logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Efekty ekonomiczne budowy i eksploatacji autostrady A na odcinku Nowy Tomyśl - Konin

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dzięki odpowiednim parametrom techniczno - eksploatacyjnym drogi szybkiego ruchu odgrywają ważną rolę w kreowaniu rozwoju gospodarczego. Dając szybką możliwość przemieszczania się i transportowania ładunków, przyczyniają się do podnoszenia efektywności ekonomicznej działania przedsiębiorstw. To nie jedyny argument „za” ich rozwijaniem. Budowa i eksploatacja drogi szybkiego ruchu powoduje powstawanie korzyści w wielu różnych obszarach. Tematyka związana z efektami oddziaływania inwestycji infrastrukturalnych na otoczenie podejmowania jest coraz częściej. Dotychczas autostrady i drogi ekspresowe oceniane były głównie z perspektywy obciążenia dla środowiska naturalnego czy generowania hałasu. W literaturze zagranicznej temat jest znany i poruszany. Także i u nas budzi coraz większe zainteresowanie.
Poniższy artykuł powstał w oparciu o badania i raport przygotowane na zlecenie Autostrady Wielkopolskiej SA - zarządcy autostrady na odcinku Konin - Nowy Tomyśl. To pierwsze tego typu badanie w Polsce - przygotowane nakładem pracy zespołu złożonego z pracowników Katedry
Mikroekonomii oraz Katedry Logistyki i Transportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Efekty
Główny Urząd Statystyczny informuje, że transport samochodowy odnotował w 2009 roku prawie 10procentowy wzrost wykonywanej pracy przewozowej, przy jednoczesnym wzroście liczby przewiezionych ładunków o 6,4%. Polski rynek stanowi prawie 9% całego rynku przewozów w krajach UE, a Polska znajduje się w pierwszej piątce krajów UE pod względem realizowanych przewozów podanych w tonokilometrach. Co ważne, wśród realizowanych przewozów są nie tylko zadania własne przedsiębiorstw, ale także liczne przejazdy o charakterze tranzytowym. Zarówno dla jednych jak i drugich ważnym elementem okazuje się być dostępność do dróg szybkiego ruchu.
Jakie efekty związane są z budową i eksploatacją autostrady? W artykule tym podjęto próby zebrania w jednym miejscu korzyści związanych z istnieniem drogi szybkiego ruchu. Analizę przeprowadzono w oparciu o eksploatowany odcinek autostrady A - pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem. Składa się on z fragmentów otwieranych kolejno w latach 2002 (Września - Konin), 2003 (Poznań - Września) i 2004 (Nowy Tomyśl - Poznań). Jest wśród nich także 13-kilometrowa, południowa obwodnicy Poznania, wchodząca w skład autostrady. Łącznie analizowany odcinek ma 148 km długości.
Szacując korzyści wynikające z budowy i eksploatacji autostrady A, należałoby wyodrębnić kilka fragmentów analizy. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj