logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wpływ kryzysu gospodarczego na wyniki finansowe europejskich i amerykańskich linii lotniczych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Skutki ostatniego kryzysu gospodarczego odczuły wszystkie sektory gospodarki światowej, w tym także sektor lotniczy. Uważa się, że kryzys ten był wydarzeniem bezprecedensowym i wpłynął na wszystkie elementy łańcucha wartości w transporcie lotniczym 1. Jeszcze raz okazało się, że jest to sektor szczególnie wrażliwy na zmiany koniunkturalne w gospodarce i sytuacje kryzysowe, reagujący gwałtownymi spadkami ruchu pasażerskiego i towarowego, a co zatem idzie i spadkiem przychodów oraz efektywności, co obrazują wyniki finansowe operatorów rynku lotniczego. Ścisła zależność pomiędzy światowym PKB a liczbą pasażerów linii lotniczych, jest pochodną elastyczności popytu w stosunku do PKB per capita.
Bezpośrednim efektem tej zależności jest z reguły pogorszenie wyników finansowych linii lotniczych. Temu problemowi poświęcono niniejszy referat odnosząc go do głównych przewoźników europejskich i amerykańskich, operujących na połączeniach transatlantyckich. Problematykę tę rozwinięto w kontekście umowy otwartego nieba UE - USA.
Analiza wpływu kryzysu gospodarczego na kondycję finansową linii lotniczych
Wrażliwość popytu na usługi lotnicze od zmiany dochodów, w transporcie lotniczym uzależniona jest od wielu czynników (m. in. długości trasy, stopnia zamożności społeczeństwa, itp.), ale w skali globalnej widać tu wyraźnie ciągle silną zależność. Badania w tym zakresie prowadził między innymi David Gillen. W ich efekcie doszedł on do wniosku, że elastyczność dochodowa popytu na usługi transportu lotniczego wzrasta wraz ze wzrostem długości lotu. Ma to oczywiście szczególne znaczenie dla linii lotniczych, które działają według różnych modeli biznesowych, a ich podstawowym elementem jest siatka połączeń. Dlatego też w niniejszym referacie podjęto próbę przedstawienia analizy porównawczej wyników finansowych wybranych przewoźników europejskich i amerykańskich, którzy działają na rynku globalnym i bardzo różnie odczuli wpływ kryzysu na ich kondycję finansową, tym bardziej, że oba ich rynki macierzyste, a więc rynek europejski i amerykański objęte zostały od 2008 roku wszechstronną umową, zastępującą dwustronne umowy zawarte przez państwa członkowskie UE ze Stanami Zjednoczonymi. Umowa ta obejmuje przede wszystkim regulacje dotyczące dostępu do rynku. Wprowadza pojęcie „przewoźnik Wspólnoty”, co pozwala liniom lotniczym UE na obsługę tras do USA ze wszystkich portów UE. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dodatkowy milion pasażerów w zasięgu SkyCash

Dodatkowy milion pasażerów w zasięgu SkyCash

Z mobilnych biletów dostępnych w aplikacji SkyCash może korzystać dodatkowo niemal milion pasażerów. Są to...

CHEP odpowiedzialny społecznie w 2016

CHEP odpowiedzialny społecznie w 2016

Grupa Brambles Limited, do której należy dostawca palet i kontenerów CHEP Polska, od lat prowadzi...

"BIELIK" będzie strzegł transportów PKP CARGO

"BIELIK" będzie strzegł transportów PKP CARGO

Nowoczesny, super lekki, wyposażony w jeszcze lepsze niż do tej pory kamery dron "Bielik" rozpoczyna...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj