logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Informatyczne wspomaganie logistyki w przedsiębiorstwach przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współczesna gospodarka określana jest mianem gospodarki elektronicznej lub cyfrowej, czyli takiej która opiera się na technologiach elektronicznych, przede wszystkim cyfrowych. Pojęcie to po raz pierwszy zostało użyte w połowie lat 90-tych przez amerykańskiego architekta i informatyka greckiego pochodzenia Nicholasa Negroponte.

Gospodarka elektroniczna jest ściśle powiązana ze społeczeństwem informacyjnym, wcześniej określanym mianem postindustrialnego, w którym informacja pełni rolę najcenniejszego dobra, towaru i zasobu ekonomicznego. W gospodarce elektronicznej informacja również pełni rolę centralną, zasobu ekonomicznego, który umożliwia efektywne zarządzanie zasobami tradycyjnymi: materialnymi, finansowymi i personalnymi. Przekazywanie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji przez podmioty funkcjonujące w ramach takiej gospodarki odbywa się przede wszystkim przy użyciu technologii elektronicznych, cyfrowych, informatycznych.

Stosowanie odpowiednich rozwiązań informatycznych, które służą kontroli i optymalizacji przepływów materiałów i surowców od dostawcy do producenta oraz wyrobów gotowych od producenta do klienta jest współcześnie warunkiem sine qua non uzyskiwania przewagi konkurencyjnej, a często również efektywnego funkcjonowania na rynku. Informatyczne wspomaganie działalności logistycznej nabiera szczególnego znaczenia w sektorach charakteryzujących się dużym rozdrobnieniem. Takim sektorem w Polsce jest niewątpliwie sektor przetwórstwa rolno-spożywczego. Według bazy danych REGON, obecnie w jego skład wchodzi ok. 28 tys. przedsiębiorstw, spośród których 99% zaliczanych jest do tzw. segmentu MSP (Małe i Średnie Przedsiębiorstwa), a 70% to mikroprzedsiębiorstwa, w których zatrudnienie nie przekracza 9 osób. Również pod względem branżowym zróżnicowanie sektora wytwarzającego żywność jest dosyć duże. Ponad połowę przedsiębiorstw (52%) stanowią firmy zajmujące się wytwarzaniem produktów spożywczych, 21% przedsiębiorstw należy do branży produkcji, przetwórstwa i konserwacji mięsa. Na przeciwległym biegunie plasuje się branża producentów wyrobów tytoniowych składająca się z 27 przedsiębiorstw (0,1%). Do pozostałych branż należy od 1 do 6% ogólnej liczby przedsiębiorstw. Znaczące rozdrobnienie sektora przetwórstwa rolno-spożywczego sprawia, że możliwości identyfikacji pochodzenia żywności, historii przetwarzania i śledzenia przepływu "od pola do talerza" są zdeterminowane przez zdolność do efektywnego gromadzenia, przechowywania, przetwarzania, przekazywania i zarządzania informacją. Wymienione zdolności są z kolei pochodną posiadania i wykorzystywania odpowiedniej klasy oprogramowania lub systemów informatycznych. Im wyższy jest stopień integracji oraz zaawansowanie technologiczne takiego systemu, tym większe możliwości w zakresie zarządzania informacją w całym łańcuchu logistycznym przedsiębiorstwa. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 29 sierpień 2013 13:39

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie…

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie logistycznej

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowych szkoleniach stacjonarnych, przygotowanych na podstawie najlepszych...

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie otrzymały właśnie w dzierżawę autobus elektryczny o długości 18 metrów...

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Spółka Michelin solutions podpisała umowę o współpracy z XPO Logistics, wiodącym dostawcą usług transportowych i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj