logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka sklepów internetowych jako element strategii ich rozwoju Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Celem artykułu jest zbadanie w jaki sposób logistyka tworzy wartość dodaną w handlu internetowym i staje się źródłem przewagi konkurencyjnej na polskim rynku e-commerce. Badania przeprowadzono w 2009 r. z wykorzystaniem internetowego kwestionariusza ankiety oraz z wykorzystaniem metodologii grup fokusowych. Wykazano, że właściciele i pracownicy polskich sklepów internetowych są świadomi tego jak ważna jest logistyka w prowadzeniu ich działalności.

Większość widzi w niej możliwość poprawy stosunków z już istniejącymi klientami oraz zdobycie nowych. Najważniejszą rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej widzą oni w terminowość dostaw. Jednym z wyzwań stojących przed sklepami internetowymi w Polsce będzie budowanie spójnych koncepcji logistycznych dostosowanych do bardzo zindywidualizowanych wymagań klientów, uwzględniających także systemowo rozwiązany sposób odbioru niechcianego towaru.

1. Wprowadzenie
Logistyka jest jednym z podstawowych, spójnym obszarem działalności współczesnego przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach nabiera ona coraz większego znaczenia zarówno z punktu widzenia teorii jak i praktyki życia gospodarczego. Klasycznie definiowana, jako przepływ towarów, dziś logistyka spełnia znacznie więcej funkcji, tak w przedsiębiorstwie jak i w całym łańcuchu dostaw. Współcześnie definiowana logistyka stawia sobie za cel, by właściwy produkt (pod względem rodzaju, jakości i ilości) dostarczony był w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie [Coyle, Bardi, Langley 2002]. Zatem sprawność logistyki to dostarczenie właściwego produktu we właściwym czasie (użyteczność czasu), do właściwego klienta (użyteczność miejsca). Istotne zatem jest, aby koordynacja użyteczności logistyki odbywała się przy optymalnym wykorzystaniu przepływu informacji.
Co więcej, ważne jest, aby cały ten proces odbywał się przy najniższych kosztach globalnych, co znacznie poprawia efektywność procesu logistycznego. Efektywność ekonomiczną interpretuje się tu jako świadomy i dobrowolny podział korzyści pomiędzy dostawcę (zysk) i klienta (zaspokojenie potrzeb) [Brdulak, 2002]. (...)

Artykuł zawiera 15680 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 04 kwiecień 2014 12:36

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Szpital Wojewódzki w Poznaniu rozpoczyna projekt w zakresie wykorzystania kodów kreskowych GS1, które pozwolą nie...

Pokaz innowacyjnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy w Poznaniu

Pokaz innowacyjnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy w Poznaniu

20 października w siedzibie firmy Talex odbyła się prezentacja nowatorskiego projektu Wielkopolskiego Internetu Rzeczy (WIR)....

Pierwsza w Polsce prezentacja innowacyjnego systemu zintegrowanych rozwiązań dla flot…

Pierwsza w Polsce prezentacja innowacyjnego systemu zintegrowanych rozwiązań dla flot Goodyear Proactive Solutions

Goodyear Tire & Rubber Company wprowadził na polski rynek nową, paneuropejską usługę Goodyear Proactive Solutions....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj