich świadczenia, korzystanie i satysfakcja z poszczególnych usług, dostęp do usług, koszty korzystania z usług, powody korzystania z usług aktualnego operatora telefonicznego (najważniejsza cecha usług pocztowych), zrozumiałość materiałów informacyjnych, poziom obsługi klienta, reklamacje. Badania zrealizowano posługując się techniką bezpośredniego wywiadu indywidualnego z wykorzystaniem kwestionariusza. Przeprowadzono 127 rozmów na wyżej wymienione tematy w dwóch rejonach geograficznych: Trójmieście i okolicach oraz Kwidzynie i okolicach. Grupę badanych stanowiły osoby w różnym wieku (wyróżniono 6 przedziałów wiekowych: najmłodsi respondenci mieli od 15 do 20 lat, najstarsi -
powyżej 60 lat), kobiety i mężczyźni, mieszkańcy miejscowości o różnych statusach (miasto wojewódzkie -
Gdańsk, inne miasta i wsie) oraz osoby zarówno korzystające z Internetu, jak też nie korzystające z tego medium.

Przedstawione atrybuty próby posłużyły do zbadania korelacji i przeprowadzenia innych analiz statystycznych z uwzględnieniem określonych cech respondentów [2-4]. W artykule przedstawiono statystyki dotyczące korzystania i ogólnego zadowolenia ze sposobu świadczenia usług pocztowych i telefonicznych. W związku z tym, że ta sama grupa respondentów odpowiadała na pytania dotyczące różnych usług, przeprowadzono też krótką analizę porównawczą otrzymanych danych.

Korzystanie z usług
Respondenci w pierwszej kolejności określali, czy i jak często korzystali z badanych usług w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Mieli do wyboru następujące odpowiedzi: Rzadko (1), Raczej rzadko (2), Dość często (3), Bardzo często (4), Trudno powiedzieć, Nie korzystam. W nawiasach podano przydzielone poszczególnym odpowiedziom wartości liczbowe, które umożliwiły określenie średniej częstości korzystania z poszczególnych usług. Odpowiedzi "Trudno powiedzieć" nie brano pod uwagę do oceny częstości korzystania z usług.

Usługi pocztowe
Jedynie 4% respondentów nie korzystało w ciągu ostatnich 6 miesięcy z usług pocztowych. Największa grupa respondentów stwierdziła, że korzystała z usług pocztowych rzadko (32%); najmniej respondentów zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy korzystało z nich bardzo często (12%). Średnia deklarowana częstość korzystania z usług pocztowych w ciągu ostatnich 6 miesięcy, przyjmując skalę od 1 (Rzadko) do 4 (Bardzo często), wyniosła 2,17 ("powyżej" opcji "Raczej rzadko").

Telefonia stacjonarna
8% respondentów nie korzystało w ciągu ostatnich 6 miesięcy z usług telefonii stacjonarnej. Największą grupę badanych stanowili ci, którzy stwierdzili, że używali telefonii stacjonarnej dość często (36%). Najmniej respondentów zadeklarowało, że we wskazanym okresie używało takich usług rzadko (13%). Średnia deklarowana częstość korzystania z usług telefonii stacjonarnej w ciągu ostatnich 6 miesięcy, w skali od 1 (Rzadko) do 4 (Bardzo często), wyniosła 2,8 ("poniżej" opcji "Raczej często").

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2007.
Ostatnio zmieniany środa, 04 lipiec 2007 10:41
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj